Alternativa Dreambox Control Channel==>telecomanda

Enigma 2 common suport
User avatar
allsattnt
Standard User
Posts: 234
Joined: 07 Dec 2014 19:15

Alternativa Dreambox Control Channel==>telecomanda

Unread postby allsattnt » 11 Mar 2016 10:45

Deunazi,cand ma jucam cu telecomanda,apasand din greseala un buton am reusit sa gasesc ceva ce,sincer va spun,inca nu mi-a trecut prin cap ca se poate face fara calculator:asezarea programelor in bucket din telecomanda.
Spre rusinea mea,lucrand de cativa ani cu receptoare dinastea,sa zicem,mai sofisticate cu enigma2,la care trebuie sa te joci numai cu pc-ul,nu am avut curiozitatea sa dezvolt un pic subiectul.
Acum cred ca sunt foarte multi dintre noi care vor o alternativa mult mai usoara de asezare,stergere,mutare a canalelor,in si din buckete.
Iata si rezolvarea:
Tastand tasta de a arata programele din bucket(fiecare receptor in parte are o setare particulara a folosirii butoanelor pe telecomanda),apoi ,,MENU'' ,vom intra in setarile bucket tv.De aici va descurcati si singuri.
Primul test este facut pe Cloudibox2plus,imagine Openpli4,HDGlass;iar cel de-al doilea pe Amiko Alien,imagine PKTeam.
Se vad ca setarile sunt aceleasi
Image

Image

Image

Image
E prima data cand traiesc,asa ca e omeneste sa mai si gresesc!
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Alternativa Dreambox Control Channel==>telecomanda

Unread postby ASiX88796 » 11 Mar 2016 22:14

»
allsattnt wrote:...enigma2,la care trebuie sa te joci numai cu pc-ul...

Nu știu de ce credeai tu că pe Enigma se lucrează numai cu PC-ul. La început se folosea telecomanda la greu iar pentru a ușura munca s-au dezvoltat și aplicațiile pentru PC. Cele descrise de tine se regăsesc și în manualele de Dreambox. Vezi aici la pagina 32: user_manual_dm800_hd.pdf

PC: Personal nu cunosc aplicația la care faci referire în titlu "Dreambox Control Channel", eu folosesc dreamboxEdit.
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
User avatar
franta
Standard User
Posts: 457
Joined: 24 Sep 2013 17:51

Re: Alternativa Dreambox Control Channel==>telecomanda

Unread postby franta » 12 Mar 2016 09:25

Aceasta optiune functiona si pe E1
eu o folosesc de mult cand vreau sa aduc un canal hd in pachetu focus ( la care am adus toate canalele interesante de la digi si tvr hd de pe 16 est ) sau cand se skimba vreo fregventa si tre sa rescanezi pe o fregventa anume. te duci la last scan si gasesti canaele scanate pe fregventa data , dupa care dai add channel to buchet.
canalu adus se duce la urma , dupacare te duci la eneble move mode
hombre54
New member
Posts: 29
Joined: 14 Oct 2013 08:39

Re: Alternativa Dreambox Control Channel==>telecomanda

Unread postby hombre54 » 12 Mar 2016 10:12

ASiX88796 wrote:»
allsattnt wrote:...enigma2,la care trebuie sa te joci numai cu pc-ul...

Nu știu de ce credeai tu că pe Enigma se lucrează numai cu PC-ul. La început se folosea telecomanda la greu iar pentru a ușura munca s-au dezvoltat și aplicațiile pentru PC. Cele descrise de tine se regăsesc și în manualele de Dreambox. Vezi aici la pagina 32: user_manual_dm800_hd.pdf

PC: Personal nu cunosc aplicația la care faci referire în titlu "[b]Dreambox Control Channel[/b]", eu folosesc dreamboxEdit.



probabil , a dorit sa spuna Dreambox Control Center si '' i a iesit '' ... Dreambox Control Channel

Return to “Enigma 2 common suport”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests