Cuplare / Decuplare radiator in functie de productia excedentara de energie electrica a panourilor fotovoltaice.

Sisteme Casa Inteligenta
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1544
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Cuplare / Decuplare radiator in functie de productia excedentara de energie electrica a panourilor fotovoltaice.

Unread postby Levy » 11 Feb 2024 20:59

Am facut o mica automatizare, care este in teste de aproape o luna si care incearca sa cupleze si sa decupleze un consumator in cazul in care productia fotovoltaica acopera consumul casei si avem un excedent de energie electrica.

ATENTIE!
Acest experiment poate fi periculos penstru sanatatea si chiar viata dumneavoastra!
Autorul nu isi asuma nici o raspundere pentru ce faceti dumneavoastra acasa!
Autorul nu raspunde de nici o dauna pe care o produceti incercand sa reproduceti cea ce vedeti pe acest canal!
Daca totusi incercati sa reproduceti ceva din aceste videoclipuri o faceti pe prooprie raspundere!


Dar sa trecem la treaba.
In acest caz incerc automatizarea unui radiator.
M-am dus la Metro si am cumparat un radiator ieftin, dar care sa nu consume prea mult ca sa-mi nenoroceasca releul inteligent si care sa aiba si cateva trepte de putere comutabile. Astfel o sa pot sa aleg puterea cea mai convenabila raportata la consum versus caldura produsa.

Am ales acest radiator.

Image

Poate fi conectat astfel incat sa consume 400 / 800 si 12000 W.

Priza smart am cumparat-o pe Aliexpress cu aproximativ 25 RON cu transport cu tot. Nu prea am avut incredere in el, asa ca in primele zile de teste a fost folosit exclusiv in momentele in care am putut sa supraveghez atent instalatia.

Image

Am ales acest model pentru ca este compatibil cu aplicatia eWelink si in descriere scrie ca suporta 20A. Nu am idee daca aceasta valoare este reala. Oricum nu recomand folosirea acestui dispozitiv la asemenea sarcini.

Image

Aveti nevoie si de un smart meter cu care invertorul sa poata comunica si sa poata fi integrat in Home Assistant.

Image

Eu am avut acest dispozitiv montat de instalator in momentul punerii in functie a instalatiei fotovoltaice.

La un moment dat am avut norocul de o zi cu soare puternic dar cu multi nori, asa ca am avut ocazia sa verific functionarea automatizarii intr-un caz real.
Nu am fost acasa in ziua aceea, se si vede pe graficu ora la care am ajuns acasa. (a crescut consumul total al casei!)

Image

Pe moment sunt foarte multumit de aceasta automatizare. In teste a functionat foarte bine.
Nu este lasat continuu in functiune pentru ca nu am incredere maxima in aceasta priza smart.
Nu recomand cuplarea/decuplarea unei instalatii de aer conditionat sau a unei pompe de caldura (desi ar fi mult mai eficient!), pentru ca aceasta automatizare este facuta la economie maxima si el poate cupla / decupla consumatorul la cateva secunde distanta. Nu cred ca asemenea cuplari / decuplari succesive ar face bine celor mentionate mai sus.

Pentru automatizare am folosit radiatorul la puterea maxima 1200W.
Am setat astfel incat sa cupleze atunci cand am un excedent de energie de 1300W sau peste acesta.
In momentul in care a fost cuplat radiatorul excedentul de energie de 1300W devine :
1300W(excedentul de energie produsa) - 1200W (consumul radiatorului) = 100W
Deci decuplarea automatizarii nu se face in momentul in care excedentul scade sub 1300W !!!
In acest caz am setat ca decuplarea sa aiba loc in momentul in care excedentul de energie scade la 50W sau sub acesta.

Un alt aspect de care trebuie tinut cont este urmatorul.
Se cupleaza dispozitivul doar daca acesta este decuplat!
Aceasi treaba si la decuplare! Se decupleaza dispozitivul doar daca este cuplat.


De ce este nevoie de toate acestea? Pentru ca la fiecare modificare a valorii peste (sau sub) valoarea predefinita daca nu aveti aceasta conditie adaugata chiar daca aveti cuplat radiatorul el va cupla inca odata daca s-a schimbat valoarea energiei si este peste valoarea stabilita. Practic smartswitchul nu se va cupla inca odata daca este cuplat (desi primeste aceasta comanda!) insa pe telefon vei primi notificari ca s-a cuplat sau decuplat la fiecare modificare a valorii energiei excedentare. :haha: :haha: :haha:

Image

In imagine avem mesajele trimise catre telefon in momentul in care s-a innourat intr-o zi si-mi trimitea la fiecare schimbare a valorii o noua notificare.
Practic tot decupla priza inteligenta chiar daca acesta era decuplata. :haha: :haha:

Am facut un scurt video cu felul in care am setat aceasta automatizare.

Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
allsattnt
Standard User
Posts: 236
Joined: 07 Dec 2014 19:15

Re: Cuplare / Decuplare radiator in functie de productia excedentara de energie electrica a panourilor fotovoltaice.

Unread postby allsattnt » 14 Apr 2024 18:55

Salut.
Eu am ceva asemanator,dar cu modul dedicat bateriilor.
Atunci cand am bateriile full,actioneaza releul de 30A care cupleaza o priza pe care am consumatori pentru căldură.Detin 3 module pe 3 prize cu tensiuni reglate selectiv.
Iarna asta am avut cel mai mic consum la centrala pe gaz .
Image
Image
Image
E prima data cand traiesc,asa ca e omeneste sa mai si gresesc!

Return to “Smarthome”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests