Lista frecvente sateliti la zi

Enigma 2 common suport
User avatar
zmeura
Site Admin
Posts: 4513
Joined: 10 Sep 2013 20:42

Lista frecvente sateliti la zi

Unread postby zmeura » 29 Jan 2014 13:00

Pentru cei care prefera sa isi administreze singuri listele de sateliti si buchetele de programe, sunt deja multi care stiu ca exista un site unde putem genera un fisier xml cu sateliti si frecvente la zi.

http://satellites-xml.eu/

Puteti alege satelitii pe care ii vreti, o plaja intre care sa fie cuprinsi acesti sateliti sau pur si simplu toti:

Image

Introduceti codul de securitate, download si transferati fisierul satellites.xml in receptor in /usr/tuxbox (pentru receptoarele cu Enigma1 in /var/tuxbox ) .Restart si apoi aveti lista la zi cu frecventele de satelit,mai trebuie doar sa scanati.
Atentie la setarea motorului/diseqc-ului in cazul in care sunt sateliti cu denumiri diferite fata de ce ati avut,va trebui sa corectati in setarile din meniu.
.
"Sa fie bine ca sa nu fie rau"
User avatar
lao
Advanced User
Posts: 524
Joined: 07 Oct 2013 06:33

Re: Lista frecvente sateliti la zi

Unread postby lao » 29 Jan 2014 15:48

L-am folosit si eu, dar acum am gasit altul care imi convine mai mult

Link
Experienta este cel mai dur profesor, pentru ca intai iti da testul si apoi iti spune care era lectia. - Vernon Law
User avatar
szandras
New member
Posts: 19
Joined: 15 Oct 2013 18:33

Re: Lista frecvente sateliti la zi

Unread postby szandras » 14 Mar 2018 14:53

Salut!

Am un openspa-6.0.011 pe (azboxme) am descarcat un fisier "satellites.xml" si cu FileZilla am incarcat in etc/tuxbox , totul a decurs fara probleme, totusi dupa rebot box am doar un singur satelit in meniul de instalare - scanare sateliti.
Lista, satellites.xml provine de pe satellites-xml.eu si cuprinde sateliti de la 45W pana la 80E.
Am verificat fisierul "satellites.xml" descarcat, cu notepad++ si cuprinde toti sateliti si frecventele aferente fiecaruia.
Totus am gresit ceva,si nu-mi dau seama ce.

Multumesc!

Azbox Me , Amiko Alien SHD 8900 , Amiko Mini Combo , Amiko Combo Mini HD Se.

Return to “Enigma 2 common suport”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests