ESP8266 sau ESP32 pot extrage date din WebIf-ul OpenATV ? LCD4Linux on ESP32-2432s028R

Discutii despre placile de dezvoltare compatibile Arduino
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1544
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: ESP8266 sau ESP32 pot extrage date din WebIf-ul OpenATV ?

Unread postby Levy » 12 Mar 2023 20:26

Am refăcut software-ul, astfel încât pe al doilea rând al ecranului să am scroll la text, astfel putând să afișez mai multe informații pe un ecran destul de limitat. În acest moment, pe primul rând este afișat numele canalului recepționat, iar pe al doilea rând informații despre emisiunea curentă, numele emisiunii și o scurtă descriere, și emisiunea următoare, numele și o scurtă descriere a emisiunii următoare.
La următoarea versiune, voi schimba displayul, deși cel de aici un 1602 cu interfața i2c este foarte ușor de manevrat, pentru că informația afișată cu scroll, în realitate se vede mult mai rău față de ce vedeți în filmare. Poate un LCD color sau un OLED, sau ce găsesc pe lângăcasă, ideea e ca textul afișat cu scroll să fie cat mai normal afișat.
Conexiunea cu receptorul de satelit se face via WiFi, astfel nefiind necesare conexiuni electrice intre Set Top Box și microcontroler. Practic se extrag date dintr-un fișier XML, pe care-l produce receptorul de satelit. Momentan am testat doar pe imagine OpenATV. Nu am verificat dacă alte imagini enigma2, au o structură identică a fișierului din care extrag datele.

Aici puteti vedea un scurt video pe Facebook cu functionarea acestui mic proiect:
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
Dorian
New member
Posts: 2
Joined: 04 Feb 2023 07:13

Re: ESP8266 sau ESP32 pot extrage date din WebIf-ul OpenATV ?

Unread postby Dorian » 13 Mar 2023 12:24

Da,interesant video-ul....dar unde e??? :haha:
User avatar
delta2k2
Site Admin
Posts: 1990
Joined: 11 Sep 2013 15:18
Location: Over the rainbow ...

Re: ESP8266 sau ESP32 pot extrage date din WebIf-ul OpenATV ?

Unread postby delta2k2 » 13 Mar 2023 13:52

Este și video, trebuie doar să dai click pe Watch on Facebook

Sau direct aici :

Code: Select all

https://www.facebook.com/levente.daradici/videos/907872120455575
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2947
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: ESP8266 sau ESP32 pot extrage date din WebIf-ul OpenATV ?

Unread postby ASiX88796 » 13 Mar 2023 16:10

»
Image

Nici eu nu pot vedea video-ul.
Bănuiesc că motivul ar fi faptul că browserul meu e setat să blocheze toate trackerele (iar facebook e plin de trackere) sau poate pentru că nu sunt logat pe facebook și facebook "nu-i convine" asta pentru că știe cine sunt.
Recomandarea mea ar fi să evitați pe cât posbil partajarea de pe facebook sau alte platforme care-și exploatează clienții.

Code: Select all

PS: video-ul ar trebui să fie disponibil la adresa: https://www.facebook.com/levente.daradici/videos/907872120455575/
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1544
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: ESP8266 sau ESP32 pot extrage date din WebIf-ul OpenATV ?

Unread postby Levy » 14 Mar 2023 17:05

E ciudat cum apare la voi, dar la mine asa apare.
Am adaugat si o sageata in directia unde este linkul direct spre video.
Nu inteleg de ce nu-l vedeti.

Image

P.S.
Am incercat linkul in 3 browsere, in doua din ele niciodata nu am fost logat pe facebook, dar functioneaza si nelogat. Linkul duce spre grupul Arduino Romania, care este grup public, practic oricine poate vedea clipul.
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2947
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: ESP8266 sau ESP32 pot extrage date din WebIf-ul OpenATV ?

Unread postby ASiX88796 » 14 Mar 2023 22:00

»
Facebook este o platformă care-și exploatează membrii. Tot ce e pe facebook este făcut pentru a putea spiona activitatea on-line a membrilor pentru a-i putea manipula mai ușor.
În cazul meu, probabil programele de blocare a trackerelor mă împiedică să ajung la conținutul video de pe platforma fakebook.
Pentru mine nu este o problemă, nu mă interesează de niciunfel platforma facebook și conținutul postat pe ea.
Dar stai liniștit aspeorocopolus, cel mai probabil 98% din cei ce citesc acest topic au reușit să acceseze facebook și să vadă filmulețul. Eu am menționat toate acestea doar ca userul Dorian să afle că nu e sigurul care a observat o anomalie în postarea ta.

Dar destul cu offtopic-ul... să revenim cu discuția la ESP8266 sau ESP32 pot extrage date din WebIf-ul OpenATV ?
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1544
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: ESP8266 sau ESP32 pot extrage date din WebIf-ul OpenATV ?

Unread postby Levy » 09 Apr 2023 22:44

In sfarsit astazi am reusit sa termin prima versiune stabila (cel putin asa pare din functionare) ! :drink2: :drink:

Pentru a putea afisa mai multe informatii pe ecran, am schimbat displayul LCD 1602 cu un microcontroler ESP32, care are si un display TFT color de 2,8 inchi inclus.
Pentru cei care urmariti forumul, stiti bine despre care microcontroler este vorba. De cateva zile ma joc cu un esp32-2432s028.

Pentru a reusi sa vrajesc imagine pe acest display am folosit libraria TFT_eSPI pe care o puteti descarca direct dintre librariile incluse in Arduino IDE.
Insa dupa descarcarea acestei librarii, veti avea surpriza ca pe acest display sa nu va functioneze nici un exemplu, dintre exemplele cu care vine libraria la instalare.
Dupa mici modificari, pe care o sa vi le prezint aici, displayul va rula corect toate exemplele din librarie! :hello2:

Image

Image

Dupa ce ati facut modificarile, puteti incarca codul pe care l-am distribuit prin pastebin.

VIdeoclipul cu datele extrase din receptor se poate vedea aici:



O mica precizare, culorile sunt mult mai vii si mult mai vizibile pe ecran fata de ce vedeti in videoclip.
Desi codul a fost scris ca din brisca deocamdata, (fara nici o metoda care sa ajute anti palpaire pe ecran!) nu se vad urme de tremurat etc la updateul datelor pe ecran sau la rularea in bucla a codului.

Dupa cum am scris la inceput, aceasta este prima versiune stabila, si nu include nici o rutina, care daca se deconecteaza de retea sa incerce reconectarea sau daca se deconecteaza de receptor sa incerce reconectarea. Probabil daca vor fi asemenea probleme, aceste rutine vor aparea in urmatoarele coduri pe care o sa le scriu in acest microcontroler.

Fiind primul cod functional, se mai poate finisa sau se pot extrage alte date din receptor care va intereseaza.
Am incercat sa pastrez codul curat, astfel incat fiecare care se uita peste cod s-o poata modifica in propriul interes, astfel incat fiecare sa-l utilizeze exact pentru ce are nevoie.

Microcontrolerul l-am cumparat din acest magazin.

Momentan a fost incercat exclusiv pe OpenATV, dar daca fisierul XML din care scoatem datele este in acelasi folder si la alte imagini, sigur va citi datele si din acelea.
Daca totusi alte imagini au fisierul intr-un folder diferit, se va modifica calea catre fisierul XML dorit din codul pe care l-am postat mai sus.

Dupa cum cred ca am mai scris la prima varianta, nu este necesara o legatura fizica (fire) intre receptor si microcontroler. Datele sint citite via reteaua locala de internet.

Spor la bricolat ! :drink2:
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
gobi2000
New member
Posts: 39
Joined: 10 Oct 2013 07:52

Re: ESP8266 sau ESP32 pot extrage date din WebIf-ul OpenATV ?

Unread postby gobi2000 » 11 Apr 2023 17:03

Defectul acestui forum este ca nu are un buton de like

excepional proiectul tau felicitari pentru efortul depus.
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1544
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: ESP8266 sau ESP32 pot extrage date din WebIf-ul OpenATV ?

Unread postby Levy » 02 May 2023 15:59

Are cineva idee, de unde pot descarca datele piconului canalului curent vizionat?
Ar fi interesant de afisat si piconul (sau doar piconul) pe ecran. :hehih:
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
gobi2000
New member
Posts: 39
Joined: 10 Oct 2013 07:52

Re: ESP8266 sau ESP32 pot extrage date din WebIf-ul OpenATV ?

Unread postby gobi2000 » 02 May 2023 16:45

Pai cred ca trebe un get sid apoi locatia sa fie ma rapid poti sa pui pe mmc.

Return to “Arduino”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests