Timer simplu - Oprire intarziata

Discutii despre placile de dezvoltare compatibile Arduino
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1544
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Timer simplu - Oprire intarziata

Unread postby Levy » 24 Jul 2023 14:39

Astazi m-a sunat un prieten, si m-a intrebat daca putem face un timer simplu, pentru un utilaj, care dupa ce se decupleaza cheia de contact sa mai pastreze un circuit cuplat inca 20-30 de secunde. Timpul nu este necesar sa fie exact, nici durata lui nu conteaza intr-adevar, cea ce conteaza sa fie o intarziere de peste 20 de secunde si sa decupleze dupa trecerea timpului intarzierii.

Am intrat rapid in tinkercad si am crosetat ceva foarte simplu, care ar putea face asta fara probleme.
Pentru ca de o vreme Tinkercad nu ma lasa sa deschid un proiect nou electric, nu am fost curios de ce face asta, am luat un proiect public (nici nu m-am uitat despre ce este vorba, i-am dat "Thinker This" dupa care am sters toate componentele proiectului initial si am crosetat cea ce avem nevoie.

Image

Pentru ca trebuie sa functioneze la 24V, am pus 3 baterii de 9V ca sursa de alimentare in tinkercad, pentru ca nu exista sursa de 24V in simulator.

Rezultatul este foarte simplu, dar este functional:

Image

Lista de componente este foarte simpla:

Image

Am facut si un scurt video cu rezultatul:

https://youtube.com/shorts/-k6tN4mpYl4

Pentru cei care vor sa modifice si sa testeze, o pot face in tinkercad.

Montajul nu este perfect, inca va mai avea mici modificari, dar este deja utilizabil.

Orice idee de imbunatatire este binevenita si rog sa o dezvoltati aici.
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
delta2k2
Site Admin
Posts: 1990
Joined: 11 Sep 2013 15:18
Location: Over the rainbow ...

Re: Timer simplu - Oprire intarziata

Unread postby delta2k2 » 24 Jul 2023 15:08

Doar pentru începători, D1 = 1N4007

Return to “Arduino”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests