Suport perete pentru motor HH

Antene, LNB, DiSEqC, Conectică etc
Al3xandru
Standard User
Posts: 64
Joined: 21 Mar 2022 14:03

Suport perete pentru motor HH

Unread postby Al3xandru » 06 Apr 2022 20:17

Daca tot am zgariat un pic tainele Oscamului si va trebui sa-mi cumpar un receiver E2, ma gandeam sa fac si pasus spre un motor HH (deocamdata impreuna cu antena de la Telekom).

Problema e ca antena a fost montata pe un suport din kitul lor (banuiesc ca le stie toata lumea ca sunt subtiri si dintr-o tabla destul de moale) iar o bucata din talpa suportului a fost taiata (balconul are o centura de 14x13cm de beton armat si pe ea a fost fixat suportul antenei). Diblurile folosite au fost zdravene si lungi dar sunt relativ apropiate unul de celalalt (cam 8-9 cm intre ele).
Ma gandeam sa cumpar un suport din teava si tabla mai groasa, dar in principiu talpa lui ar trebui sa calce tot pe centura aia de beton.

Intrebare: merge folosit in siguranta motorul HH cu diblurile suportului aflate la 8-9cm unul de celalat? Gaurile au fost date in asa fel incat sa fie in interiorul armaturilor (adica dincolo de ele spre marginile centurii se afla cel putin o armatura si sus si jos) Diblurile sunt 12cm cu 10mm daca imi aduc eu bine aminte (o sa verific oricum)
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Suport perete pentru motor HH

Unread postby ASiX88796 » 07 Apr 2022 00:40

»
Montura H-H are aproximativ 3-4 Kg.
Dar poți afla sigur după ce-ți alegi modelul, producătorii trec greutatea monturii în specificații.

Agață 10Kg pe suportul actual și dacă după 3 zile nu iasă diblurile atunci cred că merge.

Dacă pui 10Kg și cedează diblurile, sună la Telekom și spune-le că a cedat de la vânt, probabil nu era montată bine :-)
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
parpaneata
Standard User
Posts: 64
Joined: 21 Oct 2013 17:29
Location: Targu Jiu

Re: Suport perete pentru motor HH

Unread postby parpaneata » 07 Apr 2022 08:33

Suportul montat trebuie sa fie perfect vertical. Verifica cu un boloboc. Daca nu este vertical nu vei avea semnal spre limitele est-vest.
Edision Mio 4k plus, Vu+ Zero 4k, Samsung UE49MU6452, Samsung QE55Q82RATXXH
Al3xandru
Standard User
Posts: 64
Joined: 21 Mar 2022 14:03

Re: Suport perete pentru motor HH

Unread postby Al3xandru » 07 Apr 2022 11:05

Mersi de sfaturi.

Nu se pune problema sa las suportul de la Telekom, e un gunoi. Poate nu cedeaza sub greutatea antenei+motorului intr-o zi normala, dar la un vant mai serios nu-l vad bine. Si nu pot sa risc sa ma trezesc cu antena+motor zburand de la balconul meu.

Daca pun un suport facut din tabla groasa, de inox, ala sigur nu se indoaie cu un motor si o antena, cred ca o tabla de inox de 3mm tine si 2 oameni, Problema ramane distanta relativ mica pe care o am intre dibluri, ma gandesc sa nu existe riscul sa fie smuls tot ansamblul la o furtuna.

Daca aveti antenele mondate la indemana (adica nu in pozitii la care iti risti viata ca sa ajungi fara scara :hehih: ) puteti sa verificati cum sunt dispuse diblurile in care e prins suportul si ce distanta e intre ele?
Al3xandru
Standard User
Posts: 64
Joined: 21 Mar 2022 14:03

Re: Suport perete pentru motor HH

Unread postby Al3xandru » 07 Apr 2022 18:01

Al3xanrdu wrote:Daca aveti antenele mondate la indemana (adica nu in pozitii la care iti risti viata ca sa ajungi fara scara :hehih: ) puteti sa verificati cum sunt dispuse diblurile in care e prins suportul si ce distanta e intre ele?



La ce ma refer mai exact: in cazul meu talpa piciorului (tabla care sta pe zid) este relativ patrata (era dreptunghiulara dar partea de sus a fost taiata) iar cele 4 gauri de prindere formeaza de asemenea un patrat. Ei, la mine laturile acestui patrat au 8-9cm.

Daca mai are cineva un piciior de genul asta si are antena cu motor instalata pe el mi-ar fi de folos (macar pentru linistea sufleteasca :hehih: ) sa stiu distanta dintre gaurile de prindere. Mersi mult oricui ma ajuta cu aceasta informatie.

Am vazut antene motorizate care aveau picioare custom-made destul de pricopsite dar eu in mod cert nu ma pot arunca la un brat orizontal lung cu suportul prins pe o centura de beton de 14cm.
Al3xandru
Standard User
Posts: 64
Joined: 21 Mar 2022 14:03

Re: Suport perete pentru motor HH

Unread postby Al3xandru » 11 Apr 2022 14:36

Nu poate nimeni sa masoare distanta dintre diblurile in care e prins suportul antenei proprii? (ma refer la cei care au antene cu motor HH, bineinteles)
parpaneata
Standard User
Posts: 64
Joined: 21 Oct 2013 17:29
Location: Targu Jiu

Re: Suport perete pentru motor HH

Unread postby parpaneata » 11 Apr 2022 19:46

12cm x 12 cm ! Antena de 1.20 m fe. Motor antena DM 2500.
Edision Mio 4k plus, Vu+ Zero 4k, Samsung UE49MU6452, Samsung QE55Q82RATXXH
Al3xandru
Standard User
Posts: 64
Joined: 21 Mar 2022 14:03

Re: Suport perete pentru motor HH

Unread postby Al3xandru » 11 Apr 2022 22:18

Mersi. Daca aveam loc de 12x12 stateam si eu mai linistit. Ma gandesc si la ideea ca poate iau la un moment dat o antena mai mare etc.

Gaurile sunt in beton sau caramida?

Return to “Componente pentru recepţie”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests