Preturie la jucarioarele noastre au luat-o razna ?

Discutii despre placile de dezvoltare compatibile Arduino
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1538
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Preturie la jucarioarele noastre au luat-o razna ?

Unread postby Levy » 03 Apr 2022 09:40

In ultima vreme, am tot vazut cum nu mai gasesti componentele si microcontrolerele la pretul la care stiam ca pot fi cumparate pana acum.
Sincer nu cred ca aceste preturi au explodat datorita lipsei de semiconductori la nivel mondial. Aceste mici jucarioare nu cred ca le foloseste cineva in industria auto, sau in cine stie ce industrie. Le folosim doar noi pasionatii. Dar magazinele profita de mult mediatizata lipsa de componente electronice si se ajunge la cresteri nejustificate de preturi.

Un exemplu ar fi, cautarea pe Google pe care am facut-o astazi, cautand un Raspberry Pi Zero 2 W
Image
Deci imaginea de mai sus, afiseaza pretul pe Google (inca neupdatat cu pretul din magazin!)

Iar daca dai click pe acel link, te duce direct in magazin, direct la "raftul" cu Raspberry Pi Zero 2 W unde ai pretul
Image

Si dupa cateva cautari rapide, pare a fi cel mai ok pret pe care l-am vazut la acest produs. Cautand pe Amazon, E-bay sau AliExpress pot aparea preturi horror fata de acestea de mai sus.

Ce parere aveti ? Sint justificate aceste salturi de preturi ? Sau magazinele profita de moment pentru a-si ridica preturile nejustificat ?
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
Al3xandru
Standard User
Posts: 64
Joined: 21 Mar 2022 14:03

Re: Preturie la jucarioarele noastre au luat-o razna ?

Unread postby Al3xandru » 03 Apr 2022 21:45

Din pacate in era comertului online s-a dus naibii si putina etica de business care mai exista.

Eu sunt siderat cat de repede a ajuns booking.com site de teapa (sunt agentii uriase gen TUI la care gasesti preturi literalmente la jumatate fata de ce-ti afiseaza booking.com pe anumite destinatii). Pur si simplu unica regula in comertul online pare sa fie maximizarea cu orice pret a profitului din exercitiul curent. Nu mai investeste nimeni in respectabilitate.

Mai tineti minte vremurile cand Terratec era un brand? Am luat recent un tuner USB, diver penibil, suport zero, cand m-am uitat inauntru zici ca e facut de puscariasi analfabeti in vreo mina dezafectata...
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Preturie la jucarioarele noastre au luat-o razna ?

Unread postby ASiX88796 » 04 Apr 2022 02:01

»
Image

Prețul oficial de vânzare a Raspberry Pi Zero 2 W este de 15$: https://www.raspberrypi.com/news/new-raspberry-pi-zero-2-w-2/

15$= 67,19 RON

La acest preț se adaugă TVA și eventual transportul (67,19 RON + TVA = 79.95 RON).

Nu cred că găsești mai ieftin. Poate ceva clone din China... dacă există.

Vânzare produselor Raspberry Pi originale se face prin Approved Reseller programme.

Eu mi-am cumpărat Raspberry Pi de la Farnell deși pentru România distribuitorul este Optimus Digital SRL.

Image

Cei de la Optimus Digital SRL au Raspberry Pi Zero 2 W la prețul de 77,36 lei dar îți mai bagă la preț niște accesorii și așa ajung ei la prețul final de 101,33 lei.
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Preturie la jucarioarele noastre au luat-o razna ?

Unread postby ASiX88796 » 04 Apr 2022 02:21

»
Sigur ai nevoie de Raspberry Pi Zero 2 W la 15$ ?
Mai e disponibil Raspberry Pi Zero W la 10$
și Raspberry Pi Zero la 5$.

Image
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1538
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: Preturie la jucarioarele noastre au luat-o razna ?

Unread postby Levy » 04 Apr 2022 19:43

Nici nu am observat, dar ai dreptate. Raspberry Pi ZERO 2W la pretul acela are si accesoriile incluse.
Dar daca ai deja acele accesorii, poti sa le debifezi, sa cumperi doar ce ai nevoie.

Multumiri de atentionare ! :drink2:
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image

Return to “Arduino”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests