GigabluePax_mod

User avatar
stargate
Platinum User
Posts: 2848
Joined: 11 Sep 2013 22:01
Location: P3X-888

GigabluePax_mod

Unread postby stargate » 25 Apr 2014 08:58

La indemnul amicului @dMd am facut cateva modificari la skin-ul GigabluePax, skin-ul este prezent in imaginea OpenMips si este setat ca skin default. Nu s-au adaugat alte file .pyo la imagine, s-au folosit doar filele existente in imagine sau au fost modificate filele existente astfel incat sa avem informatiile in forma dorita.

S-aplecat de la acest InfoBar:
Image


S-au facut modificari la nivelul InfoBar-ului si SecondInfoBar :
- redimensionare InfoBar
- reorganizare widget-uri
- redimensionare fereastra afisare picon
- introducere fereastra afisare pentru SNR, BER, AGC, Frecventa canal, provider, info emu, info caid
- modificare fila PliExtraInfo.pyo pentru afisarea unor informatii in InfoBar

S-a ajuns la acest InfoBar:
Image

Astept propuneri pentru eventuale modificari si cand ne vom opri la o varianta finala voi face public skin-ul si il voi intretine atunci cand vor fi update-uri.
Nota: Vizionarea programelor Pay TV fara un abonament valabil este ilegala
Discutiile purtate si fisierele disponibile aici sunt în scop experimental si educational !
User avatar
stargate
Platinum User
Posts: 2848
Joined: 11 Sep 2013 22:01
Location: P3X-888

Re: GigabluePax_mod

Unread postby stargate » 25 Apr 2014 09:48

Modificat fila PaxCaidDisplay.pyo pentru a introduce prefixul SOURCE: inaintea adresei de unde se primeste lumina

Image
Nota: Vizionarea programelor Pay TV fara un abonament valabil este ilegala
Discutiile purtate si fisierele disponibile aici sunt în scop experimental si educational !
User avatar
stargate
Platinum User
Posts: 2848
Joined: 11 Sep 2013 22:01
Location: P3X-888

Re: GigabluePax_mod

Unread postby stargate » 25 Apr 2014 21:50

Cine doreste sa testeze skinul modificat are mai jos arhiva pentru teste.
Mod instalare :
- se descarca arhiva si se dezarhiveaza
- cu ajutorul unui client FTP ( DCC, WinSCP, FileZilla, etc ) ne conectam la receptor si vom naviga pana la directorul /usr/lib/enigma2/python/Components/Converter si vom redenumi fisierele PaxCaidDisplay.py , PaxCaidDisplay.pyo , PliExtraInfo.pyo in PaxCaidDisplay.py.bak , PaxCaidDisplay.pyo.bak , PliExtraInfo.pyo.bak
- cu ajutorul unui client FTP ( DCC, WinSCP, FileZilla, etc ) ne conectam la receptor si vom naviga pana la directorul /usr/share/enigma2/GigabluePax si vom redenumi fisierul skin.xml in skin.xml.bak
- din arhiva vom transfera fisierele PaxCaidDisplay.pyo si PliExtraInfo.pyo in directorul /usr/lib/enigma2/python/Components/Converter si le vom da atribut 644
- din arhiva vom transfera fisierul skin.xml in /usr/share/enigma2/GigabluePax
- vom da restart enigma
- in cazul in care noile modificari nu vor fi pe masura asteptarilor si vom dori sa revenim la vechea infatisare nu ramane decat sa stergem fisierele introduse iar fisierele pe care le-am redenumit la inceput cu .bak sa le aducem la denumirea initiala
- restart enigma

GigabluePax_v1.2_mod.rar

ATENTIE ... este posibil ca atunci cand vom face update la imagine skinul sa revina la forma initiala dar voi incerca sa updatez si eu skinul modificat.

Respecte autorului skinului @SINTHEX :drink:
Nota: Vizionarea programelor Pay TV fara un abonament valabil este ilegala
Discutiile purtate si fisierele disponibile aici sunt în scop experimental si educational !
User avatar
stargate
Platinum User
Posts: 2848
Joined: 11 Sep 2013 22:01
Location: P3X-888

Re: GigabluePax_mod

Unread postby stargate » 27 Apr 2014 10:00

Daca este cineva care foloseste skin-ul modat si dupa update imagine observa ca skin-ul a revenit la infatisarea initiala va rog sa-mi lasati un mesaj sa fac modificarile necesare ... eu nu am receptorul GigaBlue si din pacate OpenMIPS nu ofera suport si pentru receptorul pe care il detin eu.

Respecte :drink:
Nota: Vizionarea programelor Pay TV fara un abonament valabil este ilegala
Discutiile purtate si fisierele disponibile aici sunt în scop experimental si educational !
User avatar
dMd
Gold User
Posts: 1550
Joined: 11 Sep 2013 16:29

Re: GigabluePax_mod

Unread postby dMd » 27 Apr 2014 13:05

La mine dupa update nu a schimbat nimic la skin, imaginea ruleaza in multiboot. Nu cred ca vor apare probleme decat in cazul in care autorul aduce modificari skinului.

Image
Image Image Nu putem avea tot timpul dreptate.
User avatar
stargate
Platinum User
Posts: 2848
Joined: 11 Sep 2013 22:01
Location: P3X-888

Re: GigabluePax_mod

Unread postby stargate » 27 Apr 2014 14:29

Am si eu OpenMIPS in MultiBoot dar am observat ca la unele imagini care nu sunt pentru EVO M7 nu se updateaza online si trebuie sa reinstalez imaginea periodic .
Nota: Vizionarea programelor Pay TV fara un abonament valabil este ilegala
Discutiile purtate si fisierele disponibile aici sunt în scop experimental si educational !
User avatar
stargate
Platinum User
Posts: 2848
Joined: 11 Sep 2013 22:01
Location: P3X-888

Re: GigabluePax_mod

Unread postby stargate » 01 Jun 2014 19:51

Ieri si azi s-au facut update-uri masive la Skin ( 19 modificari ) ... maine o sa reinstalez imaginea si o sa aduc skinul modificat la zi cu noile update-uri.
Nota: Vizionarea programelor Pay TV fara un abonament valabil este ilegala
Discutiile purtate si fisierele disponibile aici sunt în scop experimental si educational !
User avatar
stargate
Platinum User
Posts: 2848
Joined: 11 Sep 2013 22:01
Location: P3X-888

Re: GigabluePax_mod

Unread postby stargate » 02 Jun 2014 08:32

GigabluePax_Mod_02.06.2014.zip

Nu uitati sa va face backup la skinul din receptor inainte de inlocuire.

Bafta :drink:
Nota: Vizionarea programelor Pay TV fara un abonament valabil este ilegala
Discutiile purtate si fisierele disponibile aici sunt în scop experimental si educational !

Return to “Plugins, Skins, Tools”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests