Care LNB e mai bun si de ce ??

Antene, LNB, DiSEqC, Conectică etc
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1538
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Care LNB e mai bun si de ce ??

Unread postby Levy » 04 Jun 2021 21:17

Dupa ani buni de folosinta, m-am trezit ca LNB-ul functioneaza doar pe o singura polaritate.
Am cotrobait putin printre prostioarele mele, am si gasit un LNB, cred ca este unul original de la Focus Sat, cu care am inlocuit LNB-ul defect.
Aparent problema este rezolvata.

Am inceput sa caut sa vad daca mai sint LNB-uri pe piata, si spre surprinderea mea, inca ai de unde alege, chiar exista cateva modele disponibile, desi am cautat la un singur magazin online, la Elstar.

In mod foarte ciudat, cele mai ieftine afiseaza cel mai mic factor de zgomot, 0.1 db, care nu am idee cat poate fi de real, dar cine ar putea sa masoare, la nivel de amator, factorul de zgomot al unui LNB ? Practic pot scrie orice acolo....

deci sa comparam cateva produse:
LNB Amiko Eco Single (L107) la 12 RON, factor de zgomot 0.1 db
LNB Amiko Single ECO Slim la 13 RON, factor de zgomot 0.1 db
LNB Inverto Essential Single la 15 RON, factor de zgomot 0.3 db
LNB Inverto Single Multiconnect la 25 RON, factor de zgomot 0.2 db
Lnb Inverto Essential Twin la 34 RON, factor de zgomot 0.3 db
Lnb Inverto Homepro PLL Twin la 44 RON, factor de zgomot 0.3 db
LNB Inverto Black Ultra Single la 45 RON, factor de zgomot 0.2 db

Lista ar putea continua, este destul de lunga, nu ma asteptam ca oferta sa fie atat de diversa.
Intrebarea este, care ar fi cea mai eficienta ? Ce inseamna PLL din numele unuia dintre modele, este un model mai evoluat ? Cele care par a avea cel mai mic factor de zgomot, sint cele mai ieftine, nu am idee cat de reale pot fi datele care sint afisate in dreptul lor. In mod ciudat cele care au pretul mai mare, nu mai au factorul de zgomot 0.1 db, dar par mai reale datele.

Ce parere aveti de cele care cu un singur cablu de coborire pot sa "vada" doi sateliti sau 3 ? sau diverse unghuiuri intre cei doi sateliti ?
Am vazut ca exista la 3*, la 4.3*, la 6* sau pentru 3 sateliti.

Voi ce LNB a-ti alege, si daca puteti argumenta si de ce a-ti alege acel model ?
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image

Return to “Componente pentru recepţie”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests