Ceas digital cu ecran din betisoare de lipit la cald.

Discutii despre placile de dezvoltare compatibile Arduino
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1542
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Ceas digital cu ecran din betisoare de lipit la cald.

Unread postby Levy » 16 May 2022 16:14

Am cumparat 300 de leduri albastre, pentru a realiza un ceas cu ecran din sapte segmente
Image

Am introdus ledurile (fara sa le lipesc) intr-o placa de prototipare ca sa am idee despre cum ar arata cifrele indicate de ecran
Image

Rezultatul astfel obtinut mi s-a parut prea obisnuit, prea facut de toata lumea...
Asa ca am cumparat un pachet de betisoare de lipit la cald (Hot Glue Stick) de 10 mm, desi aparatul pe carel folosesc foloseste de 7mm.
Am dat o gaura de 5mm (pentru ca de 5mm sint ledurile cumparate) in capatul unui betisor, am infipt un led pe care l-am si alimentat. Surptiza !
Image

Am gaurit si celalalt capat a betisorului si infipt un led si in acea parte
Image

Din acest moment am stiut cum o sa-mi fac displayul pentru ceasul care o sa-l fac cu ajutorul unui arduino.

Am facut un scurt video despre derularea proiectului, in realitate a durat mai mult, mai ales ca este prima data cand fac asa ceva

phpBB [video]


Schema electrica a displayului este acesta:
Image

Atentie ! Am facut cele doua bucati de display identice. Dar pentru ca legaturile la ambele displayuri sa-mi vina in acelasi loc, astfel fiind mai usor de lipit nenumaratele fire de ambele displayuri, am intors cel care afiseaza ora cu 180 de grade ! Astfel programarea primelor doua caractere afisate (orele) se vor face in oglinda, pentru a fi afisate corect. Puteti vedea si in schema electrica faptul ca primele doua afisaje cu 7 segmente au legaturile la circuitele integrate care le comanda in mod diferit fata de ultimele doua afisaje.

Modulul RTC, a fost cuplat astfel:

DS1302 RTC ---------- Arduino
VCC ---------- 5V
GND ---------- GND
CLK ---------- D6
DAT ---------- D7
RST ---------- D8

Butoanele pentru reglaje:
Button SETUP ---------- D4
Button PLUS ---------- D5
Bineinteles cu pushdown cu niste rezistoare de 10k la masa

Senzorul de temperatura DS18B20 a fost conectat astfel:
Pin 1 ---------- GND to Arduino GND
Pin 2 ---------- DQ to Arduino D2 pin
Pin 3 ---------- VDD to Arduino 5V
Image

iar pentru limitarea curentului pe leduri am folosit 28 de rezistoare de 470 ohm,

Codul pe care l-am incarcat in Arduino i-l gasiti aici:
Toate codurile mele din pastebin: https://pastebin.com/u/LeventeDaradici

Librariile folosite le puteti descarca de aici:

MyRealTimeClock:

Shifty va ajuta la manipularea mai simpla a displayului: https://github.com/johnnyb/Shifty

Zilele urmatoare o sa fac imagini si cu conectarea modulului RTC, a senzorului de temperatura si a butoanelor, desi descrierea de aici, ar trebui sa fie suficienta.

Spor la bricolat !
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1542
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: Ceas digital cu ecran din betisoare de lipit la cald.

Unread postby Levy » 16 May 2022 19:43

Conexiunile electrice, ale celor doua butoane, senzorul de temperatura si modului RTC

Image

In modulul RTC, am schimbat cristalul initial, cu unul cu care devine mult mai precis, iar bateria CR2032 am schimbat-o cu un acumulator LIR2032 de 3,6V.
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image

Return to “Arduino”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests