Ajutor instalare Linux pentru compilat OScam

PC-Linux
georgexx
Standard User
Posts: 52
Joined: 09 Oct 2013 20:59

Ajutor instalare Linux pentru compilat OScam

Unread postby georgexx » 05 Apr 2014 20:47

Am un laptop HP Intel centrino duo si am instalat pe el windows xp profesional.
Vreau sa va intreb ce linux as putea sa instalez langa acest XP.
Imi trebuie doar pentru compilat oscam pentru DM.
Un tutorial cu arderea lui pe stick si dupa aceaa cum se instaleaza pe laptop daca se poate ca nu am mai instalat nici o data linux.
Multumesc anticipat pentru ajutor.
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Ajutor

Unread postby ASiX88796 » 05 Apr 2014 23:54

»
Pentru aşa puţin eu aş recomanda să încerci prima dată cu VMware for Windows. Este o aplicaţie care-ţi crează un PC virtual pe care poţi instala orice sistem de operare. Cu alte cuvinte, poţi instala/rula orice Sistem de operare într-o fereastră din windows.

Image
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
User avatar
dMd
Gold User
Posts: 1550
Joined: 11 Sep 2013 16:29

Re: Ajutor

Unread postby dMd » 06 Apr 2014 08:53

Daca vrei sa instalezi un linux langa windows eu iti recomand LinuxMint, este poate cel mai apropiat de windows si nu iti va crea probleme. Instalarea.. nu e chiar atat de complicata, trebuie insa sa ai un spatiu liber pe hdd (eu consider ca 20 gb este suficient) apoi alegi acel spatiu pt instalarea linuxului. Un tutorial (chiar daca nu este pt distributia Mint) dupa care te poti ghida gasesti aici: http://forum.ubuntu.ro/viewtopic.php?id=16015. Daca vrei poti arde un dvd cu linuxul ales, sau poti sa faci un stick bootabil cu acea distributie folosind Unetbootin
Image Image Nu putem avea tot timpul dreptate.
georgexx
Standard User
Posts: 52
Joined: 09 Oct 2013 20:59

Re: Ajutor

Unread postby georgexx » 06 Apr 2014 09:35

Am vrut sa instalez VMware for windows dar imi da aceasta eroare :
http://someimage.com/GVA2Vue
Ma gandeam sa nu mai imi bat capul cu ce a recomandat @dMd tinand cont ca imi trebuie doar ptr compilat oscamul pentru DM (oricum multumesc tuturor pentru sfaturi ),dar o sa incerc sa ard un stick cu LinuxMint.
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Ajutor

Unread postby ASiX88796 » 06 Apr 2014 10:20

»
Văd că ai încercat cu VMware versiunea 10 (cea mai nouă). Încearcă şi cu o versiune un pic mai veche, sigur se va potrivi una şi cu tipul tău de procesor. Şi după ce instalezi VMware poţi rula şi LinuxMint recomandat de dMd. Eu am instalat ubuntu server în VMware pentru compilat oscamul.

Dacă chiar nu reuşeşti cu VMware poţi încerca şi alte programe alternative care creează PC-uri virtuale: VirtualBox, Parallels, Windows Virtual PC, etc. Eu ţi-am recomandat VMware pentru că eu îl folosesc şi mie-mi merge fără probleme.
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
User avatar
dMd
Gold User
Posts: 1550
Joined: 11 Sep 2013 16:29

Re: Ajutor

Unread postby dMd » 06 Apr 2014 10:45

Pe windows 7 eu am testat si e ok VM dscarcat de aici: http://www.oracle.com/technetwork/serve ... .html#vbox
Image Image Nu putem avea tot timpul dreptate.
georgexx
Standard User
Posts: 52
Joined: 09 Oct 2013 20:59

Re: Ajutor

Unread postby georgexx » 06 Apr 2014 13:06

dMd wrote:Pe windows 7 eu am testat si e ok VM dscarcat de aici: http://www.oracle.com/technetwork/serve ... .html#vbox



http://someimage.com/vcL3gtU
Nici asa nu vrea sau nu fac eu ceva bine.
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Ajutor

Unread postby ASiX88796 » 06 Apr 2014 13:53

»
Faci bine dar nu până la capăt :-)

După ce instalezi aplicaţia de PC virtual (oricare ar fi ea) trebuie să instalezi şi un sistem de operare pe ea. Din eroarea pe care o văd eu bănuiesc că nu i-ai dat încă un DVD/CD botabil cu un Sistem de Operare. Sau bagi un DVD botabil sau mai simplu îi dai link către o imagine iSO.

Uite un exemplu de pe VMware. Bănuiesc că şi pe VBox este ceva asemănător.
Image

Eroarea care o văd eu în screenshootul postat de tine este biosul virtual care spune că nu are de unde boota.
Sper că i-ai alocat spaţiu pe HDD, RAM şi eventual acces la celeleate resurse ale PC real.
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
georgexx
Standard User
Posts: 52
Joined: 09 Oct 2013 20:59

Re: Ajutor

Unread postby georgexx » 06 Apr 2014 14:46

Da asa este .Ai dreptate .
Am facut asa cum ai spus si deja imi compilez un oscam.
Sper sa iasa ceva :)).
Acum ma chinui sal iau din masina virtuala si sa il mut in xp dar nu pot sal il iau.(oscamul)
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Ajutor

Unread postby ASiX88796 » 06 Apr 2014 15:28

»
Eu folosesc WinSCP pentru a mă conecta pe maşini cu linux şi a face transferuri (merge inclusiv pe Dreambox).
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.

Return to “PC-Linux”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests