Eutelsat 36 E - receptie fara lnb circular

ABC Recepţie TV-Sat
ABC Reception Sat TV
User avatar
Meridian
Gold User
Posts: 2314
Joined: 24 Sep 2013 12:43
Location: Andromeda

Eutelsat 36 E - receptie fara lnb circular

Unread postby Meridian » 09 Mar 2015 21:45

Am luat un lnb simplu. Am confectionat o placuta de plastic si am introdus-o in lnb! Nu va imaginati ca am avut plastic de calitate, doar am decupat dintr-un ceas vechi de perete o bucatica de la capacul de baterie cat sa intre pe gatul lnb-ului! Initial am crezut ca o sa fie pierdere de timp si chiar poate era mai bine sa fac un gratar sa profit de timpul frumos de afara! Stiam dintr-o experienta anterioara ca mi-a intrat o frecventa anul trecut pe un lnb cat se poate de normal in banda Ku. Am zis sa-i pun si placuta aia ciudata si sa vad ce se intampla! Am setat receiverul pe o frecventa mai slaba: 11651 V DVB-S/MPEG-2 3110 3/4 si am reglat la sange semnalul! Placuta aia banala e pusa la 45 de grade si am trecut la scanat! Am folosit un lnb vechi si uzat, unul de la defunctul Boom, caruia i-am adaugat placuta buclucasa. Am folosit antena de 90 de cm!

Placuta pusa in unghi de 45
Image

Acesta e lnb-ul sacrificat
Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image




Am trecut la scanat si iata rezultatele:

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
******* Ich weiss, dass ich nichts weiss, und darum weiss ich mehr, als andere wissen! *******
Image
alexandru
Standard User
Posts: 215
Joined: 09 Oct 2013 13:18

Re: Eutelsat 36 E - receptie fara lnb circular

Unread postby alexandru » 29 Mar 2015 11:59

Da frumos ,asa imi place receptia satelit ,,modificari la LNB si antena
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1538
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: Eutelsat 36 E - receptie fara lnb circular

Unread postby Levy » 29 Mar 2015 12:04

Polarizarile H si V mai functioneaza corect cu placuta introdusa in LNB ?
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
Meridian
Gold User
Posts: 2314
Joined: 24 Sep 2013 12:43
Location: Andromeda

Re: Eutelsat 36 E - receptie fara lnb circular

Unread postby Meridian » 17 Nov 2016 00:39

@aspeorocopolus - Polarizarile H si V nu mai functioneaza daca pui placuta! Ca sa le vezi, trebuie sa scoti placuta de plastic! Probabil cu un lnb circular normal (nu ca al meu "surubarit") intra semnal pe H si V, numai ca eu nu am asa ceva pentru a testa! Cu placuta pusa in lnb intra perfect polarizarile ciudate R si L, nu si V si H!

:hat:
******* Ich weiss, dass ich nichts weiss, und darum weiss ich mehr, als andere wissen! *******
Image

Return to “ABC Recepţie TV-Sat”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests