Inlocuire server vechi

ABC Recepţie TV-Sat
ABC Reception Sat TV
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1538
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Inlocuire server vechi

Unread postby Levy » 13 Dec 2013 22:51

Dupa cativa ani buni de tavaleala si intotdeauna la datorie, vechiul Soleron, care era pe post de server, intr-un colt din debara, a cazut definitiv.

Deci trebuie inlocuit cu ceva nou si ceva care sa fie la fel de bun de calcat in picioare si tavalit.
Dupa cateva discutii cu prieteni de pe forum, sint doua idei, un alt dm500 care sa fie tot pe post de server, usor de pus in picioare, nepretentios si stabil in functionare, sau un raspberry pi, care ar fi mult mai bun, avand un procesor mai performant, dar putin mai complicat de pus in picioare (in nici un caz in cateva minute cum se poate pune in picioare un server pe enigma1 pe o placa de dm500s), nu stiu daca are suport pentru INADYN pentru updatarea IP-ului pe host in cazul in care ai un IP dinamic, etc...

As fi bucuros daca a-ti veni cu alte idei, cerintele fiind stabilitate la maximum, o buna sustinere software, consum redus de energie, si cu un pret maxim de 500-600 RON.

I-mi fac cu ochiul si receptoarele de la optibox evo m7, care dupa descrieri par interesante, dar pana nu vorbesti cu cineva care le-a "tavalit" putin, cred ca degeaba ma uit la specificatii tehnice.

Citind pe alte forumuri, m-au facut curios la receptoarele din seria Alien, care iar par a fi o solutie serioasa, insa unii proprietari de Alieni sau fosti proprietari, nu sint deloc multumiti si le numesc petarde.

Are cineva idei de bun simt, (nu reclame aiurea !!) despre ce posibilitati ar fi pana in aceasta clasa de preturi ?
Nu vreau sa sar peste acest pret, pentru ca la acel pret, deja se poate construi un mini PC cu procesor ATOM care consuma putin si este dual core la 2,1 Ghz, procesor cu care se poate face un server linux impecabil si care pe langa server se poate folosi si ca un PC pentru activitati casnice obisnuite, surfing youtube, etc...

Astept idei cat mai variate si argumentate cat mai serios ca sa fac cea mai buna alegere pentru necesitatile mele.
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1538
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: Inlocuire server vechi

Unread postby Levy » 13 Dec 2013 23:11

Dar de aceste receptoare, are cineva idee cat de bine i-si fac datoria ?
Optibox Gekko
Optibox Anaconda
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
zmeura
Site Admin
Posts: 4513
Joined: 10 Sep 2013 20:42

Re: Inlocuire server vechi

Unread postby zmeura » 14 Dec 2013 00:19

Depinde daca vrei sa il folosesti si ca receptor ,nu ca pana acum ... cum era serverul.Un receptor SD nu mai merita sa cumperi,nici la mana a doua,eventual un DM600 care e mult mai fiabil decat DM500, daca nu ai alta solutie.
Altfel in banii astia nu stiu ce sa zic,nu cunosc chiar deloc receptoarele alea.Un raspery pi mai repede,e bun ca jucarie.
.
"Sa fie bine ca sa nu fie rau"
User avatar
SuperSonic
Advanced User
Posts: 620
Joined: 03 Oct 2013 18:50

Re: Inlocuire server vechi

Unread postby SuperSonic » 14 Dec 2013 02:06

Pe un raspberry pi am eu serverul de vreo 2 ani, cred că știi că pe el nu merge cccam doar oscam. Nu știu dacă are suport pentru inadyn, am i.p. static și nu mi-a trebuit.

Sent from my Nexus 4
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1538
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: Inlocuire server vechi

Unread postby Levy » 14 Dec 2013 08:20

Nu ar fi o problema mare daca fuge pe el doar oscam, mai ales ca oscam este un server universal si se pot face diverse conexiuni indiferent de tipul protocoalelor.
Ideea este sa fie stabila, sa duca vre-o 40 de linii, si sa aiba suport inadyn. Din ce citesc pe forumul pi, se pare ca unii au rezolvat si aceasta problema.

De acest receptor sau de acesta, are cineva informatii concrete ?
In acest caz le-as folosi si ca receptoare cu un server pe receptor.
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
stargate
Platinum User
Posts: 2848
Joined: 11 Sep 2013 22:01
Location: P3X-888

Re: Inlocuire server vechi

Unread postby stargate » 14 Dec 2013 09:39

Pentru informatii ... poti intra si in sectiunea dedicata acestor receptoare viewforum.php?f=40 . Eu detin EVO M7 si sunt foarte multumit de ce poate face .
Nota: Vizionarea programelor Pay TV fara un abonament valabil este ilegala
Discutiile purtate si fisierele disponibile aici sunt în scop experimental si educational !
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1538
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: Inlocuire server vechi

Unread postby Levy » 14 Dec 2013 09:56

Am citit si ce scrie acolo, si am mai citit si pe alte forumuri (straine), unde sint foarte multumiti de Evo M7, deocamdata este candidatul ideal, se incadreaza si in categoria de pret.

Cat de bine este sustinut software acest receptor ?
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
stargate
Platinum User
Posts: 2848
Joined: 11 Sep 2013 22:01
Location: P3X-888

Re: Inlocuire server vechi

Unread postby stargate » 14 Dec 2013 14:19

Sunt cateva team-uri care scot imagini zilnic ( OpenATV, OpenXTA, HDFreaks, OpenPL ) alti compileaza doar cand sunt modificari majore ( Minicat.TV, Zebradem, SIF Team, PBNIGMA-VX, Axas ) ... deci imagini sunt, aspectul cel mai important este ca aparatul beneficiaza de suportul OE-Alliance. Aparatul sta bine si hardware si software si daca pe viitor se vor adauga si alte facilitati software ( multiboot, skinuri cat mai diverse, pluginuri cat mai diverse ) cu siguranta va deveni tot mai cunoscut ... in acest moment din punct de vedere al raportului hardware-software nu are rival in gama lui de pret .
Nota: Vizionarea programelor Pay TV fara un abonament valabil este ilegala
Discutiile purtate si fisierele disponibile aici sunt în scop experimental si educational !
User avatar
lao
Advanced User
Posts: 524
Joined: 07 Oct 2013 06:33

Re: Inlocuire server vechi

Unread postby lao » 14 Dec 2013 14:27

Din ce stiu de la tine, cred ca ti-ar fi bun si un vps. Doar server vpn s-ar putea sa nu mearga pe el.
In rest consider ca poti face ce vrei pe el.
ia in calcul si varianta asta.
Experienta este cel mai dur profesor, pentru ca intai iti da testul si apoi iti spune care era lectia. - Vernon Law
User avatar
franta
Standard User
Posts: 457
Joined: 24 Sep 2013 17:51

Re: Inlocuire server vechi

Unread postby franta » 30 Aug 2015 21:00

SuperSonic wrote:Pe un raspberry pi am eu serverul de vreo 2 ani, cred că știi că pe el nu merge cccam doar oscam. Nu știu dacă are suport pentru inadyn, am i.p. static și nu mi-a trebuit.

Sent from my Nexus 4

prolema cu inadin poti sa o rezolvi mai elegant din router , cred ca acum toate au aceasta optiune

Return to “ABC Recepţie TV-Sat”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests