Buna , am o nelamurire .. cine ma poate ajuta

Antene, LNB, DiSEqC, Conectică etc
saracomputers
New member
Posts: 20
Joined: 28 Nov 2014 17:50

Re: Buna , am o nelamurire .. cine ma poate ajuta

Unread postby saracomputers » 14 Feb 2015 15:13

Eee asta asteptam sa aflu. Deci nu cred nici eu ca am sa am imaginea asa clara ca la upc
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Buna , am o nelamurire .. cine ma poate ajuta

Unread postby ASiX88796 » 14 Feb 2015 17:17

»
Canalele HD transmise prin satelit sunt superioare calitativ celor SD digital de pe cablu.
Cu un DM/VU şi canale HD de pe satelit poţi obţine satisfacţia vizuală de care aminteai.
Iar dacă vrei să fi cel mai tare din parcare, pe satelit ai şi canale UltraHD (mai rămâne doar să faci rost de receiver).
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
User avatar
delta2k2
Site Admin
Posts: 1990
Joined: 11 Sep 2013 15:18
Location: Over the rainbow ...

Re: Buna , am o nelamurire .. cine ma poate ajuta

Unread postby delta2k2 » 15 Feb 2015 02:24

saracomputers wrote:Eu ma uitam la amiko cel cu android. Ce parere aveti.


Mai pune un ban şi ia-ţi ceva serios. Orice din seria receptoarelor cu chipset Broadcom. Clonă sau original ... nu mai contează
saracomputers
New member
Posts: 20
Joined: 28 Nov 2014 17:50

Re: Buna , am o nelamurire .. cine ma poate ajuta

Unread postby saracomputers » 16 Feb 2015 13:36

ASiX88796 wrote:»
Canalele HD transmise prin satelit sunt superioare calitativ celor SD digital de pe cablu.
Cu un DM/VU şi canale HD de pe satelit poţi obţine satisfacţia vizuală de care aminteai.
Iar dacă vrei să fi cel mai tare din parcare, pe satelit ai şi canale UltraHD (mai rămâne doar să faci rost de receiver).

Da, te inteleg. Dar canalele SD de pe satelit sunt superioare sau egal cu cele SD de pe upc digital?
saracomputers
New member
Posts: 20
Joined: 28 Nov 2014 17:50

Re: Buna , am o nelamurire .. cine ma poate ajuta

Unread postby saracomputers » 16 Feb 2015 13:39

Vreau va rog la obiect 2, 3 modele de care voi sunteti foarte multumiti. Multumesc
User avatar
zmeura
Site Admin
Posts: 4513
Joined: 10 Sep 2013 20:42

Re: Buna , am o nelamurire .. cine ma poate ajuta

Unread postby zmeura » 16 Feb 2015 14:03

Dream/Vu originale/clone. Baietii mai au si alte receptoare dar eu personal doar asa ceva am testat si isi fac treaba.
Mai sunt GigaBlue sau clonele de Vu cu denumirea CloudIbox.
Cam atat.
.
"Sa fie bine ca sa nu fie rau"
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Buna , am o nelamurire .. cine ma poate ajuta

Unread postby ASiX88796 » 16 Feb 2015 14:09

»
Nu se poate vorbi la modul general legat de problema care ai ridicat-o tu.
Ţine cont de câteva aspecte:
- un canal transmis prin satelit (KissTV de exemplu de pe 1W) se vede "diferit" (măsurat ochiometric) pe un receiver DM faţă de un receiver SunStar. Nu mai pomenesc de TV.
- reţeaua UPC nu este un tot unitar. În fiecare oraş există o reţea UPC independentă care este alcătuită din diferite echipamente şi administrată de diferiţi oameni. Adică poate că UPC la Bucureşti foloseşte echipamente Sony iar la Cucuieţii de sub Deal UPC foloseşte echipamente SunStar.
- reţeaua de cablu poate prelua semnalul direct de la furnizor sau poate prelua semnalul de pe satelit. Canalul poate fi transmis pe diferite benzi (VHF, UHF, CATV)....
- şi lista poate continua....
În aceste condiţii nu se poate răspunde la întrebarea dacă semnalul de pe cablu UPC este mai bun decât semnalul de pe satelit.

Iar legat de receivere.... Cele mai bune au fost Dreambox (firmă aproape falimentată de pirateria chinezilor) care au fost ajunşi din urmă (unii spun că şi depăşiţi) de VU. Mai sunt şi multe alte firme de calitate dar majoritatea au copiat sau modificat DM şi VU.
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.

Return to “Componente pentru recepţie”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests