The connection was reset

Reţelistică
Networking
User avatar
franta
Standard User
Posts: 457
Joined: 24 Sep 2013 17:51

The connection was reset

Unread postby franta » 26 Sep 2016 07:25

cand incerc sa ma conectez la adresa routerului 192.168.0.1 am mesajul The connection was reset
de pe telefonu mobil pot sa ma conectez dar de pe laptop nu
pe laptop folosesc firefox , dar am aceiasi problema si cu opera sau internet explorer
in res internetu merge bine
User avatar
dMd
Gold User
Posts: 1550
Joined: 11 Sep 2013 16:29

Re: The connection was reset

Unread postby dMd » 26 Sep 2016 08:45

E ciudat ca te poti conecta cu telefonul iar cu laptopul nu vrea, incerca sa te conectezi la router cu lapropul prin cablu (daca nu ai incercat deja) si cauta in setari daca exista eventuale restrictii la conectare. Legat de porturi... tot in meniu trebuie in mod normnal sa ai posibilitatea sa deschizi portul dorit, cauta daca ai port forwarding sau virtual server. Nu activa insa DMZ pt ca deschizi larg usa.
Image Image Nu putem avea tot timpul dreptate.
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1538
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: The connection was reset

Unread postby Levy » 27 Sep 2016 19:54

Ai cumva un connect box de la UPC ?
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
franta
Standard User
Posts: 457
Joined: 24 Sep 2013 17:51

Re: The connection was reset

Unread postby franta » 28 Sep 2016 21:28

da am conect box
poate poti sa ma ajuti si cu modu de a deskide un port
:)
ma depaseste ipv6
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1538
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: The connection was reset

Unread postby Levy » 30 Sep 2016 19:10

Cand ai asemenea fenomene singura solutie e sa-l scoti din priza si sa-l recuplezi ! :haha:
Mai are cateva "boli" acest receptor. Daca ai port deschis si ai cateva intreruperi de tensiune de pe reteaua de electricitate, ai surpriza sa ai porturile inchise. :haha:
Chiar daca in interfata web i-ti apar ca deschise. :haha: Solutia in asemenea cazuri este sa-ti urmaresti din cand in cand porturile... :haha: Cand sesizezi ca s-au inchis, debifezi unul din ele ca active, salvezi, dupa care i-l rebifezi si salvezi din nou.. :haha: dupa care functioneaza, pana cand o vrea boxul.. :haha:

De deschis porturi i-ti pot explica doar in IPv4, nu stiu cu ce se mananca IPv6.
Acest modem sau ce o fi este foarte comic, te tine cu atentia treaza daca vrei ca totul sa fie ok. Ce sa mai zic de lipsa suport DDNS sau altele...
La cat este de laudat, pe atat este de slabut. :bang:
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image

Return to “Reţelistică”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests