Setari Compiz

PC-Linux
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1537
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Setari Compiz

Unread postby Levy » 01 Feb 2015 14:35

Stie cineva sa seteze Compiz astfel incat sa obtina efecte cat mai frumoase ?

De exemplu, cand iau foc ferestrele la minimizare sau cum se aduna ca niste ziare etc... ???
Mi-am bagat degetele prin setari si am ajuns la un unity nefunctional. Abia am reusit sa aduc unity la starea initiala.
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
dMd
Gold User
Posts: 1550
Joined: 11 Sep 2013 16:29

Re: Setari Compiz

Unread postby dMd » 01 Feb 2015 15:22

E foarte simplu de setat orice efect, trebuie sa retii insa la unele dintre ele combinatiile de taste. Gasesti foarte multe sfaturi in youtube, insa trebuie sa le gasesti pe cele folositoare cu adevarat. Un exemplu de setari ai mai jos... dar tine cont si de "puterea" PC-ului.

phpBB [video]


phpBB [video]
Image Image Nu putem avea tot timpul dreptate.
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1537
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: Setari Compiz

Unread postby Levy » 01 Feb 2015 15:41

Multumiri !
Am gasit unde pot schimba efectele de animatie, dar alea cu burn, nu-mi apar.
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
dMd
Gold User
Posts: 1550
Joined: 11 Sep 2013 16:29

Re: Setari Compiz

Unread postby dMd » 01 Feb 2015 16:27

Dai click pe animatie (lampa magica de exemplu) si acolo setezi tu ce animatie doresti si cat sa dureze animatia respectiva, poti alege sa apara o animatie la deschiderea ferestrei si alta la inchidere. Nu e greu, trebuie doar sa te "joci" prin meniurile si setarile predefinite.
Image Image Nu putem avea tot timpul dreptate.
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1537
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: Setari Compiz

Unread postby Levy » 01 Feb 2015 16:31

Am setat Sidekick pentru deschidere/inchidere aplicatie cu timpi de 600 respectiv 800 ms iar pentru minimize/maximize am setat Glide 1 si Glide 2 setate la 600 respectiv 800 ms.

Efectele sint frumoase. Am instalat si extra plugins pentru compiz, insa nici acum nu apare BURN ca efect, desi in versiuni mai de demult erau si in pachetul default.
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image

Return to “PC-Linux”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests