Probleme receptor Amiko?

Defecţiuni şi probleme
oproescu
New member
Posts: 20
Joined: 10 Nov 2014 16:38

Probleme receptor Amiko?

Unread postby oproescu » 13 Dec 2016 20:04

Buna seara,
Am un receptor Amiko SSD 550 CX cu care receptionam corect de pe satelitul Thor 5/8 KU 1W (cu cartela FocusSat) sau de pe satelitul Astra 1H/K 19.2 E (sute de programe free) folosind antene diferite. De cateva zile a aparut o anomalie: cu antena și LNB-ul neschimbate nu mai poate receptiona polarizarea H (L este peste 85, Q este sub 14). LNB-ul pe Thor este pozitionat la ora 5 privind spre antena. Daca il rotesc la ora 4, receptioneaza corect polarizarea H dar nu mai receptioneaza polarizarea V, unde L este mare dar Q este redus. Nu am gasit o pozitie de compromis. Nu am incercat ce se intampla si cu LNB-ul de pe Astra, dar pe pozitia pe care receptionam corect cu zile in urma acum nu mai receptioneaza polarizarea H, la fel ca la Thor.
Supliment de informatii: cu cateva zile in urma a fost un viscol mare (peste 80 km/h) care ar fi putuit deregla azimutul ori elevatia, desi este putin probabil ca doua antene sa fie dereglate si, mai mult, in acelasi mod. Defectiunea se manifsta si cu si fara DISeqC, am incercat si cu cabluri separate.
Multumesc pentru atentia acordata postarii mele.
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Probleme receptor Amiko?

Unread postby ASiX88796 » 14 Dec 2016 13:01

»
Verifică cu un multimetru tensiunea de alimentare a LNB.
Pentru a recepționa canalele H tensiunea de alimentare trebuie să fie 18 Volți.
Pentru a recepționa canalele V tensiunea de alimentare trebuie să fie 13 Volți.
Dacă receiverul tău nu poate furniza tensiunea de 18 Volți dar furnizează până în ~15 Volți atunci vei recepționa doar canalele V.
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
oproescu
New member
Posts: 20
Joined: 10 Nov 2014 16:38

Re: Probleme receptor Amiko?

Unread postby oproescu » 14 Dec 2016 16:00

Multumesc ASiX88796, dar nu cred ca este necesar sa masor. Am aratat in descriere ca receptioneaza si polarizare H dar cu LNB-ul pe o pzitie care mi se pare anormala (la ora 4, pozitia normala fiind la ora 5) unde nu receptioneaza polarizarea V. Deci LNB-ul primeste tensiunea corespunzatoare. Nu sunt un neinitiat, dar un astfel de defect nu il inteleg.
User avatar
allsattnt
Standard User
Posts: 234
Joined: 07 Dec 2014 19:15

Re: Probleme receptor Amiko?

Unread postby allsattnt » 14 Dec 2016 17:02

Regleaza ,,la sange" antenele,verifica ce a zis ASIX ,apoi LNB-urile.
E prima data cand traiesc,asa ca e omeneste sa mai si gresesc!
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Probleme receptor Amiko?

Unread postby ASiX88796 » 14 Dec 2016 18:41

»
Încearcă cu un LNB nou.
Chiar dacă tensiunea este bună mie îmi lasă impresia că comută defectuos între H și V.
Furtuna de regulă vine și cu supratensiune care deteriorează echipamentele terminale.
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
oproescu
New member
Posts: 20
Joined: 10 Nov 2014 16:38

Re: Probleme receptor Amiko?

Unread postby oproescu » 14 Dec 2016 20:46

Cred ca trebuie sa reglez antenele. Am incercat si alt LNB, este la fel. Am doua antene, una spre Thor, alta spre Astra, plus LNB-uri de rezerva, ambele antene au acelasi defect. Tensiune de polarizare pe H si V exista, prind pozitii pe care receptionez fie H fie V doar rotind LNB-ul in jurul axului sau dar niciuna de compromis pentru ambele polarizari. Echipamentele sunt protejate contra incarcarii electrostatice chiar daca nu se impune acest lucru, am experienta practica in radiocomunicatii, dar nu si la trafic pe satelit, am facut trafic radio terestru chiar in situatii de furtuna cu fulgere la cateva sute de metri fara niciun pericol pentru statie sau operator, simteam piscaturi pe limba dar nimic altceva. Voi reajusta pozitia antenelor desi este cam incomod din cauza amplasarii lor, trebuie sa trag langa ele un TV, un receptor de satelit, cabluri pentru monitorizare, astept o vreme mai favorabila. Multumiri!
User avatar
allsattnt
Standard User
Posts: 234
Joined: 07 Dec 2014 19:15

Re: Probleme receptor Amiko?

Unread postby allsattnt » 14 Dec 2016 21:02

Din ce zona esti?Te putem ajuta , eu sau un coleg ,cu reglatul antenelor cu aparatura necesara.
Cu receptorul e cam greu si niciodata nu ai rezultatele asteptate.
E prima data cand traiesc,asa ca e omeneste sa mai si gresesc!
val
Standard User
Posts: 90
Joined: 11 Sep 2013 18:10

Re: Probleme receptor Amiko?

Unread postby val » 15 Dec 2016 06:19

oproescu wrote: Tensiune de polarizare pe H si V exista, prind pozitii pe care receptionez fie H fie V doar rotind LNB-ul in jurul axului sau dar niciuna de compromis pentru ambele polarizari


In mod sigur alimentare defectuoasa a LNB-ului; cu voltmetrul masurati tensiunea pe iesirea receptorului atat pe orizontala cat si pe verticala, postati va rog rezultatul. Repetati masuratorilor si in exterior pe cablul coaxial.
oproescu
New member
Posts: 20
Joined: 10 Nov 2014 16:38

Re: Probleme receptor Amiko?

Unread postby oproescu » 15 Dec 2016 20:05

@ allsattnt, sunt in Berca/Buzau, la 6 km de Vulcanii Noroiosi, dar este o casa de vacanta, maine plec la Braila.
@ val, receptionez corect programele pe V si H, cu valori normale pentru L (peste 85) si Q (75---80) dar nu pe aceeasi pozitie a LNB-ului, ca pana acum, ci pe pozitii diferite pe V sau H. Nu aici este problema.

Mai adaug ceva, ce am omis sa arat: bratul care poarta LNB-ul (antena este off-set) s-a umflat de la ploi si inghet, este evidenta deformarea lui. Daca mai adaug si viscolul recent, trebuie sa repar bratul si sa repozitionez antena.

Multumesc pentru ajutor!
oproescu
New member
Posts: 20
Joined: 10 Nov 2014 16:38

Re: Probleme receptor Amiko?

Unread postby oproescu » 18 Dec 2016 09:15

Problema s-a rezolvat! Multumesc tuturor care mi-au dat sfaturi.
Din cauza apei de la ploi și a înghețului brațul care poartă LNB-ul s-a deformat iar LNB-ul nu mai era în axa fasciculului reflectat de antenă. L-am reparat, am repoziționat, merge.

Return to “Defecţiuni şi probleme”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest