elementary OS

PC-Linux
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1538
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

elementary OS

Unread postby Levy » 08 Jan 2016 09:05

Dupa mai multe versiuni de linux bazate pe ubuntu, am ramas surprins de elementary OS.
Este tot o distributie bazata pe Ubuntu, insa functioneaza tot ce instalezi pe el.
Cu Ubuntu am avut experiente destul de neplacute cu functionarea conexiuniilor bluetooth cu o boxa bluetooth. Cand rezolvam problema, venea un update care strica totul si nu ma puteam conecta deloc la boxa bluetooth. Si distractia incepea din nou ! M-a obosit lupta cu setarea aceluiasi dispozitiv pana la nesfarsit....Am incercat mai multe distributii, de obicei bazate pe ubuntu, ca doar deja incep sa ma obisnuiesc cu acest sistem de operare.
Din dorinta de deste, si dorinta de a scapa de problema conexiuniilor bluetooth, am testat si elementary OS.
Pana acum e singurul Ubuntu based care se comporta excelent cu conexiunile bluetooth. Sistemul de operare este foarte stabil, se misca exemplar. Este frumos prin simplitate. Partea de setari nu este stufoasa. (cel in mod grafic ! :D) Cred ca orice utilizator de Windows se poate obisnui cu folosirea acestui sistem de operare intr-un timp foarte scurt, si va avea o experienta placuta cu un sistem de operare Linux, cea ce nu se poate spune despre orice distributie Linux.

Varianta pe 32 de biti se poate descarca de aici, iar cea pe 64 de biti de aici.

Pana acum a functionat orice ireprosabil pe acest sistem de operare, din cate am instalat eu. A trecut peste multe update-uri si a ramas perfect functional. Din partea mea are un :hat:
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image

Return to “PC-Linux”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests