Semnal 2 receptoare 1 L.N.B

Antene, LNB, DiSEqC, Conectică etc
Toor
Banned
Banned
Posts: 152
Joined: 04 Jan 2019 10:51

Semnal 2 receptoare 1 L.N.B

Unread postby Toor » 04 Jun 2021 09:32

Buna colegi,am o antena focussat si 2 receptoare.Cum as putea da semnal la ambele receptoare de la o antena simpla cu un lnb single sau lnb dublu? Nu doresc sa mai trag un fir separat.Pana in camera am firul principal cu semnal,cum as putea impartii la 2 receptoare acel semnal,fie si pe aceeasi polaritate?
Multumesc.
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Semnal 2 receptoare 1 L.N.B

Unread postby ASiX88796 » 04 Jun 2021 12:54

»
Varianta simplă: dacă unul din receptoare are LOOP OUT atunci poți lua de la el semnal pentru al doi-lea receiver.

Varianta complexă: cu un splitter de semnal. Personal nu recomand acastă varantă deoarece riscul de a face un scurt-circuit este foarte mare și astfel poți arde componentele de recepție. Există splittere one port power pass sau all port power pass așa că trebuie să ști exact ce și cum conectezi. După cum spuneam, pur și simplu nu merită să te complici cu splittere, asta pentru că pe cablu "circulă" atât semnalul de la LNB spre receiver cât și curentul de alimentare a LNB-ului dinspre receiver spre LNB + semnalul de 22KHz pentru setarea oscilatorului.
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
Toor
Banned
Banned
Posts: 152
Joined: 04 Jan 2019 10:51

Re: Semnal 2 receptoare 1 L.N.B

Unread postby Toor » 04 Jun 2021 14:38

Stiam ca pe cablu circula atat semnalul dar cat si alimentarea la lnb.Am incercat ceva ba cu diseq ba cu spliter dar nu mergeau ambele.
La orange vine cu un fir de la lnb si apoi cu un spliter la 2 receptoare.Am pus si eu si nu am semnal pe ambele receptoare.
Atasez ce am eu mai jos care se folosesc la orange cred si daca ma lamuriti la ce foloseste:

Image

Voi pleca cu un semnal loop out din alt receptor.
Bine ca nu am facut scurt si receptoarele sant ok.
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Semnal 2 receptoare 1 L.N.B

Unread postby ASiX88796 » 05 Jun 2021 00:09

»
Switch-ul DiSEqC se folosește la un receiver cu mai multe LNB-uri.
Splitterul se folosește când ai un LNB și mai multe receivere.
Pentru a recepționa polarizarea orizontală receiverul trebuie să alimenteze LNB cu 18 V.
Pentru a recepționa polarizarea verticală receiverul trebuie să alimenteze LNB cu 13 V.

Image

Revenind la Splitterul tău, este de tipul all ports power pass (alimentarea trece prin toate porturile), adică tensiunea de alimentare de la ambele receivere va ajunge la LNB. Conform teoriei, tensiunea cea mai mare și semnalul de 22 kHz vor avea "prioritate".

La Orange, toate posturile TV sunt pe polaritate Verticală, așa că probabil ambele receivere sunt setate să livreze doar 13V către LNB.
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
Toor
Banned
Banned
Posts: 152
Joined: 04 Jan 2019 10:51

Re: Semnal 2 receptoare 1 L.N.B

Unread postby Toor » 05 Jun 2021 05:21

Ok,si pot folosi acest splitter in camera sa folosesc 2 receptoare pe aceeasi polaritate?
Apoi daca poti explica semnificatia 5-2500MHz ?
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1538
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: Semnal 2 receptoare 1 L.N.B

Unread postby Levy » 05 Jun 2021 08:18

Da, poti folosi acel spliter ca sa urmaresti pe doua receptoare canale diferite pe aceeasi polaritate. Ideal ar fi ca pe unul din receptoare sa decuplezi tensiunea de alimentare a LNB-ului, ca sa nu cuplezi din greseala pe cealalta polaritate sa suprapui tensiuni diferite, periclitand astfel sanatatea receptoarelor.
Frecventele pe care le descrii, sint plaja de frecvente intre care spliterul functioneaza corect.
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
Toor
Banned
Banned
Posts: 152
Joined: 04 Jan 2019 10:51

Re: Semnal 2 receptoare 1 L.N.B

Unread postby Toor » 05 Jun 2021 08:25

Eu mergeam pe o polaritate ambele receptoare dar unul inchidea semnalul cand cuplam ambele,asa ca,bine de stiut ce ai scris,trebuie decuplata tensiunea de alimentare a LNB-ului la unul din receptoare,asa probabil vor functiona ambele receptoare pe o polaritate.
Bine ca nu am facut scurt pe nici unul din receptoare. Testez si va scriu daca e ok.
Toor
Banned
Banned
Posts: 152
Joined: 04 Jan 2019 10:51

Re: Semnal 2 receptoare 1 L.N.B

Unread postby Toor » 06 Jun 2021 08:53

Am folosit acel splitter cu `Alimentare OFF(13/18) si e ok acum.
Nu stiam ca poti defecta unul sau chiar ambele receptoare fara a opri tensiunea alimentare lnb la unul din ele,recunosc.
Multumesc de sfat!
Toor
Banned
Banned
Posts: 152
Joined: 04 Jan 2019 10:51

Re: Semnal 2 receptoare 1 L.N.B

Unread postby Toor » 07 Jun 2021 07:04

Alimentare OFF (13/18) la unul din receptoare.

Return to “Componente pentru recepţie”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests