Cum alimentam un sir de LED-uri de 12V cu arduino.

Discutii despre placile de dezvoltare compatibile Arduino
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1538
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Cum alimentam un sir de LED-uri de 12V cu arduino.

Unread postby Levy » 24 Sep 2021 22:20

Pentru a controla un sir de LED-uri de 12V cu un arduino care pe pini digitali scoate maxim 12V, avem 2 variante. Poate sint mai multe, dar pe moment doar astea doua i-mi vin in minte.

Prima varianta ar fi cu relee alimentate la 5V si prin care sa intrerupem sau sa cuplam sirul de LED-uri de 12 V. Acesta este o varianta foarte confortabila, insa are un mic dezavantaj, zgomotul (desi acest zgomot este destul de mic) releelor in momentul cuplarii/decuplarii.

A doua varianta ar fi cea cu tranzistori MOSFET, cu ajutorul carora putem cupla/decupla un sir de LED-uri (banda LED) cu LED-uri Rosu, Verde si albastru. Nu scriu led RGB, pentru ca acest sir nu este led RGB, ci LED-uri individuale de o anumita culoare pe sir.
Deci aceasta banda are un sir rosu de leduri, unul verde si unul albastru, care se pot cupla/decupla. Nu sint leduri care se pot adresa individual, ci o banda simpla.

Dar sa trecem la treaba.

AM folosit pentru acest experiment tranzistori mosfet IRF530N, care dupa specificatii ar avea tensiunea maxima de 100V si poate comanda maxim 17 A, bineinteles echipat cu radiatoare, dar in acest caz nu avem nevoie de radiatoare.
Pentru alimetarea ledurilor, am folosit alimentatorul de 12V de la un receptor vechi de satelit :haha: :haha: pe care l-am conectat cu ajutorul unui adaptor DC la micul montaj. A mai fost nevoie de 3 rezistente de 1K si de alte 3 rezistente de 10K, un arduino uno R3, dar se poate folosi orice echivalent, doua mini breadboarduri, cateva fire pentru legaturi, un cod extrem de simplu, care bineinteles se poate complica, doar fantezia dumneavoastra este limita imbunatatirea codului, si putin timp liber.

Am facut montajul dupa cum vedeti in aceasta mica schema electrica:
Image

Iar codul, probabil cel mai simplu posibil l-am incarcat in pastebin.

Code: Select all

int Secunde = 5;

#define RED 9
#define GREEN 10
#define BLUE 11

void setup()
    {
      pinMode(RED, OUTPUT);
      pinMode(GREEN, OUTPUT);
      pinMode(BLUE, OUTPUT);

      Secunde = Secunde * 100;
    }

void loop()
    {
     STARTRGB();
     STOPRGB();
    }

    void STOPRGB()
    {
      digitalWrite(GREEN, LOW);
      delay(Secunde);
      digitalWrite(RED, LOW);
      delay(Secunde);
      digitalWrite(BLUE, LOW);
      delay(Secunde);
    }
    void STARTRGB()
    {
      digitalWrite(RED, HIGH);
      delay(Secunde);
      digitalWrite(GREEN, HIGH);
      delay(Secunde);
      digitalWrite(BLUE, HIGH);
      delay(Secunde);
    }


Pentru cei curiosi, am facut si un mic video cu realizarea tehnica si cu rezultatele acestui mic proiect.

phpBB [video]


Urmarind acest mic model, foarte simplu, se pot comanda in locul benzii LED si alte dispozitive, la diferite tensiuni si curenti, bineinteles in limita tranzistorului folosit, in acest caz 100V si 17 A. Pentru a putea trece peste aceste valori, se vor schimba tranzistorii in functie de necesitati.

Montajul este destul de simplu, si cred ca orice inceopator cu o minima atentie o poate realiza.
Spor la bricolat ! :drink2: :drink2:
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image

Return to “Arduino”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests