info ebay

Utile
User avatar
Black_Angel
Standard User
Posts: 116
Joined: 29 Sep 2013 20:06
Location: Arad- Karlsruhe

Re: info ebay

Unread postby Black_Angel » 17 Mar 2022 21:24

@andym02
ciudat ca la mine apare in limba engleza- probabil așa ai setat tu limba
Shipping:
FREE - si se plătește ptr Germania nimica - plătești doar valoarea Mărfi - adică -
EUR 79.00

Daca ași cumpăra eu !!!- stind in Germania - după cite deduc Nu trimite altundeva :) mai ales in

Shipping to: Germany
Excludes: Ukraine, Russian Federation

Daca este careva- care dorește ceva Marfa- Eu pot sau încerc cel puțin sa va ajut- dar spun din timp ca transportul in România - trebuie sa o luați in plata
:) am mai făcut
Al3xandru
Standard User
Posts: 64
Joined: 21 Mar 2022 14:03

Re: info ebay

Unread postby Al3xandru » 04 Apr 2022 15:28

Ca optiune de expediere din Germania cea mai convenabila dintre cele acceptate uzual de vanzatorii de pe ebay.de este DHL Packchen M International (care costa 8.9 euro). Exista si Packchen S care costa sub 5 euro pentru tarile UE dar grosimea maxima e de 3cm deci nu prea ajuta.
Atentie ca acest Packchen nu are asigurare si nu are tracking, deci merge folosit pentru chestii relativ ieftine. Soseste prin Posta Romana cu confirmare de primire, mie nu mi-au pierdut nici unul .

Pentru chestiile mai scumpe e bun DHL Paket International, varianta pana la 2kg costa 13.99 euro si cea pana la 5kg costa 15.99. Are asigurare pana la 500 de euro si tracking, in ROmania ajunge prin firme de curierat (acum e Cargus).

Aceste optiuni sunt acceptate cam de toti vanzatorii de pe ebay.de care au oarecare experienta si nu sunt xenofobi samd. Sigur ca ajuta sa dai un mesaj in care sa intrebi ce si cum iar omul sa vada ca esti inregistrat de nspe ani pe ebay si ai feedback 100%.

Mai exista si optiuni de expediere mai ieftine cu Deutsche Post Waren S, dar vanzatorii nemti cam fug de ele chiar si la intern. Am primit si asa pachete, vin prin posta Romana, costa 3.5 euro pentru 500g https://www.deutschepost.de/de/b/briefe ... ional.html
Dar bafta multa sa-l convingi pe vanzatorul neamt sa trimita prin metoda asta in Romania, cu toate ca aici Waren S circula exact ca si DHL Packchen. Doar ca ei habar n-au de treaba asta.


Desigur, cea mai buna optiune pentru chestii ieftine si la care vanzatorii insista sa foloseasca la international metode de expediere scumpe ramane prietenul din Germania. Doar ca trebuie sa-l ai :hehih:

Return to “Utile”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests