Opticum 8000 2CICX

Matrixul
New member
Posts: 4
Joined: 16 Dec 2015 23:02
Location: Bucuresti
Contact:

Opticum 8000 2CICX

Unread postby Matrixul » 17 Dec 2015 17:24

Buna ziua si imi cer mii de scuze daca deranjez cu ceva.
Sunt nou adica noob cum se spune si nu ma pricep deloc. Daca aveti bunavointa sa-mi raspundeti, va trimit toate gandurile mele bune. Am incercat pe internet dar nu prea am gasit ajutor...
Am o casa de vacanta mica de tot unde as dori sa folosesc un receiver vechi, este vorba despre opticum 8000 2cx
http://receiver.dreamboxfile.com/opticu ... 000-2cicx/

Il mai pot folosi in vreun fel in ziua de azi sau trebuie sa-mi cumpar ceva nou ? Pot lua o cartela freesat sau ceva asemanator care ar merge 100% ? Acolo ma duc foarte rar, si nu stiu ce solutie sa gasesc pentru a iesi la liman. Am inteles ca pentru a merge cu freesat sau viaacces trebuie sa fie compatibil mpeg-4 sau asa ceva...

Pot invata, nu ma dau in laturi de la a citi, a experimenta, etc.
Orice sfat de la D-voastra este mai mult decit binevenit. Va rog, daca aveti putin timp disponibil sa ma sfatuiti cu orice.

Va doresc Sarbatori fericite !

Cu deosebit respect, Florin Negru - Matrixul.
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Opticum 8000 2CICX

Unread postby ASiX88796 » 17 Dec 2015 21:29

»
Freesat nu va merge deoarece este transmis în norma DVB-S2 (detalii aici: http://ro.kingofsat.net/pack-freesatro.php).

Poți îndrepta antena spre un satelit de pe care emit canale TV necodate (lista canale RO transmise necodat).

O alternativă ar fi și un abonament la FocusSat iar când mergi la casa de vacanță iei doar cartela cu tine și o folosești cu acel receiver (în restul timpului folosești cartela la tine acasă împreună cu receiverul primit în custodie de la FocusSat).

Înainte era disponibil firmware care permita decriptarea unor canale codate fără a mai avea cartelă însă nu știu dacă se mai găsește... și oricum... puține canale ar mai merge.Caută totuși pe google după ”firmware emu opticum 8000 2cicx”.
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
Matrixul
New member
Posts: 4
Joined: 16 Dec 2015 23:02
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Opticum 8000 2CICX

Unread postby Matrixul » 17 Dec 2015 22:32

Multumesc foarte mult pentru raspuns ! Nu ma intereseaza neaparat sa vad numai programe romanesti (unde vad doar stiri cu morti, reclame stupide, talk-show-uri puerile si muzica vai mama ei...).
Important e sa vad CEVA BUN cu acest receptor antic, un film, o muzica, pentru noptile singuratice petrecute acolo, daca ma plictisesc :)
Acasa nu am si nici nu doresc in viitor nici un receiver (rcs, focussat, etc), asa ca ma interesa doar o cartela, fara bataie prea multa de cap, o incarc atunci cand am nevoie sau altcumva.
Probabil ca va trebui sa ma reorientez catre ceva mai nou, mai aproape de zilele noastre. Doar ca receiver-ul acesta zace nefolosit de niste ani buni in beci. Am vazut pe internet parca un sw, un emu pentru el (foarte vechi, de prin 2011) insa mai am mult de citit daca vreau sa "apuc" aceasta cale. Mi se pare foarte greu lucrul cu...liniile, key-urile...dar apreciez foarte mult pe cei care reusesc asta.
In continuare, orice info util este mai mult decit binevenit, pentru un novice ca mine.

O noapte frumoasa va doresc !
User avatar
zmeura
Site Admin
Posts: 4513
Joined: 10 Sep 2013 20:42

Re: Opticum 8000 2CICX

Unread postby zmeura » 18 Dec 2015 11:22

Daca iti iei receptor nou eu zic sa optezi direct pentru unul care are si tuner DVB-T2 gen asta http://www.elstar.ro/?page=shop/flypage ... d0354d4d1e ,poate peste un timp vei prinde si altceva inafara de TVR terestru si te ajuta mult mai mult.Tot pe el pui card de Freesat si pentru o casa de vacanta e cea mai buna optiune. Mai cauta si la altii ,poate au receptoare Combo mai ieftine, important e sa stie T2.Cred ca sunt si ceva clone care au tuner Combo dar nu sunt inca prea multe variante.
Cu chei ar merge Kanal D si cam atat ,banuiesc ca nu te intereseaza si nici nu se stie cat merge.Pentru share ai nevoie de net, de pe mobil incepi sa te incurci si daca nu ai nici macar serverul tau acasa e greu sa gasesti linie.Plus ca te duci si te trezesti "in bezna" ca ti-a taiat linia sau alte probleme.Deci ori mergi doar pe free (sat plus terestru) ori cu card local si asa stii sigur ca macar face ceva zgomot receptorul ala.
Pentru programe free ramane Hotbird cu toate ca cel mai bun e tot cel de la 28 est unde sunt mai multe programe in engleza.Poti pune doua LNB-uri pe antena si un comutator diseq ,insa cel mult combinatia 1W cu 13Est sau 16est cu 28Est.
.
"Sa fie bine ca sa nu fie rau"
Matrixul
New member
Posts: 4
Joined: 16 Dec 2015 23:02
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Opticum 8000 2CICX

Unread postby Matrixul » 18 Dec 2015 19:03

Multumesc mult, am sa tin cont de toate sfaturile !

Return to “Other/Altele”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests