Telecomanda si receptor RF 433 Mhz cu 4 canale. Cum putem automatiza portile ? Probabil cea mai simpla metoda.

Discutii despre placile de dezvoltare compatibile Arduino
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1540
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Telecomanda si receptor RF 433 Mhz cu 4 canale. Cum putem automatiza portile ? Probabil cea mai simpla metoda.

Unread postby Levy » 10 Jun 2022 12:27

M-am gandit mult unde sa postez acest material, pentru ca deocamdata nu are Arduino in componenta, insa o sa vedeti de ce am ales totusi sa postez la sectiunea Arduino.

In primul rand despre ce este vorba.
Proiectul se refera la automatizarea portilor de acasa. Care desi pare science-fiction, o sa vedeti cat de simplu este realizabil, si cu ce costuri reduse se pot obtine rezultate frumoasa si chiar incurajatoare !

Cred ca este cea mai simpla varianta, despre cum putem comanda 4 dispozitive electrice cu ajutorul unei telecomenzi RF pe 433 Mhz si cu ajutorul unui receptor RF pe 433 Mhz. Nu necesita cunostinte de programare, nu necesita Arduino, modulul receptor si telecomanda face totul. Atat de simplu, la indemana oricui !
Momentan nu are Arduino in componenta, insa in momentul in care voi adapta acest modul pentru deschiderea portilor (daca voi reusi! ) va avea si microcontroler, poate chiar mai multe, pentru ca vreau sa cunoasca in fiecare moment, pozitia portilor pe care le voi controla cu acest modul, pentru ca vreau ca limitarile la deschidere/inchidere sa nu fie mecanice. Astfel tot proiectul de deschidere inchidere porti sa aiba mecanic doar doua motorase (actuatoare), restul sa fie complet electronica, stare pozitie poarta, limitare la curent mai mare decat cel obisnuit (asta in cazul in care poarta de propteste intr-o masina sau om, astfel incat sa se opreasca sa nu raneasca persoane sau sa distruga table pe masini) Dar acestea raman misterul viitorului, sper nu prea indepartat.

Am facut un videoclip scurt cu felul in care imperechem telecomanda cu receptorul:



Spor la bricolat !
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image

Return to “Arduino”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests