MultiBoot pe CloudIbox 3

User avatar
andym02
Advanced User
Posts: 923
Joined: 06 Mar 2014 19:18
Location: Belgravistan
Contact:

MultiBoot pe CloudIbox 3

Unread postby andym02 » 14 Jan 2015 19:26

Se pare ca si pe acest aparat se poate folosi Multiboot si Meoboot in functie de img. pe care o instalam in flash .
Am instalat ItalySat 7.0.155 in ideea c'a venit cu ceva nou fata de imaginile vechi.
Aceasta vine cu pluginul ItalySat MultiBoot preinstalat , defapt ca marea majoritate a img. ItalySat .
Care ar fi procedura .....
Introducem in USB un stik la capacitatea dorita ( am folosit de 4 Gb ) , pasii de a initializa stik si a instala multiboot este asemanatoare ca la celelalte boxuri.
Img. care sunt dedicate aparatului se instaleaza in Multiboot fara probleme .
Am intampinat cateva greutati la instalarea altor img. de pe aparate care sunt asemanatoare cat de cat hardware .
Dupa cateva ore de incercari am constatat ca se pot instala si acele img. astfel :
> Am luat img. OpenMips 4.1 de la G.B. SE Plus , am dezarhivat'o , acum imi apare un folder / fisier cu numele gigablue , il deschidem si gasim un alt fisier cu numele seplus , pe acesta din urma il denumim " cloudix " .
Il arhivam in format zip , dupa care folosim denumirea unei img. care apartine aparatului , ceva de genu " openvix-Apollo.073-cloud-ibox-3_usb " , o transferam prin DCC in hdd>media/hdd si de aici in fisierul ItalyBootlupload fara sa'i dam vre'un atribut anume .
In momentul cand apasam butonul rosu de pe telecomanda pentru a install ne deschide o pag . unde se poate redenumi img. ( se pune numele real al acelei img ) .

In foto ce urmeaza se vede cam cum a decurs instalarea .

Image

Am ales sa instalez pluginul MultiBoot pe Media Hdd .

Image

In urmatoare prezentare apar img. instalate .

Image

Insa la final m'am lovit de o mica problema , aleg imaginea de pe care sa booteze , insa vad ca pleaca tot pe ItalySat dar in MultiBoot spune ca ruleaza de pe imaginea aleasa .
Vad in ItalyBoot ca img. sunt instalate ,am verificat sa nu fie cumva doar simple fisiere , este OK
Ramane ca tema pentru zilele viitoare acest aspect .
:goodj
.
User avatar
andym02
Advanced User
Posts: 923
Joined: 06 Mar 2014 19:18
Location: Belgravistan
Contact:

Re: MultiBoot pe CloudIbox 3

Unread postby andym02 » 16 Feb 2015 12:03

Am ramas dator cu aceasta informatie vis a vis de MultiBoot .
Cei care vor sa experimenteze multiboot pe img. Egami 6.2 sau 6.3 si care in prealabil au urmat indicatiile de aici : viewtopic.php?f=162&t=1822 , pot urma exact pasii din aceste foto .
Foto sunt arhivate si puse'n dropbox ptr a ma scuti de dactilografiat . :tong:

https://www.dropbox.com/s/iu1v96f61j8v9 ... i.zip?dl=0

In caz ca sunt nelamuriri , discutam pe forum in sectiunea dedicata subiectului .

succeeessssss :goodj :tnks:

Return to “Cloud Ibox”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests