Microcontroller ATmega328p-PU -probabil ultima bucata la acest pret

Discutii despre placile de dezvoltare compatibile Arduino
User avatar
delta2k2
Site Admin
Posts: 1990
Joined: 11 Sep 2013 15:18
Location: Over the rainbow ...

Re: Microcontroller ATmega328p-PU -probabil ultima bucata la acest pret

Unread postby delta2k2 » 25 Mar 2022 17:56

Așa am cumpărat și eu. Două comenzi a câte două bucăți.

Cel mai probabil o să le combine și voi primi un singur pachet.
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1540
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: Microcontroller ATmega328p-PU -probabil ultima bucata la acest pret

Unread postby Levy » 25 Mar 2022 18:27

Daca le cumperi din acelasi magazin, sint sanse sa platesti diferenta de transport.
Eu cumpar doua de la unul, doua de la altul, si doua de la alt magazin.

O data am comandat ceva, (4 bucati, nu-mi amintesc ce era, ceva marunt oricum) la care tot asa, transportul era la pret bun la maxim doua bucati.
Cand a venit cu posta, in acelasi pachet, am platit la sosire, desi transportul era platit.

In ultima vreme, majoritatea pachetelor vin grupate. Unele vin grupate din China, altele sint grupate in Budapesta, care in mod curios pe tracking apare ca local office :D :D

Cele care vin via Belgia, in general au trackingul mai deficitar, acolo local office e cel din belgia, si ajung mult mai greu la destinatie decat cele care vin via Budapesta.
Cel putin in cazul meu asa am observat.

O alta curiozitate, afland ca am coletul la local office si vazand ca dureaza cateodata 3 saptamani sa ajunga pana acasa, am descoperit o procedura destul de ciudata la Posta Romana. Coletele pleaca din Budapesta si ajung in Bucuresti, desi Deva ar fi intre aceste doua destinatii. Ca sa continue curiozitatea, din Bucuresti nu vin direct in Deva, ci trec pe langa noi si ajung in Timisoara. :haha: Serios de inteleg de ce se intampla asta. Puteau sa ajunga mai usor la Timisoara cand au intrat in tara de la Budapesta, sau puteau ajunge in Deva de la Bucuresti spre Timisoara. Dar nu e asa :haha:
Si doar dupa ce ajung in Timisoara, in sfarsit sint trimise spre Deva. Am verificat de curiozitate la cateva transporturi, si asa lucreaza Posta Romana.
Dupa ce ajung in Deva, sta vre-o 2-3 zile pe acolo, dupa care ajung la factorul postal, care-l aduce pana acasa. Deci circuit inchis ! :haha:

Desi majoritatea trec prin Budapesta sau Belgia, in mod interesant trackingul nu este la fel de precis, de exemplu cele care vin via Budapesta, sa aiba trackingul cu aceasi precizie. Unele pachete m-au si uimit, in tracking apare si codul postal final, si stiu cand vad acele numere ca este intr-adevar la final delivery, si asta nu e in Budapesta. :haha:

De obicei folosesc aceasta pagina pentru tracking, sau aceasta, sau cel de aici.
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1540
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: Microcontroller ATmega328p-PU -probabil ultima bucata la acest pret

Unread postby Levy » 20 Jul 2022 16:51

Preturile au ramas inca bune la Wemos D1 mini !

Doua bucati la 20.62 RON cu transport inclus !
Image

Serios de pot intelege, cum poti produce un microcontroler la acest pret. Mai ales ca in acest pret ai si transportul inclus !
La noi, daca nu ma insel cel mai ieftin transport e 20 RON.
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image

Return to “Arduino”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests