Satloader

User avatar
Meridian
Gold User
Posts: 2314
Joined: 24 Sep 2013 12:43
Location: Andromeda

Satloader

Unread postby Meridian » 10 Dec 2014 02:50

=== 07.02.2015 ===

Image

Image

In primul rand am muncit ceva la acest plugin si cred ca e foarte util. Am considerat oportun un astfel de concept destinat utilizatorilor care au in dotare o antena cu motor si cauta sa migreze de pe un satelit pe altul. Lipsa unui generator de sateliti intr-un receptor, dupa parerea mea, e ca o masina de spalat fara cuva! O ineptie fara margini, aplicata cu succes in imaginea Spark inca de la aparitia sa! Pe de alta parte acest micut plugin vine sa rezolve aceasta problema delicata, atat pentru Amiko Alien 1 cat si Amiko Alien 2 in Enigma 2, si anume, de a avea la zi lista de sateliti care e vitala pentru un receiver! Recunosc ca au fost persoane care mi-au taiat elanul sa fac acest addon pentru ca, nu-i asa, la ce bun daca se poate face si manual!? Eu cred ca simplitatea lui il face sa nu fie manual, ci in "format electronic"!

AVERTISMENT!!!

Code: Select all

Daca aveti deja o lista de favorite aceasta e posibil sa nu va mai apara canale active in ea dupa ce faceti update cu acest plugin!  Daca cumva ati facut asta rescanati fiecare satelit si programele preferate va reapar in lista de favorite! Daca instalati pentru prima data o imagine Enigma 2 si nu aveti o lista  de canale favorite totul e in regula, atat in faza initiala cat si pe viitor. Depinde si daca veti folosi prima data baza de date de la Dish Update Lyngsat sau ulterior Dish Update Kingofsat pentru ca ,de asemenea, e important daca le schimbati intre ele e foarte probabil sa aveti probleme cu lista de canale favorite.


Image

=====================
Acoperire 180 E - 129 W
=====================

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Este folosita baza de date Satellites.xml.org

==================
Cum se procedeaza
==================

Code: Select all

Se dezarhiveaza si ceea ce rezulta se adauga la: usr/lib/enigma2/python/plugins/extensions
Apoi se da restart si aveti plugin-ul instalat!



Image
Link 1 Link 2 Link 3
******* Ich weiss, dass ich nichts weiss, und darum weiss ich mehr, als andere wissen! *******
Image
User avatar
Meridian
Gold User
Posts: 2314
Joined: 24 Sep 2013 12:43
Location: Andromeda

Re: Satloader

Unread postby Meridian » 31 May 2015 11:37

=== Update ===

Am introdus in lista noul satelit TurkmenAlem/MonacoSat aflat pe pozitia 52 E.

Image
******* Ich weiss, dass ich nichts weiss, und darum weiss ich mehr, als andere wissen! *******
Image
User avatar
Meridian
Gold User
Posts: 2314
Joined: 24 Sep 2013 12:43
Location: Andromeda

Re: Satloader

Unread postby Meridian » 01 Dec 2015 19:38

=== 01.12.2015 ===

Image

Image

========================================================================
1. Incepand cu acest update aveti la zi ambele benzi: Ku si C
2. Satelitii noi (cum sunt cei din banda C) trebuie sa-i bifati pentru a se regasi in lista
========================================================================

=== Banda C ===
Image

=== Modificare logo ===
Image

==================
Cum se procedeaza
==================

Code: Select all

Se dezarhiveaza si ceea ce rezulta se adauga la: usr/lib/enigma2/python/plugins/extensions
Apoi se da restart si aveti plugin-ul instalat!


Image
Link 1 Link 2
******* Ich weiss, dass ich nichts weiss, und darum weiss ich mehr, als andere wissen! *******
Image

Return to “Plugins, Skins, Tools Enigma2”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests