Amiko A3 / Focussat

User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Amiko A3 / Focussat

Unread postby ASiX88796 » 15 Jul 2015 00:36

»
Bagi cartela într-un receiver, pui pe un canal FocusSat şi te asiguri că softcam-ul folosit nu are bifat vre-o opţiune de blocare AutoUpdate. Pe lângă ECM de pe satelit vei primi si mesaje EMM (cele care fac update la cartelă). După cum spuneam, cartela se va activa pe maxim 1 lună (chiar dacă ai plătit în avans pe 6 luni) aşa că procedura se repetă lunar. De pe satelit vin zeci de mii de mesaje EMM aşa că de regulă o dată ce cartela este actualizată majoritatea utilizatorilor preferă să blocheze AU ca să nu chinuie cartela cu mesaje EMM inutile.

Aşa arată la OScam AU blocat:
Image

Dacă deblochezi AU o să observi cum contorul de EMM începe să înregistreze:
Image

EMM-urile sunt împărţite în categorii:
- UK - unknown
- G - global
- S - shared
- UQ - unique

Ca să verifici validitatea cartelei şi pachetele active te duci la Entitlements.
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
ovidiu7
New member
Posts: 14
Joined: 01 Mar 2015 21:26

Re: Amiko A3 / Focussat

Unread postby ovidiu7 » 15 Jul 2015 00:50

Am inteles, mersi. Dar inainte de toate trebuie sa prind satelitul Thor. Ma necajesc aici si nicicum nu reusesc.
Recomanzi sa incerc doar cu receiverul Kaon Zapper CO 3600 ( l-am primit impreuna cu cartela Focussat ) sau cu receiverul Amiko A3 ??
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Amiko A3 / Focussat

Unread postby ASiX88796 » 15 Jul 2015 11:22

»
Dacă receiverul Kaon are deja memorat canalul FocusSat info poate e mai uşor cu el, trebuie doar să învârţi de antenă.
Nu ştiu dacă Amiko A3 are funcţie de SatFinder...
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
ovidiu7
New member
Posts: 14
Joined: 01 Mar 2015 21:26

Re: Amiko A3 / Focussat

Unread postby ovidiu7 » 15 Jul 2015 12:50

Am sunat la persoana care mi-a dat receiverul + cartela Focussat, si mi-a spus sa pun pe programul 3 ( PRO TV ) si sa invart de antena, sa misc putin LNB-ul, dar nicio sansa.
In schimb am reusit sa prind satelitul Astra 19.2 si Eutelsat 16A ( geva de genul )
La receiverul Kaon ar trebui sa fie oarecum intr-o ordine, programate, canalele, chiar daca nu am semnal sau chiar daca mi-ar aparea ca acele programe sunt codate ?
Eu nu am asa ceva. Daca de exemplu pun din telecomanda pe nr 3, imi apare doar " LIPSA SEMNAL "
Inca ceva : ce vrea sa insemne acel " NOCH " care apare pe display la receiverul Kaon ?
Mersi
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Amiko A3 / Focussat

Unread postby ASiX88796 » 15 Jul 2015 13:20

»
Ai mişcat antena sus/jos (elevaţie) sau doar stânga/dreapta (azimut) ?
Satelitul Thor este "mai jos" decât Astra aşa că înclina antena mai în faţă să coboare LNB mai în jos.

Eu chiar nu ştiu ce receiver ai cumpărat şi cum sunt aranjate canalele la el. Dacă vânzătorul ţi-a spus să pui pe 3 atunci pune pe 3, el ar trebui să ştie cel mai bine ce ţi-a vândut.

NOCH = No Channel

Image
Image
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
ovidiu7
New member
Posts: 14
Joined: 01 Mar 2015 21:26

Re: Amiko A3 / Focussat

Unread postby ovidiu7 » 15 Jul 2015 13:42

Am incercat si sus-jos, stanga -dreapta, foarte foarte lent, apoi am miscat / rotit/ putin LNB-ul stanga - dreapta, dar nu gaseste satelitul Thor, nici macar sa-mi arate / afiseze / programele codate / necodate. Nimic !!
Am sa atasez aici 3 poze.
Mai trebuie ceva setat la poza " satelit " ? LNB-ul e un Amiko Premium L 104

http://postimg.org/image/lvo0c4to1/
Image

http://postimg.org/image/8c5sea4cx/
Image

http://postimg.org/image/ltl34ou6x/
Image

Multumesc
Last edited by ASiX88796 on 27 Aug 2015 09:31, edited 1 time in total.
Reason: Adăugat BBcode pentru poze
User avatar
andym02
Advanced User
Posts: 923
Joined: 06 Mar 2014 19:18
Location: Belgravistan
Contact:

Re: Amiko A3 / Focussat

Unread postby andym02 » 15 Jul 2015 14:04

Este greu sa fixezi antena pe pozitie , mai ales ca tu esti la inceput de drum.
Iti recomand sa'ti arunci un ochi aici : http://www.satsupreme.com/showthread.ph ... -nu-numai-!
Citeste cat de cat ...si cu sigurantza o sa reusesti .
User avatar
andym02
Advanced User
Posts: 923
Joined: 06 Mar 2014 19:18
Location: Belgravistan
Contact:

Re: Amiko A3 / Focussat

Unread postby andym02 » 15 Jul 2015 14:19

In schimb am reusit sa prind satelitul Astra 19.2 si Eutelsat 16A ( geva de genul )

Da'i pe un FTA de pe THOR in speta Credo TV , dupa care te plimbi cu antena spre dreapta ....trebuie sa dai de el

SCZZZZZZZ AM CREZUT CA AI MONTURA HH , acum am lecturat toata conversatia :tong:
ovidiu7
New member
Posts: 14
Joined: 01 Mar 2015 21:26

Re: Amiko A3 / Focussat

Unread postby ovidiu7 » 17 Jul 2015 00:16

Am reusit pana la urma.
Dar pot vedea doar Focussat info.
Daca vreau sa schimb pe alt program, imi apare :

Smart card neimperecheat. Va rugam contactati serviciul relatii clienti
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Amiko A3 / Focussat

Unread postby ASiX88796 » 17 Jul 2015 20:41

»
Cine ţi-a vândut sistemul (receiver+card)? Adică e luat de la mica publicitate sau de la un distribuitor FocusSat?
Posibil ca cardul să fie "virgin" şi de regulă cei de la FocusSat cer o taxă mascată la prima activare.
În taxa de activare este inclus şi câteva luni de vizionare (poate ai plătit-o deja când spuneai că e activ până la 1 decembrie.)

În concluzie, dacă e luat de la distribuitor oficial atunci sună-l pe el şi poate binevoieşte să-ţi "activeze" cardul. Sau poate la şi activat deja în sistem (atunci când şi-a spus să pui pe canalul 3) dar nu aveai tu antena poziţionată încă.
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.

Return to “Amiko”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests