Ce router recomandati pentru un numar mare de dispozitive smart ?

Sisteme Casa Inteligenta
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1544
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: Ce router recomandati pentru un numar mare de dispozitive smart ?

Unread postby Levy » 06 Dec 2023 16:48

Bineinteles ca minunea a durat cateva minute.

Image

Daca din greseala va intalniti cu acest exemplar, nu cred ca merita sa va pierdeti vremea cu el.

Mi-e greu sa cred ca acest model de router se comporta asa cum se comporta acest exemplar.
Aproape de 24 de ore incerc sa-l fac utilizabil, dar rezultatele sunt incredibil de slabe.

Acesta il fac retur la EMAG, si urmeaza partea cea mai nasoala...
Alegerea unui alt router.
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
gobi2000
New member
Posts: 39
Joined: 10 Oct 2013 07:52

Re: Ce router recomandati pentru un numar mare de dispozitive smart ?

Unread postby gobi2000 » 06 Dec 2023 19:31

Sunt foarte multumit de acest model care suppota vpnexpress

ASUS RT-AC87U 802.11ac dual-band gigabit router Wireless-AC2400
User avatar
delta2k2
Site Admin
Posts: 1990
Joined: 11 Sep 2013 15:18
Location: Over the rainbow ...

Re: Ce router recomandati pentru un numar mare de dispozitive smart ?

Unread postby delta2k2 » 07 Dec 2023 00:15

Firmware Version: 1.2.3 Build 20230603 rel.46473(4555)
Hardware Version: Archer AX55 v1.0

Wireless Settings:
OFDMA: Enabled
TWT: Disabled
Smart Connect: Enabled


Despre restul... chiar e ciudat cum la mine merge mai mult decat OK si in alta situatie sunt atatea probleme.
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1544
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: Ce router recomandati pentru un numar mare de dispozitive smart ?

Unread postby Levy » 07 Dec 2023 18:24

Nu cred ca modelul este de vina, cred ca eu am nimerit un exemplar groaznic.
L-am trimis acasa la mamica lui, la EMAG si aseara am fugit pana la ALTEX.
Am luat un AX73. Nici acesta nu este perfect, dar fata de celalalt...
- Prima impresie, interfata web destul de fluenta, fata de celalalt unde puteam numara cum se incarcau elementele din interfata web.
- Reteaua 5Ghz, este mult mai buna decat aveam la ASUS! Chromcastul 4K "molfaie" orice instant!
- Acoperirea retelei 5G este foarte ok, viteze bune (peste 600 Mb/s) am si in bucatarie, unde nu prea ajungea cu alte routere.
- Reteaua 2.4 Ghz, acoperire slaba, cam cum avea ASUS pe 5Ghz, poate chiar mai slaba ca si acoperire, eu in realitate aveam nevoie de acoperire buna pe aceasta retea pentru nenumaratele dispozitive smart prin toate colturile casei.
- Langa router pe wifi6 pe un telefon Huawei P40 Pro am peste 920Mb/s Download, iar Uploadul este spre 980Mb/s, cam asta este limita de viteza a retelei de la Digi.
- Partea care mi se pare o teapa la routerele TpLink, se pastreaza aceeasi anomalie cu reteaua 5Ghz (fara wifi6!) si la 2.4Ghz. Viteze penibile! Pe cutie scrie pe 2.4Ghz viteza maxima de 574Mhz, cea ce este o gluma proasta! In realitate greu trece de 100Mb/s! Iar pe un telefon (Samsung M51) care nu are Wifi6 dar are banda de 5Ghz, abia trec pe reteaua de 5Ghz de 300Mb/s!
- Nu poti sa dai nume dispozitivului pe retea (sau nu am gasit eu cum se face asta) asa cum la ASUS acesta era posibil. Avand foarte multe dispozitive si multe avand setate IP fix la serverul DHCP din router, aveam treaba mai usoara daca puteam sa-i scriu de exemplu "termometru baie" sau orice alta denumire pe retea cu care sa-l identific mult mai usor pe viitor.

Pana la urma am compensat puterea slaba a retelei de 2.4Ghz, punand un alt router setat ca AP intr-o pozitie unde chiar aveam cablu tras mai demult in cazul in care o sa am probleme cu acoperirea. Am pus vechiul TpLink C6, si vad ca a preluat mai multi clienti aflati la distanta decat ma asteptam eu. In mod interesat acestea apar conectate de cablu in interfata web a routerului principal. In acest moment acoperirea este excelenta, dar nu datorita routerului AX73.

In realitate nu-si merita pretul, am vrut un Xiaomi, Huawei sau ASUS, nu neaparat in aceasta ordina, insa reviewurile mult negative la toate m-au impins spre TpLink.
Am 14 zile drept de retur la ALtex la acesta. Sper sa nu faca surprize sau daca le face ar fi bine s-o faca in aceasta perioada.

Singurele lucruri de apreciat sunt vitezele si acoperirea retelei 5Ghz, care de obicei este mai slaba in general la routere si viteza pe wifi daca ai un dispozitiv wifi6.
Daca acoperirea pe 5Ghz nu era asa cum este il returnam fara sa clipesc!
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image

Return to “Smarthome”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest