share Amiko Micro HD

petrehonest
New member
Posts: 8
Joined: 21 Jun 2014 20:56

share Amiko Micro HD

Unread postby petrehonest » 22 Jun 2014 00:04

Va rog sa-ma ajutati cu niste sfaturi privind share-le intre 2 receptoare Amiko Micro HD.
Mentionez ca am o antena offset 1,2 m si LNB Amiko Twin 01 dD. cu 2 iesiri.
Recunosc ca sunt un pufan in treburile acestea.
Cu stima,
User avatar
andym02
Advanced User
Posts: 923
Joined: 06 Mar 2014 19:18
Location: Belgravistan
Contact:

Re: share Amiko Micro HD

Unread postby andym02 » 22 Jun 2014 08:04

Salutare stimabile , inteleg ca ai 2 rec. Amiko Micro HD si vrei sa faci pe unu server celalalt client , da ?
Spui ca ai antena de .... , LNB ..... , dar card local ai ??? Trebuie mentionat si acest aspect sa stie omu' ce si cum . Sigur o sa te ajute cineva daca dai mai multe detalii , ai venit exact pe forumu' unde n'ai cum sa pleci nelamurit .
:hehih: :goodj
petrehonest
New member
Posts: 8
Joined: 21 Jun 2014 20:56

Re: share Amiko Micro HD

Unread postby petrehonest » 23 Jun 2014 16:47

Buna ziua !
Am incercat sa fac un cablu cross over dar tot nu merge....
User avatar
andym02
Advanced User
Posts: 923
Joined: 06 Mar 2014 19:18
Location: Belgravistan
Contact:

Re: share Amiko Micro HD

Unread postby andym02 » 23 Jun 2014 17:53

Salut , ok inteleg ca n'ai reusit , ai citit , te'ai documentat destul innainte sa te apuci de el...???
Am intrebat daca ai card local , vrei sa legi in aceeasi locatie receptoarele , sigur sunt si alte modalitati /solutii de rezolvare a problemei tale . Cu cat oferi mai multe detalii cu atat rezolvi mai repede ..

:noidea:
petrehonest
New member
Posts: 8
Joined: 21 Jun 2014 20:56

Re: share Amiko Micro HD

Unread postby petrehonest » 23 Jun 2014 18:54

Buna ziua.
Nu stiu ce inseamna card local. Am o cartela de Focus sat, pusa intr-un receptor. Am Antena cu LNB Twin , cu doua iesiri, legate la ambele receptoare, si am un cablu UTP care face legatura intre cele 2 receptoare.( Amiko, micro HD ) , cablul il am postat de mai inainte, il foloseam pentru internet. V-am descris totul . Va rog sa-mi oferiti o solutie daca credeti ca se poate, pentru a vedea la cele 2 televizoare simultan
Va multumesc,
User avatar
shark79
New member
Posts: 35
Joined: 21 Oct 2013 18:22
Location: https://jobs-eu.com
Contact:

Re: share Amiko Micro HD

Unread postby shark79 » 23 Jun 2014 20:20

Dupa ce le-ai legat prin cross-over pe receptorul cu cartela focus mergi la setari- internet- net server config si il setezi ca server, la celalat intri la net client config si il setezi ca si client. nu am receptorul acesta dar am vazut ca are un protocol propriu de homeshare in meniu unde ti l-am descris.

PS. cred ca functioneaza pe homecamd si cu cablu lan direct intre cele doua receptoare vezi pe aici da-i o traducere din ceha e amiko 8000 http://www.ab-forum.info/viewtopic.php?f=14&t=29654&start=320


phpBB [video]
Last edited by shark79 on 23 Jun 2014 20:36, edited 2 times in total.
Vu+ Uno 4K SE, VU+ Solo SE
User avatar
andym02
Advanced User
Posts: 923
Joined: 06 Mar 2014 19:18
Location: Belgravistan
Contact:

Re: share Amiko Micro HD

Unread postby andym02 » 23 Jun 2014 20:28

Ai cartela Focussat = card local , pana aici este totu' OK , vis a vis de cablu cross'over n'am folosit si nu stiu cat de eficient poate fi , insa posibil sa existe si alta rezolvare . Trebuie intrebat / documentat daca pe acest tip de rec. se poate face server si'ti faci unu loco'... sa dai intern. Am cumparat candva un Amiko Mini HD unui amic , sincer nu s'a ridicat la nivelul asteptarilor . Stiu , gusturile nu se discuta , insa este bine sa ne uitam de zece ori si sa cumparam o sing. data .
:goodj
User avatar
andym02
Advanced User
Posts: 923
Joined: 06 Mar 2014 19:18
Location: Belgravistan
Contact:

Re: share Amiko Micro HD

Unread postby andym02 » 23 Jun 2014 22:09

O prezentare f. buna a lui Shark , insa daca privim un pic cu ce soft vine aparatul de la producator nu prea bate cu prezentare . http://www.receptoaredigitale.ro/recept ... micro.html
Se poate schimba , nu este greu , insa trebuie si omu' sa stie , sau posibil sa fi venit exact su softu care'l prezinta Shark.
successsss
petrehonest
New member
Posts: 8
Joined: 21 Jun 2014 20:56

Re: share Amiko Micro HD

Unread postby petrehonest » 23 Jun 2014 22:20

Multumesc!
inca nu am incercat cu cablul normal, nu cel modificat, (cross over ) voi chema pe tipii de la internet sa puna mufele normal. Am sa revin.
P.S.

Am cumparat aceste receptoare nu pentru ca sunt fan TV, ci pentru ca urasc ca cineva sa-mi gaureasca toata casa si sa am fire peste tot locul prin casa, in privinta programelor e OK
pentru cat timp petrec eu, in fata TV-ului. Ce am uitat sa spun este ca am o nepotica de 6 ani care vrea Disney Junior, si atunci incep problemele.
Va doresc numai bine.
User avatar
shark79
New member
Posts: 35
Joined: 21 Oct 2013 18:22
Location: https://jobs-eu.com
Contact:

Re: share Amiko Micro HD

Unread postby shark79 » 24 Jun 2014 08:33

Amiko 8000 , mini hd si micro hd au acelasi soft din cate am vazut eu, adaptate desigur la hardware-ul fiecaruia.
Vu+ Uno 4K SE, VU+ Solo SE

Return to “Amiko”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests