Pentru incepatori

ABC Recepţie TV-Sat
ABC Reception Sat TV
pureblack
New member
Posts: 6
Joined: 23 Aug 2015 18:35

Pentru incepatori

Unread postby pureblack » 27 Aug 2015 07:20

Salut,
Sunt incepator in ale receptiei satelit. Am tot cautat pe forum, dar nu am gasit nimic relativ la ABC-ul receptiei satelit. Ma intereseaza explicarea termenilor: elevatie, azimut, etc. Pentru ca daca tot este sa inveti, bine-i sa inveti de la inceput si cat mai bine.
Dupa ce toate sunt cunoscute, un incepator ar putea sa continue cu setari de antena, etc.

Ma puteti ajuta?
Cristi
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Pentru incepatori

Unread postby ASiX88796 » 27 Aug 2015 09:12

»
Sigur că da.
Uite o poză care ilustrează Azimutul și Elevația.
Mai pe băbește, Azimutul este ''stânga/dreapta" iar elevația e "sus/jos".
Pe cer sunt mai mulți sateliți iar ca să prinzi pe cel corect trebuie să modifici Azimutul și Elevația antenei. Încearcă să-ți imaginezi că antena ar fi o lanternă iar tu vrei să luminezi cu ea spre un anume satelit.
Există o multitudine de tabele în care se dau Azimutul și Elevația în grade dar asta este în teorie. În practică, 99% dintre cei ce instalează antene o fac manual, adică învârtind continuu de antenă până nu prind semnal. Sunt utile și tabelele în ideea că te poți apropia aproximativ de zona satelitului urmând ca reglajul de finețe să-l faci în funcție de imaginea de pe TV și de nivelul indicat de receiver.

Image
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
pureblack
New member
Posts: 6
Joined: 23 Aug 2015 18:35

Re: Pentru incepatori

Unread postby pureblack » 27 Aug 2015 09:45

Multumesc mult!
Am mai vazut in tabele si notiunea de declinatie, aceasta fiind deobicei un interval. Deasemenea am vazut ca in unele cazuri se modifica si unghiul LNB-ului.
Ai putea sa imi spui in doua vorbe si despre asta ?
Pozitionarea antenei se face intr-adevar manual, insa imi pare ca doar prima pozitionare ( calibrarea), apoi receiverul si actuatoarele fiind cele care stabilec mai departe pozitia antenei functie de satelit. Pentru cazul motorizat, multi provideri spun ca este suficient un motor ( pentru azimut) insa nu inteleg cum rezolva automat elevatia?
Iti multumesc inca o data!
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Pentru incepatori

Unread postby ASiX88796 » 27 Aug 2015 10:52

»
Semnalele transmise de satelit pot fi polarizate Orizontal, Vertical, Circular stânga sau circular dreapta.

Image

Reglarea înclinării (skew adjust) are rolul de a alinia perfect LNB-ul cu semnalul. Această adjustare este valabilă doar pentru semnalele polarizare Orizontal sau Vertical. Înclinarea LNB este o ajustare care este bine să o faci conform tabelului. Ajustări manuale de câteva grade sunt nesesizabile pe TV.

Image

În ceea ce privește folosirea unui Poziționer, chestia este simplă. Acesta vine cu o țeavă "strâmbă" :hehih: Odată cu modificarea Azimutului se modifică și elevația și înclinația LNB, toate datorită curburii țevii pe care este montată antena.

Image
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
pureblack
New member
Posts: 6
Joined: 23 Aug 2015 18:35

Re: Pentru incepatori

Unread postby pureblack » 27 Aug 2015 13:31

Cat priveste componentele unui sistem de receptie satelit, actuatorul ( motorul) se leaga direct in LNB si este dirijat de receiver?
Iar positionerul are partea lui mecanica si o "cutie" in 'casa', de sine statatoare. Atunci cum se poate integra positionerul cu receiverul, in mod automat?

Fara suparare, sunt intrebari de incepator... dar.. mai bine intrebi :)
Multumesc!
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Pentru incepatori

Unread postby ASiX88796 » 27 Aug 2015 14:44

»
Un sistem de recepție pentru începători se compune din LNB + Antenă + Receiver. Cu acest sistem poți recepționa un singur satelit.
Dacă vrei lucruri mai avansate poți atașa într-adevăr un motor la antenă care să-ți permită rotirea antenei și recepția mai multor sateliți. Cele mai populare configurații sunt:

Montură H-H:
- se folosește un singur cablu coaxial prin care circulă semnalul util și tensiunea de alimentare a motorului și a LNB-ului. Tensiunea de alimentare a motorului este dată de receiver.
Image

Poziționer + Actuator:
- LNB-ul și motorul sunt conectate cu cabluri separate. Tensiunea de alimentare a motorului este separată de cea a receiverului.
Image
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
hombre54
New member
Posts: 29
Joined: 14 Oct 2013 08:39

Re: Pentru incepatori

Unread postby hombre54 » 27 Aug 2015 14:53

pureblack wrote:Multumesc mult!
Am mai vazut in tabele si notiunea de declinatie, aceasta fiind deobicei un interval. Deasemenea am vazut ca in unele cazuri se modifica si unghiul LNB-ului.
Ai putea sa imi spui in doua vorbe si despre asta ?
Pozitionarea antenei se face intr-adevar manual, insa imi pare ca doar prima pozitionare ( calibrarea), apoi receiverul si actuatoarele fiind cele care stabilec mai departe pozitia antenei functie de satelit. Pentru cazul motorizat, multi provideri spun ca este suficient un motor ( pentru azimut) insa nu inteleg cum rezolva automat elevatia?
Iti multumesc inca o data!


Calculator pentru unghiul de azimut si de elevaţie

foarte util > http://satlex.ro/ro/azel_calc.html
pureblack
New member
Posts: 6
Joined: 23 Aug 2015 18:35

Re: Pentru incepatori

Unread postby pureblack » 27 Aug 2015 19:40

Hombre,
In linkul pe care l-ai dat, pentru un satelit oarecare, apar niste termeni pe care nu prea stiu de unde sa-i iau:
Unghiul offset
Unghiul de declinatie
Unghiul monturii polare
Gradajul pe motor.

Sunt importanti acesti parametri? Si.. mai mult, ce inseamna ei?
Multumesc!
User avatar
zmeura
Site Admin
Posts: 4513
Joined: 10 Sep 2013 20:42

Re: Pentru incepatori

Unread postby zmeura » 28 Aug 2015 00:13

Depinde ce folosesti,daca vrei sa prinzi un singur satelit cu antena fixa,daca ai H-H sau daca ai actuator.Difera chestiile astea si daca explicam la gramada nu se mai intelege nimic.Datele de acolo sunt generate pentru toate cazurile,tu doar alegi ce ai nevoie.
Cand am timp voi explica cum e cu montura polara (folosita cu un actuator,din care e derivata montura H-H) si cum m-a invatat cineva mai in varsta sa o reglez dupa Steaua Polara.De fapt toata treaba e sa "urmezi" cu antena un semicerc (imperfect) descris de curbura satelitilor.Simplu. :)
.
"Sa fie bine ca sa nu fie rau"
pureblack
New member
Posts: 6
Joined: 23 Aug 2015 18:35

Re: Pentru incepatori

Unread postby pureblack » 28 Aug 2015 06:21

Sigur ca vor intelege, Zmeura, pentru ca cei care se apuca de sateliti sunt oameni care vor sa invete in primul rand.
Asa ca, atunci cand vei avea timp, muulti vor aprecia, pentru ca definitii ale termenilor enumerati de mine mai sus pot sa fie abstracte, dar daca le 'povesteste' cineva, pot sa le inteleaga mult mai usor sensul cat si utilitatea.

Multumesc!

Return to “ABC Recepţie TV-Sat”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests