Poate ESP32 să citească date din Home Assistant? Citire „Putere Activă Invertor” din Home Assistant conectat la invertor

Discutii despre placile de dezvoltare compatibile Arduino
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1544
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Poate ESP32 să citească date din Home Assistant? Citire „Putere Activă Invertor” din Home Assistant conectat la invertor

Unread postby Levy » 07 Feb 2024 00:23

Atention!
This material is strictly experimental!
The author DOES NOT ASSUME any responsibility for any damage you may cause!
If you do and use what is presented on this channel, you will do so at your own risk!

Atentie!
Acest material este strict experimental!
Autorul NU Își ASUMA nicio responsabilitate pentru orice daune pe care le-ați putea provoca!
Dacă faci și folosești ceea ce este prezentat pe acest canal, o vei face pe propriul tău risc!


Am reusit sa citesc datele din Home Assistant cu ajutorul unui ESP32. :drink2:

Conectarea dintre ESP32 si Home Assistant este prin reteaua Wifi, neavand nevoie de legatura fizica dintre microcontroler si serverul de Home Assistant. :agree:
Probabil va intrebati ce naiba as putea face cu datele citite intr-un ESP32 din moment ce le am in Home Assistant.
In primul rand se pot afisa mai multe date in timp real pe un display de dimensiuni mai mari unde sa aveti afisate datele mai importante din invertor.
In al doilea rand va puteti crea propriile dispozitive cu ajutorul carora la o anumita productie a sistemului solar sa va puteti confectiona prorpiile relee inteligente care sa cupleze sau decupleze in functie de ce valori ale productiei solare stabiliti dumneavoastra.
Dar citirea datelor din Home Assistant nu este doar despre datele dintr-un invertor. Practic puteti citi starea oricarui senzor pe care-l aveti integrat in Home Assistant si face o anumita automatizare cu acesta. Posibilitatile devin nelimitate, totul depinzand de fantezia sau necesitatile celui care se joaca cu aceasta jucarie.

Dar sa revenim la subiectul pe care l-am abordat.
Citirea datelor din Home Assistant.

Pentru inceput aveti nevoie de cateva date chiar din Home Assistant:
- In primul rand IP-ul serverului de Home Assistant.
- Dupa care aveti nevoie de numele entitatii din Home Assistant pe care vreti s-o puteti citi din exterior.
- Mai aveti nevoie si de un token, care sa va autorizeze dreptul sa cititi date din exterior din serverul de Home Assistant.
Despre felul in care se face acel token, veti vedea in videoclipul pe care-l atasez la sfarsitul acestui material.

Cel mai simplu cod cu ajutorul caruia puteti citi date din Home Asssistant cu un ESP32 este acesta:



Am facut un scurt video cu explicatii mai amanuntite despre felul in care am citit datele din serverul de Home Assistant.


Pentru afisare am conectat un display ST7735 de 1.8 inch.
Conectarea displayului de ESP32 s-a facut astfel:

Code: Select all

#define TFT_CS    5
#define TFT_RST   4
#define TFT_DC    2


Codul pe care l-am incarcat in microcontroler pentru afisarea datelor citite din Home Assistant pe display este urmatorul:
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1544
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: Poate ESP32 să citească date din Home Assistant? Citire „Putere Activă Invertor” din Home Assistant conectat la inve

Unread postby Levy » 07 Feb 2024 11:42

Displayul pe care l-am folosit este identic cu acesta.

Image

Nu l-am cumparat din acest magazin. Magazinul de la care l-am cumparat vad ca nu mai are in oferta acest display.

Image

Conectarea electrica a displayului de ESP32 l-am facut astfel:

Code: Select all

 Display   -   ESP32
 
      LED  -  3.3V
      SCK  -  D18
      SDA  -  D23
     A0    -  D2
    RESET  -  D4
       CS  -  D5
      GND  -  GND
      VCC  - 3.3V
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
allsattnt
Standard User
Posts: 236
Joined: 07 Dec 2014 19:15

Re: Poate ESP32 să citească date din Home Assistant? Citire „Putere Activă Invertor” din Home Assistant conectat la inve

Unread postby allsattnt » 10 Mar 2024 15:50

Salutare.
As vrea sa fac un server local pentru un invertor care mi-a picat in mana si la care stiu ca si comunicatie rx,tx .
Nu ma multumeste aplicatia pentru ca trimite datele la 5 min.
Mai am unul ce merge cu solarassistant,dar acesta inca nu am reusit sa-l fac a merge cu aplicatia asta.
Pe un esp32 pot face asta?
Vreau datele in timp real.

Inverterul este Sumry MPS-VX 4.5KW.
E prima data cand traiesc,asa ca e omeneste sa mai si gresesc!
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1544
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: Poate ESP32 să citească date din Home Assistant? Citire „Putere Activă Invertor” din Home Assistant conectat la inve

Unread postby Levy » 11 Mar 2024 16:29

Si la Huawei am datele la 5 minute.
Insa am adaugat un SDongle la invertor si astfel pot citi datele din invertor si din smartmeter si la 10 secunde.

Nu am idee ce solutie este pentru invertorul pe care-l folosesti.
Ai incercat sa integrezi invertorul tau in Home Assistant sa vezi ce posibilitati ai acolo?

Cu ESP32 citesc datele din Home Assistant, care la randul lui citeste via SDongle din invertor.
Acel mic dispozitiv facut cu ESP32 functioneaza de atunci si nu am avut probleme cu el.
Am de gand sa fac un Dashboard electric (poate mai adaug si altele) pe un display de 7 inch, dar din pacate putinul timp liber pe care-l am nu-mi permite sa fac chiar tot ce visez. :haha:
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image

Return to “Arduino”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests