Buna , am o nelamurire .. cine ma poate ajuta

Antene, LNB, DiSEqC, Conectică etc
saracomputers
New member
Posts: 20
Joined: 28 Nov 2014 17:50

Buna , am o nelamurire .. cine ma poate ajuta

Unread postby saracomputers » 14 Feb 2015 12:51

Buna, problema mea este urmatoare, am vazut imaginea de la upc digital (nu hd) pe doua samsung noi si are o imagine impecabila. Eu ca si receptor nu am folosit decat dm 500 si optibox 500 si chestii de astea uzuale. Ma intereseaza cu ce receptor satelit urmarind focus si digi pot avea imaginea de la upc ale canalelor romanesti. Tine de receptor sau de transmisia lor de pe satelit? Multumesc.
User avatar
dMd
Gold User
Posts: 1550
Joined: 11 Sep 2013 16:29

Re: Buna , am o nelamurire .. cine ma poate ajuta

Unread postby dMd » 14 Feb 2015 13:06

Nu prea este clar..(UPC romania transmite pe cablu, Focussat Romania transmite pe satelit) - insa din cate am inteles tu ai vizionat pe TV niste canale ale providerului UPC satelit banuiesc altele decat cele focussat prin intermediul receptoarelor din clasa DM500S (daca gresesc ma poti corecta). Ca sa vizionezi canalele UPC altele decat cele incluse in pachetele la care ai abonament focussat trebuie sa ai acces la un card valid , altfel canalele (codate) nu vor putea fi vizionate.
Image Image Nu putem avea tot timpul dreptate.
saracomputers
New member
Posts: 20
Joined: 28 Nov 2014 17:50

Re: Buna , am o nelamurire .. cine ma poate ajuta

Unread postby saracomputers » 14 Feb 2015 13:07

Nuuuuuu. Ma refer strict la calitatea imaginii de pe upc digital, am sa o am pe vreun receptor satelit?
User avatar
dMd
Gold User
Posts: 1550
Joined: 11 Sep 2013 16:29

Re: Buna , am o nelamurire .. cine ma poate ajuta

Unread postby dMd » 14 Feb 2015 13:14

Asta depinde de receptor si de imagine... driverele pt receptoarele din gama DM500 sunt trase pe linie moarta de cativa ani buni. In mod logic, vizibil ar trebui sa fie apropiat ce ai vazut de ce iti ofera DM500.
Image Image Nu putem avea tot timpul dreptate.
saracomputers
New member
Posts: 20
Joined: 28 Nov 2014 17:50

Re: Buna , am o nelamurire .. cine ma poate ajuta

Unread postby saracomputers » 14 Feb 2015 13:16

Ma intereseaza ce receptoare imi recomandati pt o imagine la fel de buna ca cea de la upc. Eu am spus de dm 500 ca doar de astea am avut. Dar nu mi plac cum se vad.
saracomputers
New member
Posts: 20
Joined: 28 Nov 2014 17:50

Re: Buna , am o nelamurire .. cine ma poate ajuta

Unread postby saracomputers » 14 Feb 2015 13:20

Orice post de pe upc digital se vede mai bine decat pro tv hd de pe dm500
User avatar
dMd
Gold User
Posts: 1550
Joined: 11 Sep 2013 16:29

Re: Buna , am o nelamurire .. cine ma poate ajuta

Unread postby dMd » 14 Feb 2015 13:27

DM sau VU este pe val momentan.... ca e clona sau original, depinde de pretentii. Eu asta recomand pentru ca au suport software. Un receptor low cost testat de mine ce momentan are suport este Gigablue de la modelul SE sau UE plus la quad. Nu te lasa insa pacalit sa cumperi un receptor ieftin si fara suport soft.. pentru ca asta iti ofera doar pt moment satisfactie, dupa aia doar nervi. In principiu, ieftin si bun nu prea exista, totul se invarte insa in jurul bugetului alocat pentru achizitia unui nou receptor.
Colegii de forum iti pot recomanda alte modele de receptoare testate de ei si catalogate ca fiind ok, diferite de ce am recomandat eu insa cu suport soft, eu am recomandat doar ce am testat personal si am vazut ca are suport in acest moment.
Image Image Nu putem avea tot timpul dreptate.
saracomputers
New member
Posts: 20
Joined: 28 Nov 2014 17:50

Re: Buna , am o nelamurire .. cine ma poate ajuta

Unread postby saracomputers » 14 Feb 2015 13:28

Eu ma uitam la amiko cel cu android. Ce parere aveti.
User avatar
dMd
Gold User
Posts: 1550
Joined: 11 Sep 2013 16:29

Re: Buna , am o nelamurire .. cine ma poate ajuta

Unread postby dMd » 14 Feb 2015 13:42

Eu personal nu cred ca AMIKO are un team stabil care sa ofere suport soft constant si la obiect atunci cand apar noutati (ca ex negativ..CCcam nu a scos nimic valid pr acest receptor) .. si multe alte inconveniente, cei ce au trait experienta desarta a promisiunilor comerciale amiko sunt multi .. Amiko a lansat pe piata multe receptoare sub diferite denumiri si le-a lasat la mila dezvoltatorilor soft... cat va dura aceasta mila... bugetul alocat dezvoltatorilor poate spune asta. Nu vreau sa influentez alegerea receptorului in nici un fel... fiecare cumpara ce crede ca il reprezinta in acel moment ca suma disponibila alocata pentru un nou receptor si ca informatie corecta la ce ofera receptorul ales. Oricare ar fi alegerea eu iti doresc sa se dovedeasca a fi inspirata si sa corespunda doleantelor tale.
Image Image Nu putem avea tot timpul dreptate.
User avatar
lao
Advanced User
Posts: 524
Joined: 07 Oct 2013 06:33

Re: Buna , am o nelamurire .. cine ma poate ajuta

Unread postby lao » 14 Feb 2015 13:53

am vazut imaginea de la upc digital (nu hd) pe doua samsung noi si are o imagine impecabila


Daca te referi la cablu digital UPC ro, desi eu nu am acest provider, nu cred ca o sa ai aceasta calitate.
Pe cablu bitrate e mai mare ca pe sat, pe sat se plateste transponderul si multi inghesuie cat mai multe canale pe un transponder.
Un transponder are o anumita capacitate care se imparte la nr de canale de pe el. Chiar daca se face alocare dinamica a informatiei de pe fiecare canal.
Experienta este cel mai dur profesor, pentru ca intai iti da testul si apoi iti spune care era lectia. - Vernon Law

Return to “Componente pentru recepţie”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests