How to install TASMOTA - The Easy Way !

Discutii despre placile de dezvoltare compatibile Arduino
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1540
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

How to install TASMOTA - The Easy Way !

Unread postby Levy » 21 Feb 2022 21:32

Cum instalam Tasmota pe un microprocesor ESP8266, ESP32 sau echivalente ?

Am facut un scurt video, despre cum se instaleaza TASMOTA, probabil cea mai simpla metoda de instalare, pe un asemenea microcontroler.
Acest video vine, dupa pana de cateva ore din ianuarie la deviceurile SonOff, dupa care multa lume a inceput sa-si flashuieasca releele SonoFF cu Tasmota, pentru a nu depinde de serverele din cloud de la eWeLink. Totusi caderea serverelor, a fost mai grava celor ale caror dispozitive nu aveau LAN mode, sau nu aveau acesta activat.
In toata perioada aceea, avand doar dispozitive cu LAN mode activat, din reteaua locala, din aplicatia eWeLink de pe telefon, am putut sa comand fara probleme releele, desi serverele din cloud ale eWeLink erau inaccesibile. Dar sa vedem cum instalam Tasmota !

phpBB [video]


In acest video am folosit un Wemos D1 mini, si instalarea a decurs fara surprize ! :hello2: :hello2:
Surriza cea mai mare a fost, ca nemaivazand interfata web si nefiind obisnuit cu acestea, am cautat pana am reusit sa adaug un senzor de temperatura in meniuri, desi daca veti vedea videoclipul este destul de usor de facut acesta.

Ce nu am reusit deocamdata, dar nici nu am testat prea mult, sa fac un releu legat de acest dispozitiv Tasmota si sa cupleze/decupleze in functie de temperatura, astfel termostatul sa fie complet functional. Un alt aspect, chiar daca a-ti instalat firmwareul de termostat de pe tasmota pe microcontroler, acesta nu este activat, si se va activa din comenzi in consola, unde se pot face si alte setari. Linkul catre documentatia acestuia veti gasi in descrierea videoclipului.

Dar pana la urma subiectul a fost doar instalarea Tasmota. Poate daca testez in continuare, o sa descriu si continuarea.

Pagina pentru webistall este aici: https://tasmota.github.io/install/
Mai multa documentatie pentru termostatul Tasmota veti gasi aici: https://tasmota.github.io/docs/Thermostat/

Spor la bricolat ! :drink2:
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image

Return to “Arduino”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests