Primul meu Arduino facut acasa :D

Discutii despre placile de dezvoltare compatibile Arduino
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1537
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Primul meu Arduino facut acasa :D

Unread postby Levy » 03 Jul 2022 13:36

Stiu ca acest subiect nu este waaaw, dar pentru incepatori poate fi un inceput bun.

Astazi mi-am facut primul Arduino, cu descrieri gasite pe Google.
Scopul lui nu a fost ca sa fac un Arduino de la zero, ci pentru a continua sa incerc sa-l integrez in ceva. De aici apare si placuta mult prea mare pe care a fost construit montajul.
Desi totul pare extrem de simplu, am avut o mica problema cu programarea, in prima faza aveam impresia, ca incarca codul doar cand vrea el, si acesta foarte aleatoriu. Acesta se datoreaza lipsei pinului DTR de pe programator.

Am facut si un mic video despre cum l-am construit si felul in care s-a rezolvat problema cu incarcarea aleatorie a codului. In descrierea videoclipului aveti linkuri catre magazinele de unde am procurat materialele. Dupa cum am descris aceasta placuta va continua sa se dezvolte, bineinteles daca rezultatele vor fi pozitive o sa vi le aduc si dumneavoastra.



Mai multe detalii despre programarea microcontrolerului cu adaptor USB - SERIAL cu sau fara pinul DTR puteti gasi aici.

Materiale folosite pentru acest dispozitiv:
- Single Side Prototype test board.
- DIP28 pins connector DIP Socket
- ATmega328p-PU Microcontroller
- Push button
- 5V voltage regulator
- 2 pcs 22pF ceramic capacitors
- 2 pcs 10 uF electrolytic capacitors
- Single row male 2.54 breakable pin header
- 1 pcs 10K resistor
- 2 pcs 220R resistors
- 2 pcs LED diode

Detalii descpre schemele electrice folosite, am gasit la o simpla cautare pe Google
Image
sau
Image
sau
Image

Schema electrica a regulatorului de tensiune de 5V
Image
O descriere mai detaliata puteti gasi aici.

- Adaptorul USB la SERIAL folosit in acest video
https://i.imgur.com/UktZKoj.png

Un video mai vechi, unde am explicat cum am incarcat bootloaderul in acest microcontroler


Canalul meu youtube

Pastebinurile mele:
https://pastebin.com/u/LeventeDaradici
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image

Return to “Arduino”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests