Ubuntu 14.04.02 nu se poate regla luminozitatea ecranului !

PC-Linux
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1538
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Ubuntu 14.04.02 nu se poate regla luminozitatea ecranului !

Unread postby Levy » 09 Apr 2015 18:27

Am instalat Ubuntu 14.04.02 pe un laptop Toshiba Tecra.
Insa are o problema foarte deranjata. Nu se poate regla luminozitatea ecranului deloc.
In prima faza nu era prea deranjant, pentru ca luminozitatea era la un nivel care nu era deranjant, insa dupa update-uri functioneaza doar cu luminozitatea la maxim !

Pe unul din forumurile Ubuntu am primit sfatul sa instalez Ubuntu 12.04, lucru pe care l-am si facut !
Totul a functionat excelent ! Reglare luminozitate, si pana la urma se si conecta extrem de usor de un speacker bluetooth care se conecta doar cu niste trucuri in 14.04 ! Pana in momentul updateului de software (nu am trecut la o versiune superioara doar update de software !).

Acum luminozitatea are un singur nivel, cel maxim.

Are careva vre-o solutie la aceasta problema ? Sau Ubuntu a inceput s-o ia in balarii....
Vad ca bluetooth se conecteaza excelent la speacker in 12.04 insa in 14.04 deja e o problema sa faca ceva atat de simplu.
In 12.02 (fara update-uri) se poate regla luminozitatea fara probleme insa in 14.04.02 deja nu functioneaza nici aceasta, mentionez ca la versiunea 14.04.01 inca functioneaza reglarea luminozitatii !!

Deci, ubuntu in loc sa fie tot mai corectat, se strica in versiuniile noi si ce a fost bine facut in versiuniile mai vechi ?
Chiar cei care ansambleaza aceasta distributie strica ce a fost bine facut inainte ?
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1538
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: Ubuntu 14.04.02 nu se poate regla luminozitatea ecranulu

Unread postby Levy » 09 Apr 2015 20:58

heheeee !
De cateva zile ma bat cu problema asta !
Astazi in sfarsit o veste buna !

Update-ul de astazi a corectat problema ! Si eu credeam ca astia de la Ubuntu au cazut in cap de strica ce functioneaza bine.

Sa vedem ce ne aduce urmatorul update....
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1538
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: Ubuntu 14.04.02 nu se poate regla luminozitatea ecranulu

Unread postby Levy » 06 May 2015 16:50

S-a rezolvat !

sudo cp /etc/default/grub /etc/default/grub.ORIG
sudo apt-get install gedit gksu
gksu gedit /etc/default/grub

se schimba linia:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet"
cu linia:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet acpi_backlight=vendor"

se salveaza cu acelasi nume

sudo update-grub

sudo reboot
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image

Return to “PC-Linux”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests