Alimentator Dreambox

Utile
User avatar
delta2k2
Site Admin
Posts: 1990
Joined: 11 Sep 2013 15:18
Location: Over the rainbow ...

Alimentator Dreambox

Unread postby delta2k2 » 25 Sep 2013 20:46

Acum ceva timp mi-a picat sursa de alimentare de la DM500S.

Câteva detalii :

- dream-ul , rooter-ul şi TV-ul se alimentează permanent prin UPS în cazul meu
- receiverul DM500S lucrează împreună cu un diseq şi 4 LNB-uri
- dream-ul funcţiona ireproşabil de aproximativ 11 luni

Practic mă uitam la un canal oarecare şi dintr-o dată dispare imaginea şi apare Service not found. Puteam să selectez orice canal de pe orice satelit, să intru în meniuri, aparent totul funcţiona dar ... ecran negru şi Service not found.
Am scos DM-ul din priză şi l-am lăsat câteva secunde . Când l-am pus înapoi ... surpriză. Led-ul verde de la receiver clipea intermitent, nimic pe imagine la TV, combinat cu un ţiuit puternic pe audio.
Masurată in gol (fără sarcină), tensiunea generată de alimentator era de 12 V. Cu orice consumator (inclusiv dream-ul) tensiunea de ieşire oscila între 2 şi 4 V.

Alimentatorul pentru DM500 desfăcut :


Image


Image



In cazul meu, au trebuit înlocuiţi cei doi condesatori electrolitici de 1000 micro / 16V. Aceştia nu erau umflaţi, nu prezentau nici un semn de deteriorare. Condesatorii originali aveau inscripţionaţi pe ei temperatura maximă 85 grade . Din cauză că alimentatorul este capsulat şi fără fante de aerisire, dioda redresoare D8 de lânga cei doi condensatori se înfierbântă destul de tare determinând în timp uscarea condensatorilor.


Image


Image



Alimentatorul de DM500S are la ieşire 12 V şi "poate duce" 2 A.
Curentul măsurat la ieşirea alimentatorului :
- în procesul de încărcare a softului (imaginii) este de aproximativ 0,5 A
- la utilizare este aproximativ 0,8 A
- cardul local are nevoie de doar 10 - 20 mA

Aceste măsurători includ un diseq + LNB şi un mic cooler intern.

Câteva recomandări :
- nu desfaceţi alimentatorul şi/sau dream-ul dacă nu aveti noţiuni elementare de electricitate
- recomand condensatori care pot lucra la 105 grade celsius (se pot pune fără probleme şi valori mai mari de 1000 micro, singurul impediment ar fi spaţiul limitat)

Având în vedere ca procesul de evaporare a electrolitului din condesatori (şi deci uscarea acestora) se produce lent in timp, este posibil ca înainte de defectarea finală a acestora dream-ul să funcţioneze oarecum anormal.
User avatar
delta2k2
Site Admin
Posts: 1990
Joined: 11 Sep 2013 15:18
Location: Over the rainbow ...

Re: Alimentator Dreambox

Unread postby delta2k2 » 19 Nov 2013 21:22

Alt alimentator, de la o clonă de DM800SE


Image


Siguranţa arsă, condensatorul de 22uF/400V in scurt


Image
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Alimentator Dreambox

Unread postby ASiX88796 » 26 Nov 2013 21:12

»
Mi s-au umflat şi în a mea doi condensatori (deşi erau de 105°C). Are pe puţin 5 ani şi e de la un DM800. Cu o simplă înlocuire sa rezolvat rapid problema.

Image
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.

Return to “Utile”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests