Signal Meter

User avatar
Meridian
Gold User
Posts: 2314
Joined: 24 Sep 2013 12:43
Location: Andromeda

Signal Meter

Unread postby Meridian » 18 Dec 2015 13:13

Image

Image

Exista si aceasta posibilitate de a vedea pe calculator sau laptop semnalul de pe un canal anume! Aplicatia e indicata daca reglezi o antena si nu ai un signal meter profesional! Din testele efectuate de mine functioneaza bine si nu are nicio eroare! Dupa ce te conectezi la receiver prin intermediul aplicatiei iti apar buchetele create de tine si poti face zapping pe canalul dorit (nu ai nevoie de telecomanda, se acceseaza orice canal din lista ta prin dublu click) si poti vizualiza intensitatea semnalului de pe programul selectat! Aplicatia are si optiunea audio (daca puterea semnalului se modifica se intensifica si sunetul) prin beep signal sau vocal (la fel te anunta si repeta puterea semnalului fie ca se modifica sau nu in limba engleza) cand apasam pe mute! Functioneaza pe urmatoarele sisteme de operare: Windows XP, Windows 7, Windows 8, Windows 10!

Image


Image


Code: Select all

Description:

Fast, small, portable, simple and free application for Enigma 2 satellite receivers, build to help you align you satellite dish to perfection.

Features:

Supports currently existing Amiko Alien 8900, Amiko Alien 2, Amiko Alien Mini receivers and images same simple interface used for Enigma2 boxes (originally they are quite different) full background processing (running tasks will not hang application) small & portable (doesn't require installation and can be run from USB stick) autoupdate (offers to update when new version is available) voice reading of signal levels (uses default Windows voice) signal beeping (beeps signal with frequency depending on signal level) works remotely (just forward web port and you can connect from anywhere!

Requirements:

Enigma 2 based satellite receivers with running Web interface (WebIf)

- Network connection between receiver and computer
- Windows XP, Windows 7, Windows 8, Windows 10
- NET Framework 3.5
- 1 MB of free disk space


So far tested and working on:

- Amiko Alien 8900
- Amiko Alien 2
- Amiko Alien Mini

For best results when searching (faster response time):

- Don't search while zapped on HD channels
- Don't search while recording
- Don't search while receiver's web interface is open in web browser
- Don't search if you have other plugins running
- Generally avoid anything that slows down your receiver


================
Cum se procedeaza
=================

Code: Select all

- Se activeaza OpenWebif din Enigma 2 (de pe telecomanda receiverului se apasa Menu - Plugins - WebIf si apesi yes si apoi save)
- Se dezarhiveaza zip-ul de la download
- Se face un profil la aplicatie
- Se pune un nume la profil
- Se pune ip-ul receiverului
- Se pune portul 80
- Se pune user-ul de la receiver
- Se pune parola de la receiver
- Se apasa pe save profile de la aplicatie
- Se apasa pe butonul Connect


Image
Link 1 Link 2 Link 3
******* Ich weiss, dass ich nichts weiss, und darum weiss ich mehr, als andere wissen! *******
Image
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1538
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: Signal Meter

Unread postby Levy » 18 Dec 2015 17:36

Eu am folost de cateva ori aceasta aplicatie, functioneaza pe telefoane sau tablete cu Android.

Si cand ma gandesc ca altadata trebuia sa scoti televizorul ca sa vezi nivelul semnalului.... :haha:
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
Meridian
Gold User
Posts: 2314
Joined: 24 Sep 2013 12:43
Location: Andromeda

Re: Signal Meter

Unread postby Meridian » 18 Dec 2015 17:41

@aspeorocopolus - Voi prezenta si varianta cu android. M-am gandit ca nu toata lumea are tableta sau telefon cu android. Asa un laptop se mai gaseste! In curand voi explica cum se procedeaza si cu aplicatia asta mai aparte in android!

P.S: Si cum scoti televizorul iarna sau cand ploua afara?

:hehih:
******* Ich weiss, dass ich nichts weiss, und darum weiss ich mehr, als andere wissen! *******
Image
User avatar
franta
Standard User
Posts: 457
Joined: 24 Sep 2013 17:51

Re: Signal Meter

Unread postby franta » 18 Dec 2015 21:11

il scoti daca e nevoie...
eu am unu mic si vechi pe care il tineam in pod sus ca sa fac diferite reglaje
intre timp mosu mi-a adus :tnks: un satlink ws 6933SE, asa ca sa il laud :)

ontopic:
si eu am folosit aplicatia aia, faza e ca daca nu ai acoperire wireles tre sa ai niste casti cu fir lung cu care sa stai langa antena si sa asculti ce vorbeste programul.
Problema e ca exista un lag destul de mare care creiaza probleme cand vrei sa faci un reglej fin
User avatar
zmeura
Site Admin
Posts: 4513
Joined: 10 Sep 2013 20:42

Re: Signal Meter

Unread postby zmeura » 18 Dec 2015 21:32

Eu am semnal wifi la antena si pe aplicatia pentru telefon e afisat timpul de raspuns care e cam la 200ms,ceea ce inseamna ca "improspateaza" informatia legata de semnal cam de 5 ori pe secunda, deci poti face un reglaj foarte precis.
Programul si aplicatia sunt postate si aici viewtopic.php?f=143&t=225 , functioneaza cu orice receptor bazat pe Enigma 2.Pentru noi la nivel de amator si salariu de Romania sunt perfecte. :)
.
"Sa fie bine ca sa nu fie rau"
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1538
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: Signal Meter

Unread postby Levy » 18 Dec 2015 21:43

Eu am semnal wireless, la ambele farfurii, timpii de raspuns extrem de buni ! :drink:
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image

Return to “Plugins, Skins, Tools Enigma2”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests