Amiko A3 / Focussat

ovidiu7
New member
Posts: 14
Joined: 01 Mar 2015 21:26

Amiko A3 / Focussat

Unread postby ovidiu7 » 01 Mar 2015 21:36

V-as ruga sa ma ajutati putin.
Momentan ma uit la programale romanesti ( locuiesc in Germania ) prin internet, cu Amiko A3.
Se vede destul de bine dar vreau o calitate mai buna.
TV-ul pe care-l detin e un Sharp LC60LE652E
Amiko A3 are suport incorporat pt CAM Conax
Vreau sa-mi iau o cartela de la Focussat, si din ce am inteles, pt a putea folosi o cartela de la Focussat, am nevoie de CAM Conax
Ce vreau eu sa va intreb ; daca voi cumpara antena parabola + LNB-ul + cartela de la Focussat, voi putea baga acea cartela direct in slotul CI de la Amiko A3, sau mai am nevoie de ceva / altceva ?!
Multumesc anticipat
User avatar
dMd
Gold User
Posts: 1550
Joined: 11 Sep 2013 16:29

Re: Amiko A3 / Focussat

Unread postby dMd » 01 Mar 2015 22:07

Amiko a3 este dotat cu Conax Embedded Card Reader, asta inseamna ca merge sa pui cardul focus direct in cititorul receptorului. Ai nevoie sa instalezi insa un oscam si vei putea viziona canalele focus si sa iti updatezi cardul.
Image Image Nu putem avea tot timpul dreptate.
ovidiu7
New member
Posts: 14
Joined: 01 Mar 2015 21:26

Re: Amiko A3 / Focussat

Unread postby ovidiu7 » 01 Mar 2015 22:14

Asadar, nu mai trebuie sa cumpar altceva ( bine'nteles, in afara de antena parabolica / LNB / cartela Focussat ) ?
Credeam ca-mi trebuie inca un CAM :hat:
Multumesc mult pt informatie
O sa dau maine comanda la o antena parabolica si un LNB.
Am inteles ca alea din aluminiu sunt mai bune. M-am uitat putin pe Google, si am vazut-o asta :
http://www.milan-berlin.de/shop/de/mila ... rce=psmido
E buna oare, la ce-mi trebuie mie ?
User avatar
dMd
Gold User
Posts: 1550
Joined: 11 Sep 2013 16:29

Re: Amiko A3 / Focussat

Unread postby dMd » 01 Mar 2015 23:00

Antena cu cat are diametrul mai mare cu atat este mai utila, in viitorul apropiat poate vrei sa o "motorizezi" sau sa adaugi mai multe LNB-uri. Ca este din aluminiu sau nu - depinde de preferinte, important este sa fie fabricata de o firma care pune accentul pe calitate.
Image Image Nu putem avea tot timpul dreptate.
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Amiko A3 / Focussat

Unread postby ASiX88796 » 01 Mar 2015 23:40

»
Ia prima dată legătura cu un distribuitor FocusSat. Nu știu cum este acum situația dar în trecut majoritatea distribuitorilor nu dădeau cartela dacă nu cumpărai echipamentul de la ei (sau îl luai în custodie). Receptorul oficial nu prea era util însă LNB și antena erau ok.
Dacă vrei să iei cartela de la mica publicitate (de la cineva care vrea să renunțe la abonament) atunci nu te mai afectează politica FocusSat...
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
ovidiu7
New member
Posts: 14
Joined: 01 Mar 2015 21:26

Re: Amiko A3 / Focussat

Unread postby ovidiu7 » 14 Jul 2015 12:15

Am incercat, dar imi cam prind urechile :hehih:
Am o cartela de FocusSat, e activata pana la 1 Decembrie 2015. Am introdus-o in slotul de la Amiko A3, dar la setari satelit, nu stiu exact cum trebuie configurat.
Sunt multe optiuni la sectiunea " Edit Satellite " de exemplu :
TP
LNB
22K
12V
DISEQC1.1 / 1.0
etc.etc.etc
Trebuie cumva update la OSCam ?
Va rog, daca stiti, ajutati-ma putin
Multumesc
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Amiko A3 / Focussat

Unread postby ASiX88796 » 14 Jul 2015 13:35

»
Se pare că eşti sub nivelul de începător. Ar fi indicat să chemi pe cineva la faţa locului să te ajute...
Dacă totuşi insişti să faci singur atunci începe cu:
Satelit: Thor 6
Poziţia: 0.8°W
Transponder: 12111
Polarizare: V
SR: 28000
FEC: 7/8
şi eventual 12V on, 22Khz yes şi DiSEqC 1.0.

Cu aceste setări ar trebui să recepţionezi canalul TV FocusSat Info. Abia după ce-ţi merge FocusSat Info poţi merge mai departe...

Mai ţine cont şi de faptul că cartela ta NU ESTE ACTIVATĂ până pe 1 dec 2015, este eventual PLĂTiTĂ până pe 1 dec 2015. La FocusSat cartela se activează pe maxim 1 lună şi se reactivează la fiecare început de lună. Procesul se repetă pe toată perioada plăţii... dar vom reveni la asta după ce rezolvi cu poziţia antenei. Focus Sat Info merge şi fără cartelă aşa că revenim la cartelă după ce setezi antena.
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
ovidiu7
New member
Posts: 14
Joined: 01 Mar 2015 21:26

Re: Amiko A3 / Focussat

Unread postby ovidiu7 » 14 Jul 2015 14:07

Nu stiu cum e faza cu cartela. Daca nu e activata pana pe 1 Decembrie, asta presupune ca nu pot vedea nimic pe FocusSat, in afara de TV FocusSat Info ??
Am sa incerc asa cum mi-ai spus, mersi mult de tot
User avatar
dMd
Gold User
Posts: 1550
Joined: 11 Sep 2013 16:29

Re: Amiko A3 / Focussat

Unread postby dMd » 14 Jul 2015 15:21

Cartela se activeaza in fiecare luna in contul platii efectuate, in cazut tau, avand platit pachetul pana la data de 1 dec. trebuie sa faci update la card in fiecare luna fara a mai plati nimic pana la termenul la care ai deja subscriptia achitata (decembrie 2015).
Poti viziona toate canalele codate la care ai platit subscriptia doar daca faci update la card, fara update ai sa vezi FocusSat Info si ce mai este FTA (necodate).
Si eu consider ca este indicat ca cineva apropiat de locatia ta sa te ajute cu setarile, pt ca e cam greu sa faci totul in timp util fara a avea minimum de cunostinte in domeniu.
Image Image Nu putem avea tot timpul dreptate.
ovidiu7
New member
Posts: 14
Joined: 01 Mar 2015 21:26

Re: Amiko A3 / Focussat

Unread postby ovidiu7 » 14 Jul 2015 22:36

Poti sa-mi spui, te rog, cum fac update la cartela ?
Mersi

Return to “Amiko”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests