ESP8266/NodeMCU

Discutii despre placile de dezvoltare compatibile Arduino
User avatar
zmeura
Site Admin
Posts: 4513
Joined: 10 Sep 2013 20:42

ESP8266/NodeMCU

Unread postby zmeura » 26 Jan 2019 19:28

Este poate cea mai interesanta jucarie avand in vedere pretul/marimea si ce ofera. Chinezii au pus pe o placuta un microcontroler si un chip wifi si de acolo ... totul e joaca'
La inceput a fost gandit ca un shield pentru placile Arduino:

Image

Dar acum este folosita separat pe o placa denumita NodeMCU :

Image

Sau varianta mini care nu cred ca difera cu ceva (se mai gaseste sub denumirea WeMos D1 Mini):

Image

Procesor: Tensilica L106 32-bit
Viteză procesor: 80-160 Mhz
Storage : 4MBytes
RAM: 32KB + 80KB
Wireless model: 802.11 b/g/n
9 digital GPIOs operating at 3,3V
one analog GPIO, albeit limited to 1,8 V.
.
"Sa fie bine ca sa nu fie rau"
User avatar
zmeura
Site Admin
Posts: 4513
Joined: 10 Sep 2013 20:42

Re: ESP8266/NodeMCU

Unread postby zmeura » 26 Jan 2019 19:40

Image


- D0 also can be used to wake the device up from deep sleep if the pin is connected to the RESET pin. D0 is additionally connected to the LED next to the UART chip, but in an inverted mode.
- D3, D4 and D8 are used on startup to determine the boot mode, therefore these pins should not be pulled low on startup. You can, however, still use them as output pins.
- A0: This pin can be used as a normal GPIO pin (like D1 etc) but additionally can measure voltages from 0 to 1.0V using the Analog To Digital Sensor.
- VIN: This pin can be used to use an external power supply with the board. Supply a voltage from 3.3V to 12V to this pin and the linear voltage regulator on the board will power the board.
- ENABLE/RESET: When these pins are triggered, the board resets. The difference between the pins is how they can handle voltages above 3.3V


Instalarea e explicata aici http://henrysbench.capnfatz.com/henrys- ... g-started/
Sau in video mai jos:



Daca e nevoie de driver pentru USB e aici https://www.arduined.eu/tag/ch340g/
.
"Sa fie bine ca sa nu fie rau"
User avatar
zmeura
Site Admin
Posts: 4513
Joined: 10 Sep 2013 20:42

Re: ESP8266/NodeMCU

Unread postby zmeura » 26 Jan 2019 19:50

Ce se poate face cu jucarioara asta:



Iar aici un server web, explicat cap-coada cum se scriu liniile din program si ce face fiecare. Dupa cum ziceam: se gasesc tone de tutoriale si explicatii:



Pentru a face acelasi lucru cu Arduino UNO am avea nevoie de un Shield separat wifi, altfel ... nu. NodeMCU vine cu wifi incorporat si se poate programa sa se conecteze la router, sa aiba propriul IP, sa primeasca sau sa trimita comenzi prin wifi dar si sa citeasca informatii de pe internet.

Pret 3-5 dolari, dar nici la noi nu cred ca sare de 20 de lei!
Singurul minus care poate fi e prezenta doar a unei intrari analogice. Intrarile si iesirile sunt la nivel de 3,3V si nu de 5V ca la UNO, dar shield-urile functioneaza de regula ok si la 3,3V.
.
"Sa fie bine ca sa nu fie rau"

Return to “Arduino”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests