Jabber & Pidgin

PC-Linux
User avatar
andym02
Advanced User
Posts: 923
Joined: 06 Mar 2014 19:18
Location: Belgravistan
Contact:

Jabber & Pidgin

Unread postby andym02 » 07 Sep 2016 14:18

Salutare tuturor , de cateva zile ne tot lovim de instalarea yahoo , de felul cum arata , cum functioneaza , marea majoritate fiind nemultumiti de noua aplicatie .
Mentionez ca eu folosesc S.O. Linux Mint Mate 18
Doresc sa spun ca Pidgin pare mult mai atractiv si cu siguranta mult mai sigur in ceea ce priveste securitatea " dialogului " , defapt aici am vrut sa ajung , sa scapati cumva de yahoo , un yahoo parca prea indiscret , userul uneori simte nevoia unei securitati a conversatiei , lucru pe care probabil yahoo nu-l prea oferea ( este un punct de vedere al meu , posibil neadevarat ) .
:hehih:
Pai atunci cum putem folosi Pidgin , pe ce protocol ....ceva care sa'l scoata in evidenta .
Se pare ca Pidgin ar face " casa buna " cu Jabber , tot citind / intreband despre jabber , am aflat ca jabber este o retea de servere ce folosete protocolul xmpp sau invers , ca xmpp este o retea de servere ce folosete protocolul jabber , in fine acest aspect mai putin conteaza .
Pidgin fiind compatibil cu următoarele rețele de chat : AIM, ICQ, Google Talk, Jabber / XMPP, MSN Messenger, Yahoo !, Bonjour, Gadu-Gadu, IRC, MXit, Novell GroupWise Messenger, Lotus Sametime, SILC, SIMPLE , MySpaceIM și Zephyr.
Trebuie ca cei ce doresc folosirea Pidgin pe protocol xmpp sa-si faca cont aici : https://jabber.hot-chilli.net/account/create/
fiecare completeaza cum doreste , username - popescu432 , pass - xxxxxxxx , la Email este optional ( eu am trecut adresa de Gmaill nou creata ).
Pentru a intelege mai bine postez cateva foto , care intuitiv va aduce rezolvarea .
Image

Image

Image

Image

Image


Pentru cei care nu au instalat pidgin pe Linux , ceea ce este greu de crezut , el vine preinstalat , insa consideram ca nu are instalat pidgin , cum procedam in acest caz :
> deschidem terminal
- aici scriem " su " > confirmam cu enter
- cere pass , scriem pass > confirmam cu enter
- sudo apt-get install pidgin > confirmam cu enter , o sa observam ca se install , apoi ce as recomanda , sa se instaleze si pidgin-otr
- sudo apt-get install pidgin-otr > confirmam cu enter
- dupa ce s-a instalat , scriem exit > exit - enter , pentru a iesi din Terminal

Acum sa trecem la setarea pidgin , Meniu > Internet > Pidgin

Ce-as vrea , pentru a ma scutii de scris o sa atasez cateva foto pe care le consider destul de utile .
In cazul in care nu va descurcati puteti veni cu intrebari .

Image

Image

Image
User avatar
dMd
Gold User
Posts: 1550
Joined: 11 Sep 2013 16:29

Re: Jabber & Pidgin

Unread postby dMd » 07 Sep 2016 19:04

Da, un lucru bun ca se aminteste alternativa free si rularea serviciilor de mesagerie instant prin intermediul serverelor XMPP, desi va fi mai greu de inteles si acceptata aceasta alternativa eu sper ca va fi de folos celor ce vor sa testeze si sa vada ca aceasta modalitate este superioara cu mult ofertelor yahoo (dupa propria-mi parere). As veni cu ceva amanunte in completarea celor scrise mai sus. Ce e de fapt aceasta retea ? pai ei definesc asa: Jabber.org (pt ca asta a fost exemplificat) is the original IM service based on XMPP and one of the key nodes on the XMPP network.
Cum si unde sa imi fac cont? este urmatoarea intrebare.. nimic mai simplu, cautam public XMPP services. In functie de doleante si facilitati ne vom face cont pe un server, pentru inceput si eu recomand mediatizatul jabber.hot-chilli.net, insa trebuie sa retinem ca aceste servere comunica perfect si fara probleme intre ele indiferent ca noi avem un cont XMPP iar partenerul de discutie are cont pe alt server compatibil.
Referitor la pluginul OTR, ar fi multe de spus insa in "epoca feisbucilor" putini sunt interesati de "intimitatea" discutiilor. Totusi daca s-a amintit in postarea de mai sus vreau sa subliniez faptul ca desi postarea este in rubrica linux.. pidgin poate fi instalat si pe Windows iar pasii instalarii Off-the-Record Messaging sau prescurtat OTR sunt descrisi aici.
Legat de XMPP trebuie precizat ca google foloseste deja acest protocol (desi nu e acelasi lucru, dar nu intru in amanunte) si ca la setarea Gtalk in pidgin, dupa tastarea parolei si conectare o sa fiti vizibil la parteneri in pidgin ca XMPP si nu Gtalk, veti beneficia de criptarea discutiilor prin intermediul OTR si nu numai.
Concluzia... inainte ca yahoo sa faca mofturi si fitze in fata utilizatorilor, exista deja o alternativa mai putin folosita care ne astepta sa o folosim
Image Image Nu putem avea tot timpul dreptate.
tiudean
New member
Posts: 8
Joined: 15 Aug 2014 20:40

Re: Jabber & Pidgin

Unread postby tiudean » 07 Sep 2016 19:04

Foarte tare! Foarte fain! Multumesc!

Return to “PC-Linux”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests