Perdea luminoasa WIFI

Discutii despre placile de dezvoltare compatibile Arduino
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1544
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Perdea luminoasa WIFI

Unread postby Levy » 09 Jan 2024 19:12

De ce ai face asa ceva?
Datorita pretului mult sub pretul de achizitie pe piata si a usurintei cu care poti reproduce acest mic proiect.

Nu este nevoie sa stii programare, simpla incarcare WLED pe microcontroler este suficient, lucru pe care-l poti face foarte usor si online.

Image


Materiale folosite:
- Wemos D1 mini

Image

- un sir de 200 de leduri din care am folosit 196, pentru ca am facut 14 siruri iar pe fiecare sir am 14 leduri

Image

- WLED pe care-l instalezi pe microcontroler.

Image


Pentru ca nu am folosit alimentare separata la sirul luminos si l-am alimentat direct din microcontroler, am scazut luminozitatea la 50% si am limitat curentul pe sir din setarile wled!

Image

Tot acolo am setat numarul de leduri care vor fi folosite din cele 200, voi puteti sa organizati altfel, eu am facut 14 siruri a cate 14 leduri

Image

Dupa cum vedeti in imagine ordinea ledurilor nu este RGB ci este GRB, bine ca software-ul wled ne permite sa alegem varianta corecta.

Sirurile de leduri le-am imprastiat in acest fel, dar voi puteti sa faceti din orice alta directie, bineinteles asa le veti declara la 2D settings, eu asa le-am declarat

Image

punctul verde este inceputul sirului, iar punctul rosu este sfarsitul sirului.

In acest caz setarea sirului s-a facut in acest fel

Image

Sper ca v-am dat suficiente informatii pentru a putea face o replica a acestui proiect cu usurinta.

Dar sa vedem cum arata:



Stiu ca a trecut perioada sarbatorilor, dar daca vreti sa faceti totul manual ar fi timpul sa va apucati sa lipiti firicelele de leduri chiar de acum! :haha:

Datorita faptului ca pe microcontroler este instalat WLED se pot schimba din telefon sau de pe un laptop tipul animatilor, paleta de culori etc...
Copii vor fi foarte incantati sa se joace cu o asemenea perdea, mai ales ca pot sa seteze din telefon dintre diferitele patternuri disponibile in WLED.
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1544
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: Perdea luminoasa WIFI

Unread postby Levy » 09 Jan 2024 19:19

Un prioect similar, dar in acel caz chiar cu leduri lipite manual pe fire :haha: (nu recomand nimanui sa faca asta manual!) la care am reusit sa cositoresc doar 48 de leduri adresabile din cauza timpului liber foarte limitat in perioada sarbatorilor de iarna, a fost un brad impodobit.

Primele teste le puteti vedea aici:

Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1544
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: Perdea luminoasa WIFI

Unread postby Levy » 11 Jan 2024 21:57

Am editat primul post, pentru ca am adaugat imagini si linkuri care va pot fi de ajutor in cazul in care vreti sa faceti aceasta perdea cu leduri RGB adresabile.
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
andym02
Advanced User
Posts: 923
Joined: 06 Mar 2014 19:18
Location: Belgravistan
Contact:

Re: Perdea luminoasa WIFI

Unread postby andym02 » 12 Jan 2024 19:09

Bravo , felicitari !!!
Este ceva deosebit , care incanta ochiul trecatorului .
Am achizitionat ceva asemanator , dar nu le-am pus in brad , asezate pe perete , cu doua moduri de lucru , primul se schimba in toate culorile si in diferite forme , cel de-al doilea functioneaza la zgomot , cand veneau copiii cu colindele se aprindeau dupa cum "recitau" ei . O frumusete .
La ceea ce ai tu , sa impodobesti un brad afara , sa ninga in acel timp , o boxa undeva in apropiere cu coline , Deja vorbim de ceva extrem de frumos / deosebit .
Cand timpul imi permite cred ca fac si eu o chestie d'aia . :D :D :D
Momentan sunt prins cu montarea P.Fv la mine in batatura . :tong:

Return to “Arduino”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests