Ce montura H-H sa aleg ?

Antene, LNB, DiSEqC, Conectică etc
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1537
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: Ce montura H-H sa aleg ?

Unread postby Levy » 13 Nov 2015 17:25

Pozitionerul cumparat prin 2005, a inceput sa schiopate. Din cand in cand, cand i-l apuca, fara nici o regula, muta antena fara sa primeasca comanda pana in limita estica, si nu ma lasa s-o aduc inapoi decat dupa putina "odihna". M-am uitat prin el, condensatori uscati nu am vazut prin el.

Intrebarea ar fi, daca merita sa schimb combinatia pozitioner + actuator cu o montura HH ?
Asta in conditiile unei farfurii de 1,2m de fier. Preferabil ar fi un model cu rotite metalice si nu plastic.

O alta problema ar fi ca deja nu prea se gasesc pozitionere la magazinele online. Motorase HH se mai gasesc la cateva magazine, insa nici unul nu afiseaza daca are angrenaje metalice sau din plastic.

Aveti experiente cu motoare HH ? Sint fiabile in timp ?

Pozitionerul meu cu actuator pot spune ca a fost miscat destul de mult in acesti 10 ani de folosinta, insa doar acum a inceput sa dea comenzi aiurea.
Ca si fiabilitate in timp mi s-ar parea o alegere excelenta aceasta varianta.
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
zmeura
Site Admin
Posts: 4513
Joined: 10 Sep 2013 20:42

Re: Ce montura H-H sa aleg ?

Unread postby zmeura » 13 Nov 2015 18:33

Eu nu as schimba montura cu H-H.E mult mai fiabila.
.
"Sa fie bine ca sa nu fie rau"
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1537
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: Ce montura H-H sa aleg ?

Unread postby Levy » 13 Nov 2015 21:57

Dupa parerea ta sa cumpar un alt pozitioner ?
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
alexz
Standard User
Posts: 344
Joined: 10 Dec 2013 05:58

Re: Ce montura H-H sa aleg ?

Unread postby alexz » 14 Nov 2015 09:06

eu am H-H de peste 8 ani,antena de 1,20 cm,merg de la 90E-30W
nici nu vreau sa aud de pozitioner
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1537
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: Ce montura H-H sa aleg ?

Unread postby Levy » 14 Nov 2015 14:44

Montura o folosesti destul de des ? Ce model este ? Farfuria este de aluminiu sau fier ?
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
vflp
New member
Posts: 2
Joined: 22 Jul 2018 13:01

Re: Ce montura H-H sa aleg ?

Unread postby vflp » 22 Jul 2018 13:15

Buna ziua, detin o antena de otel (120 cm), doresc sa cumpar un motor HH pentru 13E-16E-19E. Am instalat 3 lnb cu 13E in centru dar 19E are semnal slab.
Merita sa cumpar un motor HH Stab folosit sau un motor nou Amiko dm 3800?
Cu respect.
User avatar
dMd
Gold User
Posts: 1550
Joined: 11 Sep 2013 16:29

Re: Ce montura H-H sa aleg ?

Unread postby dMd » 22 Jul 2018 15:33

Pune 16E in centru si cauta sa faci reglaje fine la fiecare lnb, nu se merita sa dai aprox. 250 lei daca ai deja cele 3 lnb si te intereseaza doar 13, 16 si 19E. Un motor H-H il cumperi in functie de greutatea antenei pusa pe el, Amiko DM 3800 stiu ca suporta maxim 15 kg insa nu e bine sa mergi pe maxim.
Image Image Nu putem avea tot timpul dreptate.
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1537
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: Ce montura H-H sa aleg ?

Unread postby Levy » 30 Jan 2021 14:35

As vrea sa-mi motorizez din nou antena, care are un telescop probabil inghetat de rugina, insa as prefera o montura H-H.
Avand antena de 1,2m, am nevoie de o montura care sa duca aceasta antena.
Are cineva idee de unde pot sa cumpar asa ceva ? Am fost surprins sa vad ca magazinele online nu mai au acest produs.
Singurul loc unde am vazut existent in stoc este la SatMultimedia, dar pretul mi se pare nejustificat de mare.
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Ce montura H-H sa aleg ?

Unread postby ASiX88796 » 30 Jan 2021 16:50

»
Eu am un Opticum DM2800 de peste 10 ani pe care am montat o antenă de 90cm.
Merge fără reproșuri.

Anul trecut mi-am luat un AMiKO DM3800 pe care am montat o antenă de 120 cm.
Din păcate de nou a venit cu un joc enorm la ax. Dacă mut pe 19E semnalul poate fi 95% sau 60%, depinde din ce direcție vine antena. Dacă revin pe 1W, la fel, semnal sau de 95% sau 60%. Pentru corecție trebuie să intru în Posotioner Setup și să apăs Fine Movement Est-West. Nu știu dacă toate AMiKO DM3800 sunt de slabă calitate sau am avut eu ghinion.

Ambele monturi pe exterior arată identic, nu au nimc ștanțat pe metal, doar niște abţibilduri cu AMiKO respectiv OPTiCUM.

Pe ambele monturi era lipit avertismentul: desfacerea șuriburilor duce la decalibrarea monturii. Pe OPTiCUM am vrut să-l desfac să-i pun niște vaselină iar la AMiKO am vrut să-l desfac să văd poate pot remedia jocul axului dar am renunțat din cauza avertismentului cu decalibrarea.
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1537
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: Ce montura H-H sa aleg ?

Unread postby Levy » 31 Jan 2021 10:18

La firma respectiva am alerta de stoc setata pe produs de aproape o luna :D :D
Se pare ca nu prea se mai cumpara aceste produse din moment ce nu se mai gasesc in magazine.

Chiar pasionatii de receptii multisat sintem o specie pe cale de disparitie ?
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image

Return to “Componente pentru recepţie”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests