ESP8266 webserver controlled relays - Arduino for beginners

Discutii despre placile de dezvoltare compatibile Arduino
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1540
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

ESP8266 webserver controlled relays - Arduino for beginners

Unread postby Levy » 21 Jan 2022 22:10

Dupa un articol facut de Rui Santos pe aceasta pagina, am incercat sa fac si eu releele controlabile via reteaua locala LAN sau WIFI.

Singura diferenta adaugata fata de articolul original, este adaugarea de IP fix, la conectarea de reteaua locala, pentru a nu avea nevoie de citirea IP-ului de care s-a conectat prin DHCP din setarile routerului, sau de pe consola seriala.

O alta problema pe care o tratez in prima parte, este cuplarea releelor cu ESP8266. Multi incearca sa alimenteze releele direct (cum gresit fac si din arduino, singura diferenta ca in arduino chiar functioneaza) , dar cu ESP8266 nu functioneaza, pentru ca releele au nevoie de 5V ca sa se conecteze.
Pentru acesta s-a adaugat, un alimentator de 5V cu care alimentam prin VIN modulul ESP8266 in momentul in care nu-l alimentam via USB. Cand ESP8266 este conectat de USB, indicat este sa decuplam legatura dintre sursa de alimentare si ESP, si lasam legate doar masa ESP8266 de polariatea negativa a sursei de alimentare.

Ce nu am adaugat aici, recuplarea la reteaua wifi in cazul in care se pierde conexiunea, dar acesta poate fi gasit in materialul precedent si folosit si aici.

Am facut un scurt videoclip cu montajul si functionarea

phpBB [video]


Codul nu este scris de mine, doar modificat foarte putin, asa cum am descris mai sus !

Spor la bricolat ! :drink2:
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image

Return to “Arduino”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests