adaptor diseqc 16 intrari

Secţiunea electroniştilor
yo9fmp
New member
Posts: 11
Joined: 08 Feb 2014 20:43

adaptor diseqc 16 intrari

Unread postby yo9fmp » 18 Feb 2014 22:18

2 comutatoare diseqc 8 in ale caror 2 iesiri sunt conectate la 1 comutator diseqc 2 intrari.
Toate cu protocol diseqc 1:1
Daca a realizat cineva configuratia aceasta pt conectarea a 16 lnb-uri...
Ma intereseaza daca apar erori la comutare.
Adica selectez pe un satelit si se comuta pe un altul.
Sunt considerabile pierderile de insertie/mufe si ar influenta semnalul pt cca 30 m cablu?
Se poate configura pe Dreambox 500s?
Ce meniu ar fi cel mai recomandat?
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: adaptor diseqc 16 intrari

Unread postby ASiX88796 » 01 Mar 2014 03:49

»
Nu ţi-a răspuns nimeni până acum pentru că cel mai probabil nimeni nu are această configuraţie. Nici eu nu o am aşa că-mi exprim câteva considerente teoretice.

Adica selectez pe un satelit si se comuta pe un altul.
Nu văd de ce s-ar întâmpla aşa ceva. Dacă ai făcut setările şi conexiunile corect nu apar astfel de anomalii.

Sunt considerabile pierderile de insertie/mufe si ar influenta semnalul pt cca 30 m cablu?
Nu ar trebui să fie dar asta depinde şi de calitatea cablului, a mufelor şi a switchurilor. Verifică specificaţiile fiecărei componente în parte. Eu am vre-o 50m până la antene de 90cm şi mă uit fără probleme la Thor 1, Eutelsat 13; 16, Astra 19.

Se poate configura pe Dreambox 500s?
Da, se poate.

Ce meniu ar fi cel mai recomandat?
Nu înţeleg la ce meniu te referi.

Acuma... switchul care-l ai tu (cu 8 intrări) eu cred că defapt este o carcasă ce încorporează 3 switchuri . Ai 2 switchuri cu patru intrări (commited) şi încă un switch (uncommited) care le însumează pe cele 2 (pentru clarificare ar trebui să iei legătura cu producătorul care îţi poate oferii diagrame de conectare).
O configuraţie clasică de switchuri conţine un switch (sau mai multe) uncommited DiSEqC 1.1 şi switchuri commited DiSEqC 1.0 (la capete). Nu ştiu cum să-ţi explic dar băbeşte spus, un switch uncommited este un switch care comută şi trimite mai departe comanda pe ieşirea pe care a comutat iar un switch commited se limitează doar la a comuta între intrări. Caută un pic pe net că o să găseşti explicaţii mai detaliate despre commited şi uncommited.

Uite aici o configuraţie de switchuri cascadate:
Image
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
yo9fmp
New member
Posts: 11
Joined: 08 Feb 2014 20:43

Re: adaptor diseqc 16 intrari

Unread postby yo9fmp » 01 Mar 2014 07:45

Multumesc f mult pt raspuns!
Ideea era sa simplific schema din http://www.satlex.ro/ro/1participant-ty ... p_16s.html folosind in locul diseqc cu 4 intrari decat 2 diseqc cu 8 intrari, comandate de 1 diseqc cu 2 iesiri.
Protocolul este 1.1 pt toate.
Foarte buna schema pusa de dvs. pt cei cu posibilitati.
Eu deocamdata lucrez la unificarea semnalelor de la mai multe antene/le aveam comutate din casa prin comutaator de buna calitate.
Cred ca o solutie pt a compensa pierderile de pe cablul de peste 30 m ar fi sa montez pe el inseriat un amplificator, am vazut ca au asa ceva la elstar,etc.

Return to “Secţiunea electroniştilor”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests