Releu inteligent cu posibilitati de control vocal la 3.56$ ?

Sisteme Casa Inteligenta
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1540
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Releu inteligent cu posibilitati de control vocal la 3.56$ ?

Unread postby Levy » 16 Oct 2022 13:38

ATENTIE.
Acest dispozitiv functioneaza la tensiunea retelei de alimentare !
Aceasta tensiune este periculoasa, poate provoca accidentari grave sau chiar moartea !
NU RECOMAND INSTALAREA ACESTOR RELEE PERSOANELOR CARE NU AU CUNOSTINTE DE ELECTRICITATE !
DACA NU AVETI CUNOSTINTELE NECESARE, ADUCETI UN ELECTRICIAN PENTRU CONECTAREA IN SIGURANTA A ACESTOR DISPOZITIVE !

Pe AliExpress am dat de acest produs
Image

un smart switch Tuya, cu releu de 16A.

Si toate astea la un pret de 3.56 USD. Eu am platit 18.32 RON pe o bucata. Atentie la doua bucati sa adauga pret transport de 3.86 RON, iar la 3 bucati deja transportul sare la 103.80 RON. Nu inteleg cum fac aceste calcule cei de pe AliExpress.
Image

Image

Asta cu TVA inclus si fara taxe de transport.

Pe produs este afisat ca poate controla un curent de 16A, lucru la care sunt foarte sceptic, insa pe moment nu am cum sa verific aceasta afirmatie.
Asa ca am incercat sa instalez aplicatia pentru telefonul mobil, dupa care sa integrez releul inteligent in Google Home, pentru a putea fi controlat cu ajutorul comenzilor vocale.

Dar sa vedem cat de usor se integreaza in aplicatie si in Google Home.
Am facut un scurt video despre felul in care am reusit sa fac releul sa "asculte" prin intermediul dispozitivelor integrate in Google Home, pe moment am un Google Nest Mini si un Google Chromecast 4K, bineinteles si telefoanele Android din casa, cu ajutorul carora, prin comenzi vocale pot cupla/decupla acest releu inteligent.



Dupa cum se vede releul raspunde bine la comenzile vocale, functioneaza excelent atat din aplicatia Smart Life, cat si din Google Home.
Pana acum toate bune si frumoase. O problema mica de amintit aici, se vede si in video, la un moment dat apare mesajul ca puterea retelei wifi este slaba. Deci se recomanda folosirea acestuia in apropierea routerului, eu am facut exerimentul cu 2 pereti intre releu si router. Cealalta problema ar fi cei 16A afisati pe releu. La dimensiuniile acestuia, este putin probabil sa poata controla fara probleme cei 16A, dar nu cred ca a fost construit pentru asa ceva.

Posibilitatile de legaturi electrice puse la dispozitie de vanzator arata 3 variante. In acest mic experiment am folosit prima varianta,

Image

Varianta a doua se refera la folosirea unui intrerupator, care sa-i schimbe starea releului, din cuplat in decuplat si invers. In acest caz este posibila montarea acestuia in spatele intrerupatorului existent pe care-l avem in perete, pentru a-ti face intrerupator smart vechiul intrerupator din casa, dar ATENTIE !!! aveti nevoie de NUL la intrerupatoare, cei care au instalatii electrice vechi, nu prea cred ca au asa ceva. Insa au sansa sa aiba o doza de derivatie, deasupra intrerupatorului mai sus aproape de tavan, de unde pot sa-si traga un fir pentru NUL in doza de aparat unde aveti intrerupatorul, si unde in spatele intrerupatorului vreti sa introduceti acest switch inteligent, pentru a va putea controla lumina dintr-o incapare din aplicatia din telefon si din vechiul intrerupator (acesta ramanand activ daca legati dupa a doua varianta! ) si prin intermediul comenzilor vocale, cu ajutorul unor dispozitive conectate de Google Home. (boxe Google Nest, Google Nest Mini sau telecomanda Google Chromecast 4K, telefoane etc...)

Varianta a 3-a de legaturi se refera la intrerupatoare cap scara. Aici aveti posibilitatea sa cuplati/decuplati lumina dintr-o incapere din doua intrerupatoare fizice (intrerupatoarele existente cap scara!) plus din aplicatiile Smart Life si Google Home plus comenzi vocale Google Home.
Si in acest caz, releul inteligent trebuie sa aiba acces la reteaua WIFI, deci i-l puneti in spatele intrerupatorului care este mai aproape de router, plus aveti si aici nevoie de NUL. Altfel nu va functiona.

Un lucru interesant in aplicatia Smart Life.
Se pot crea diferite scenarii, cu ajutorul caruia dispozitivul sa cupleze/decupleze automat.
De exemplu, la o anumita temperatura de acasa, la apropierea dumneavoastra de casa etc...
Ramane sa butonati si sa va jucati cu releul pana descoperiti ce va intereseaza. :haha:

Spor la bricolat !
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image

Return to “Smarthome”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests