Antena terestra, recomandari.

Antene, LNB, DiSEqC, Conectică etc
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1538
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Antena terestra, recomandari.

Unread postby Levy » 15 Apr 2015 20:55

Sperand sa avem si noi DVBT de pe la mijlocul anului, am tot studia oferta de antene terestre.
Deocamdata mi-au atras atentia trei exemplare:

1. Antena TV UIF de mare castig ATX-91 la 115,95 Lei

Image

2. Antena TV UIF DIPOL 44/21-60 Tri Digit cu amplificator 30 dB la 160,88 Lei

Image

3. Antena terestra Televes DAT HD - Inteligenta la 210 Lei

Image

Care credeti ca ar avea cel mai bun castig si merita investitia pentru viitor ? Foloseste cineva asemenea antene si cu ce rezultate ?

O alta intrebare ar fi, care este diferenta (in afara de pretul produselor) dintre aceasta antena
Image
la 139,79 Lei
si cea de la nr.2??

Nu as vrea sa folosesc antena exclusiv pentru emitatorul national, sau doar cel local, ci si pentru agatarea emitatoarelor din alte zone ale tarii sau de ce nu si din alte tari, desi zona in care stau nu i-mi da sanse mari de receptie dvbt de peste hotare.
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
zmeura
Site Admin
Posts: 4513
Joined: 10 Sep 2013 20:42

Re: Antena terestra, recomandari.

Unread postby zmeura » 18 Apr 2015 16:53

Prima e mai deosebita,are castig mare si de fapt ca si la antenele de satelit cel mai bun castig e cel obtinut cu antena, pe care nu il mai cresti prea mult din amplificator.La aia iti mai trebuie si amplificator deoarece ei specifica ca nu are unul inclus.
Celelalte doua cred ca difera doar din punct de vedere al materialelor folosite la construtie,la cea mai ieftina i-au tras la partea de reflector o solutie mai simpla.
Ca sa poti face receptii de la mare distanta ai nevoie de o pozitie mai inalta fata de cladirile din jur si pe cat posibil fata de dealurile din jur.Apoi e bine sa ridici oricum antena cat mai mult,deci pentru prima antena chiar daca e din aluminiu ,e greu sa o urci pe o teava,pilon fara ancorari.Celelalte doua par mai usoare si mai simplu de ridicat, mai bune probabil in oras ,la bloc.
Deci daca ai pozitie ridicata si stai la casa unde sa iti poti ridica antena pe un pilon/teava e buna prima,faci treaba cu ea.Daca nu una din celelalte care prin constructie se spune ca pot receptiona mai bine semnalele aparute prin reflexie (utile in receptia DVB-T dar nocive in receptia analogica) mai ales in zonele deluroase sau cu multe cladiri.
.
"Sa fie bine ca sa nu fie rau"

Return to “Componente pentru recepţie”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests