Ce montura H-H sa aleg ?

Antene, LNB, DiSEqC, Conectică etc
dic_star79
Standard User
Posts: 246
Joined: 08 Oct 2013 19:47

Ce montura H-H sa aleg ?

Unread postby dic_star79 » 08 Apr 2014 14:24

Dupa mai bine de 8 ani montura H-H a capatat un joc (0.5grade) , am incercat si un experiment, am modificat fiecare satelit cu 0.5 grade in loc de 0.8W, am trecut 0.3W si se receptioneaza mult mai bine, ajunge la un castig de 2dB. Acum vreau sa cumpar alta montura H-H, voi ce recomandati sau ce aveti pe la instalatiile domiilor voastre, antena este de 1.2m.
User avatar
zmeura
Site Admin
Posts: 4516
Joined: 10 Sep 2013 20:42

Re: Ce montura H-H sa aleg ?

Unread postby zmeura » 09 Apr 2014 00:14

Comutator diseq ? :D
.
"Sa fie bine ca sa nu fie rau"
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2946
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Ce montura H-H sa aleg ?

Unread postby ASiX88796 » 09 Apr 2014 05:14

»
Eu de exemplu am Opticum DM-2800 pe o antenă de 0,9.
Nu am ce să laud la ea dar nici ce să critic. Am montat-o acum aproximativ 6 ani şi de atunci nu am mai umblat la ea. Mă gândeam că există riscul ca între timp să se fi scurs vaselina (din cauza căldurilor extrem de ridicate vara) şi să lucreze pe uscat dar nici nu cred că este indicat să o demontez ca să verific.

Şi în cazul monturii tale cred că acelaşi fenomen a intervenit: sa scurs vaselina şi a lucrat pe uscat lucru ce a dus la uzarea rotiţelor dinţate. După ce o schimbi poate-ţi faci puţin timp să o desfaci pe cea veche şi să confim/infirmi uzura rotiţelor dinţate.

Image
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
User avatar
stargate
Platinum User
Posts: 2848
Joined: 11 Sep 2013 22:01
Location: P3X-888

Re: Ce montura H-H sa aleg ?

Unread postby stargate » 09 Apr 2014 06:37

Cu 6 ani de folosinta sunteti norocosi, montura mea a cedat dupa 2 ani si nu am facut drifturi cu ea.
Nota: Vizionarea programelor Pay TV fara un abonament valabil este ilegala
Discutiile purtate si fisierele disponibile aici sunt în scop experimental si educational !
dic_star79
Standard User
Posts: 246
Joined: 08 Oct 2013 19:47

Re: Ce montura H-H sa aleg ?

Unread postby dic_star79 » 09 Apr 2014 10:04

Anul trecut am desfacut capacul, dar nu am fost atent daca mai are vasilina sau nu. Poate ma orientez catre Amiko DM3800, am inteles ca sunt bune si au angrenajul din metal.
User avatar
delta2k2
Site Admin
Posts: 1990
Joined: 11 Sep 2013 15:18
Location: Over the rainbow ...

Re: Ce montura H-H sa aleg ?

Unread postby delta2k2 » 09 Apr 2014 10:09

La mine : Opticum DM-3800, mişcată rar, nici o problemă de vre-o 4 ani.

La un prieten : Opticum DM-2800, mişcată zilnic de la 1W la 28E, (incă) nici o problemă din 2008. Ceva uzură o fi, dar totuşi se ţine pe poziţie.

Ambele monturi "plimbă" antene Triax TDS110
User avatar
andym02
Advanced User
Posts: 923
Joined: 06 Mar 2014 19:18
Location: Belgravistan
Contact:

Re: Ce montura H-H sa aleg ?

Unread postby andym02 » 01 Jun 2014 10:49

Salutare domnilor , sunt posesorul unei monturi H-H / Amiko DM 3800 Full metal , o folosesc pe o antena offset de 0,9m din otel , intre timp am gasit o antena de 1,2 m tot din otel si care are o greutate de 11 kg . Va rog sa'mi confirmati daca pot folosi montura pe aceasta antena . Am o retinere vis a vis de greutatea ei , cu toate ca producatorul spune ca poate duce pana la 1,4 m. Insa nici aici informatia nu'i completa , fiindca 1,4 m poate sa fie si din AL si din fibra si din otel , asa ca greutatile difera . Pe timp de iarna se depune polei ...etc , greutatea creste , un alt factor extern este vantul , si el poate produce mici modificari in angrenajul monturii .

:tnks:
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2946
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Ce montura H-H sa aleg ?

Unread postby ASiX88796 » 01 Jun 2014 13:42

»
Cred că cel mai bine ar fi să întrebi direct producătorul: amikostb.com/?q=contact
Întradevăr, specificaţiile cu 1,4m crează confuzie căci greutatea totală poate creea probleme motorului. Cei de la Amiko vând şi antene aşa că este posibil să facă referire la greutatea unei antene Amiko de 1,4m.
Pe de altă parte motorul poate fi dotat şi cu protecţie la suprasarcină aşa că dacă e prea grea şi nu o poate duce nu se arde doar decuplează.
Poate ai totuşi noroc şi mai are cineva de pe forum setup-ul asta şi primeşti o confirmare pozitivă.
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
User avatar
andym02
Advanced User
Posts: 923
Joined: 06 Mar 2014 19:18
Location: Belgravistan
Contact:

Re: Ce montura H-H sa aleg ?

Unread postby andym02 » 01 Jun 2014 15:56

ok. merci , am trimis un mesaj producatorului . Tot intreband in stanga si'n dreapta , observ ca parerile sunt impartie , producatorul ar fi trebuit sa specifice in manual acest amanunt f.important , despre greutatea antenei , un maxim pe care montura l'ar suporta.

:tnks: :tnks: :tnks:
User avatar
cristianionut
New member
Posts: 5
Joined: 03 Aug 2014 06:33

Re: Ce montura H-H sa aleg ?

Unread postby cristianionut » 04 Aug 2014 15:57

Eu am folosit acum 10 ani, o perioada de 4 ani de zile un HH care actiona o antena de 1,25 cm din tabla cu o greutate de 13 kg.Sistemul nu a avut nici o problema in timp, avea roti de plastic in interior, se mai deregla de la vant.
Pentru ungere recomand folosirea unui vaseline speciala adecvata tipului de mecanism.Adica la plastic vaselina siliconica, etc..
Ideea este ca atunci cand nu mai are vaselina se aude un zgomot mai mare de la mecanism.
Acum intrebarea se pune cat de des se unge? Pai cat de des o utilizezi.Daca te uiti comparativ la un filtru de cafea care are mecanism de rasnire a cafelei acesta cere o gresare la 30 de zile daca este folosit zilnic.
Dupa mine as pune antena de aluminiu pe un HH, altfel stai si astepti pina misca motorasul antena.

Return to “Componente pentru recepţie”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests