Unicable

Antene, LNB, DiSEqC, Conectică etc
gdragu
New member
Posts: 12
Joined: 06 Dec 2013 23:13

Unicable

Unread postby gdragu » 23 Dec 2013 11:11

Are cineva experienta cu parametrarea unei astfel de configuratii?

M-ar interesa urmatoarele:
1. Cum functioneaza USALS cu Unicable?
2. Cum parametrez un al doilea receptor?

Eu am urmatoarele:
Antena 1 m cu LNB Inverto Unicable, cablul conectat la iesirea Unicable
Splitter bidirectional cu 4 iesiri
Receiver optobox M7 (pe acesta incerc sa-l configurez sa comande antena)
Receiver Amiko 8200 (pe acesta incer sa-l instalez pentru al doilea TV)

Multumesc.
gdragu
New member
Posts: 12
Joined: 06 Dec 2013 23:13

Re: Unicable

Unread postby gdragu » 27 Dec 2013 17:30

Am reusit sa configurez acum 2 zile.
Pentru cei interesati:

1. Verificati documentatia LNB-ului pentru a afla care sunt frecventele benzilor utilizator
Spre exemplu, LNB-ul meu (Inverto, IDLB-QUDL42-UNI2L-1PP) are urmatoarele:
Output IF Channel 1 (SCR0) 1210 MHz
Output IF Channel 2 (SCR1) 1420 MHz
Output IF Channel 3 (SCR2) 1680 MHz
Output IF Channel 4 (SCR3) 2040 MHz
In schimb receiver-ul (Amiko 8200) avea alte benzi (nu le ma stiu exact, insa pe SCR1 avea 1400)

2. LNB-ul Unicable are un splitter1/2 in pachet, insa eu am folosit un splitter bidirectional universal (Engel 1/4 plaja 5-2400 MHz), stiind ca un LNB Unicable e capabil sa gestioneze cel putin 4 benzi utilizator, adica 4 receivere. O veste buna deci, merge un splitter bidirectional cu o plaja suficient de larga de frecvente.

3. USALS - Unicable. Aspectul acesta inca nu l-am testat indeajuns. In mod normal, pe receiver-ul "master" (cel care va muta eventual antena) tunner-ul trebuie configurat pe Unicable, selectata o banda utilizator (eu am pus Output IF Channel 1 (SCR0)) si mutat pe satelit-ul care ne intereseaza, scanate frecventele TP si eventual memorate.
La un moment dat am renuntat sa mai incerc, pentru ca motorul H-H nu parea sa mai mearga. A doua zi seara a mers insa fara probleme. Cred ca de fapt a fost umezeala care a patruns intre piesele mobile, si la temperaturi mai joase le-a blocat (motorul are totusi angrenaje metalice)
gdragu
New member
Posts: 12
Joined: 06 Dec 2013 23:13

Re: Unicable

Unread postby gdragu » 26 Aug 2015 09:03

Nu mai are nimeni LNB Unicable? Ma interesa si experienta celorlalti, caci la mine observ ca nu prea functioneaza cu un motor HH Optibox DM 3800. Mai exact, atunci cand am doua receivere conectate, nu se mai muta de pe un satelit pe altul. Cand scot cablul coaxial din receptorul "slave" antena se poate muta de pe un satelit pe altul.

Return to “Componente pentru recepţie”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests