info ebay

Utile
User avatar
andym02
Advanced User
Posts: 923
Joined: 06 Mar 2014 19:18
Location: Belgravistan
Contact:

info ebay

Unread postby andym02 » 13 Mar 2022 19:49

seara buna !
o informatie daca se poate , a cumparat cineva de pe ebay , sunt seriosi ? :noidea:
User avatar
delta2k2
Site Admin
Posts: 1990
Joined: 11 Sep 2013 15:18
Location: Over the rainbow ...

Re: info ebay

Unread postby delta2k2 » 13 Mar 2022 21:02

Ebay, ca și Aliexpress este o platformă de vânzări pentru... vânzători. Practic, sunt mulți oameni care au magazine virtuale. Oricine poate fi atât vânzător cât și cumpărător.
Evident, sunt unii vânzători serioși iar alții... nu prea. Dar, te poți orienta ușor după faptul că fiecare vânzător are un rating.

Până acum eu nu am avut nicio problemă nerezolvată pe Ebay. Rezolvările au venit amiabil (am tratat direct cu vânzătorii) sau "depunând plângere". În principiu ești protejat.

Vezi că unele produse le găsești mai ieftine pe Aliexpress.

Încă ceva, la prețul afișat pe Ebay trebuie să adaugi și TVA-ul. Respectivul TVA apare doar chiar înainte de a face plata (cum s-ar spune... îl vezi doar la urmă, chiar în pagina unde plătești efectiv).
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: info ebay

Unread postby ASiX88796 » 14 Mar 2022 13:01

»
e-bay este ca și e-mag și este asemănător dar mai bun decât olx, okazii, etc
Este o platformă prin care vând mai multi, atât firme cât și persoane private.
Dacă te-ai hotărât asupra produsului atunci mai rămâne să te hotărăști și asupra ... vânzătorului. Vezi de când este vânzătorul pe platformă, ce scriu alții despre el, cum a descris produsul și care sunt condițiile de livrare.

Dacă cumperi produse noi iar vânzătorul este o firmă, probabilitatea să se întâmple ceva neplăcut sunt minime, aproape inexistente.
Dacă cumperi produse noi iar vânzătorul este o persoană fizică din China, întreabă în clar despre produs căci acesta poate fi o clonă.
Dacă cumperi produse second-hand.... atunci există un risc să nu fi mulțumit de produs dacă acesta este mai uzat decât te așteptai tu.

Riscul să comanzi și să nu-ți vină coletul sunt foarte foarte mici. Iar în acest caz o să-ți primești banii înapoi.
Riscul să plătești cu cardul și să-ți fure cineva banii de pe card sunt zero. Vânzătorul nu are acces la datele cardului tău. Tu plătești la e-bay care va plăti ulterior vânzătorul.

Eu am cont din 2009 și până acum nu am avut nici o problemă.
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
User avatar
andym02
Advanced User
Posts: 923
Joined: 06 Mar 2014 19:18
Location: Belgravistan
Contact:

Re: info ebay

Unread postby andym02 » 14 Mar 2022 15:53

Am inteles principiul ...
La mine este "nebunia" asta cu tehnica audio vintage , am gasit ceva in Germany , insa sincer sa fiu nu am cumparat niciodata de pe ebay , sau alliexpres ..
:tong:
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1537
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: info ebay

Unread postby Levy » 14 Mar 2022 21:50

Am folosit si ebay si aliexpress, pe al doilea i-l prefer datorita preturilor mici la componente.
Cum s-a precizat mai sus, atentie la magazin, de cati ani este deschis, rating magazin si comentarii clienti la produse.

Pe AliExpress am avut produse care nu au ajuns, foarte putine, insa intotdeauna banii au ajuns inapoi pe card. TVA este adaugat pe AliExpress, niciodata nu am platit separat TVA de cand s-a introdus legea cu TVA-ul pentru sumele mici. Produsele mi le aduce posta pana acasa, serios de inteleg cum fac asta la banii perceputi pentru transport. Pe ebay trebuia sa ma duc la posta care are si vama, lucru care i-mi cam era peste mana. Nu stiu daca si acum este la fel, de vre-un an m-am mutat complet pe AliExpress.
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
andym02
Advanced User
Posts: 923
Joined: 06 Mar 2014 19:18
Location: Belgravistan
Contact:

Re: info ebay

Unread postby andym02 » 15 Mar 2022 09:24

Pe aliexpress nu am gasit ceea ce caut , sunt o diversitate de produse , dar NU este ceea ce-mi doresc / caut . Ori n-am cautat destul de profund :tong:
Pe ebay , apare TVA , bashca trebuie sa mergi dupa produs ....etc :noidea:
User avatar
delta2k2
Site Admin
Posts: 1990
Joined: 11 Sep 2013 15:18
Location: Over the rainbow ...

Re: info ebay

Unread postby delta2k2 » 15 Mar 2022 09:30

Dacă vânzătorul este din comunitatea europeană nu vei plăti TVA
User avatar
gobi2000
New member
Posts: 39
Joined: 10 Oct 2013 07:52

Re: info ebay

Unread postby gobi2000 » 16 Mar 2022 18:35

delta2k2 wrote:Dacă vânzătorul este din comunitatea europeană nu vei plăti TVA



Aici te contrazic, tva platesti si in uniunea europeana, sunt anumiti vazatori din afara uniuni care nu percep tva. Tva v-a fi platit de cuparator in momentul livrari.
User avatar
Black_Angel
Standard User
Posts: 116
Joined: 29 Sep 2013 20:06
Location: Arad- Karlsruhe

Re: info ebay

Unread postby Black_Angel » 16 Mar 2022 21:39

Eu am cumpărat si mai cumpăr de pe eBay.
Înainte de a fi Amazon numai de acolo am cumpărat

Sper ca vorbiți de eBay_ul din Germania , de nu ma scuzați
Dar nu asta vreau sa spun- ați vorbit de TVA- eu unul nu vad sau am văzut undeva sa fie trecut un TVA

Prețul care scrie se plătește- plus transport ,ca este inclus !- asta este alta treaba

PS- nu merge / sa pun link sa va arat despre ce scriu
User avatar
andym02
Advanced User
Posts: 923
Joined: 06 Mar 2014 19:18
Location: Belgravistan
Contact:

Re: info ebay

Unread postby andym02 » 17 Mar 2022 10:56

salutare , m-am miscat lent , deja lista este inchisa , nu-i problem , cautam pana gasim . :juggle:
Ptr Black_Angels , asta-i link : https://www.ebay.com/itm/134052560677

Return to “Utile”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests