Temperature logger - Wemos D1 Mini si DS18B20

Discutii despre placile de dezvoltare compatibile Arduino
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1544
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Temperature logger - Wemos D1 Mini si DS18B20

Unread postby Levy » 18 Sep 2023 22:46

Temperature logger facut cu un wemos d1 mini si un senzor de temperatura DS18B20. Inregistreaza temperatura pentru ultimele 24 de ore cu inregistrari din ora in ora, si pentru ultima ora cu inregistrari din minut in minut. Datele astfel colectate se salveaza in doua fisiere aflate pe wemod d1 mini si sunt "aruncate" afara din wemos d1 mini cu ajutorul unui simplu webserver. Afisarea pe grafice o face o pagina web care este exterioara si ruleaza pe un server extern. Am facut port forward in router pe cele doua wemos D1 mini pe care le-am pus in functiune, astfel am acces de oriunde la graficele de temperaturi masurate. Ca o curiozitate, unul din senzorii de temperatura l-am introdus in frigider, astfel putem observa diferentele de temperatura dintre momentul cuplarii frigiderului (atunci ai temperatura maxima in frigider) si temperatura minima (momentul in care se decupleaza frigiderul). In viitorul apropiat o sa "lipesc" un asemenea senzor si pe un invertor, astfel voi avea in orice moment acces la temperatura acestuia. Nu am incercat sa fac webserverul cu graficele pe wemos d1 mini, dar probabil ar functiona si acolo. In prima parte a videoclipului imaginea este accelerata cu putin peste 40x pentru a vedea miscarile graficului, in timp real trebuie sa astepti un minut si sa fi foarte atent sa poti observa aceste miscari.

Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1544
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: Temperature logger - Wemos D1 Mini si DS18B20

Unread postby Levy » 26 Dec 2023 12:58

Acest proiect a avut parte de putine cosmetizari pe partea de afisare, si acum arata astfel:

pe telefon:

Image

pe laptop:

Image

Nu sunt facute pagini diferite pentru fiecare dispozitiv.
Este o singura varianta, care se aseaza ca in imaginile de mai sus pe cele doua dispozitive.
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
gobi2000
New member
Posts: 39
Joined: 10 Oct 2013 07:52

Re: Temperature logger - Wemos D1 Mini si DS18B20

Unread postby gobi2000 » 27 Dec 2023 16:30

Salut, poate faci un how to pentru home assistent cu personalizarea interfatei.
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1544
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: Temperature logger - Wemos D1 Mini si DS18B20

Unread postby Levy » 27 Dec 2023 17:12

Acest termometru nu este integrat in Home Assistant.
Este un termometru standalone care salveaza in doua fisiere (fisierele sunt pe microcontroler!) datele colectate, iar pe un webserver exterior se fac graficele.
Probabil s-ar putea porta totul pe microcontroler, dar deocamdata nu am avut timp sa mai continui acest proiect.
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image

Return to “Arduino”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests